Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Partia Razem i inne komitety w Podlaskiem chcą rejestracji list do parlamentu

Marta Gawina
Partia Razem to jeden z komitetów startujących do Sejmu z Podlaskiego
Partia Razem to jeden z komitetów startujących do Sejmu z Podlaskiego Partia Razem
14 komitetów chce dostać się do Sejmu. Jest też 14 chętnych do Senatu

Ze zgłoszeniem kandydatów komitety zwlekały do ostatniej chwili. Najbardziej intensywne były cztery godziny przed upływem ostatecznego terminu. Od godz. 20 do 24 we wtorek pojawiło się w naszym biurze aż dziewięć komitetów wyborczych - mówi Marek Rybnik, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku.

Tu już zakończyło się przyjmowanie list z nazwiskami chętnych do parlamentu. Do Sejmu w naszym województwie zgłosiło się 14 komitetów. Większość z nich zostało już zarejestrowanych. To komitety wyborcze: Wyborców Zbigniewa Stonogi, Prawo i Sprawiedliwość, Partia Razem, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Zjednoczona Lewica SLD+ TR+PPS+UP+Zieloni, KORWiN, Nowoczesna Ryszarda Petru, Wyborców "Kukiz'15", Kongres Nowej Prawicy, Wyborców JOW BEZPARTYJNI, Samoobrona.

Na rejestrację czekają też komitety Szczęść Boże Grzegorza Brauna oraz Obywatele do Parlamentu. Te dwa ostatnie nie złożyły w województwie podlaskim wymaganych podpisów. Ich rejestracja będzie jednak możliwa, gdy pozytywnie zostaną zweryfikowane podpisy w 21 innych okręgach wyborczych w kraju.

Większość zarejestrowanych komitetów w naszym województwie wystawia listy z 28 nazwiskami. To maksymalna liczba w naszym okręgu. W sumie do wyboru będziemy mieć kilkuset kandydatów. Wskazać możemy tylko jednego.

A do Senatu w naszym województwie zostało zgłoszonych 14 kandydatów. W dwóch podlaskich okręgach (suwalskim i białostockim) o miejsc w izbie wyższej parlamentu powalczy po sześciu kandydatów. Większość z nich nie przyznaje się do żadnej partii politycznej. Startuje z własnych komitetów wyborczych, często o dosyć oryginalnych nazwach. Jest więc komitet Spoza sitwy czy Pakt obywatelski.

W okręgu bielskim będzie tylko dwóch kandydatów. To Eugeniusz Czykwin, który należy do SLD oraz Tadeusz Romańczuk z Prawa i Sprawiedliwości. Jednak tu walka może być najbardziej zacięta, bo tu są najbardziej wyrównane szanse.
PiS to jedyna duża partia, która wystawia swoich kandydatów we wszystkich trzech podlaskich okręgach. To Bohdan Paszkowski, Jan Dobrzyński oraz właśnie Romańczuk. PO wystawia oficjalnie tylko Macieja Żywnę. Podobnie jest z ludowcami. Ich jedyny oficjalny przedstawiciel to Mieczysław Bagiński. Za to nieoficjalnie obydwie partie nawzajem wspierają swoich kandydatów.

- PiS kontra reszta świata - mówi nam jeden z działaczy rządzącej koalicji.

Żadnego kandydata oficjalnie nie wystawia lewica. Eugeniusz Czykwin startuje z własnego komitetu.

Okręg nr 59 (powiaty, augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz Łomża i Suwałki)

Marian Pogoda
Krystyna Sokół
Sylwia Zaniewska
Roman Topczewski
Mieczysław Bagiński
Bohdan Paszkowski

Okręg nr 60 (powiaty białostocki, sokólski oraz Białystok)

Krzysztof Krasowski
Janusz Kamiński
Jolanta Kamińska
Aneta Grudzińska
Maciej Żywno
Jan Dobrzyński

Okręg nr 61 (powiaty bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki)

Eugeniusz Czykwin
Tadeusz Romańczuk

W wyborach do Senatu obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Wygrywa ten kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów. Nie obowiązują żadne progi procentowe, w przeciwieństwie do głosowania na posłów.
Cztery lata temu do Senatu z województwa podlaskiego weszli: Włodzimierz Cimoszewicz, Bohdan Paszkowski oraz Tadeusz Arłukowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny