MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii otrzymali Onkodzienniki. Mają wesprzeć ich w procesie leczenia

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
W Białymstoku powstał planer, który ma pomóc w organizacji codzienności pacjenta onkologicznego. Autorką publikacji jest wolontariuszka, która od lat wspiera dzieci i dorosłych z chorobą nowotworową.

W Białostockim Centrum Onkologii pojawił się Onkodziennik. Publikacja ma wspierać zmagających się z nowotworami pacjentów. To miejsce, w którym osoby chore mogą zapisywać terminy wizyt, ważne badania, numery telefonów do kontaktu z koordynatorami, lekarzami czy porady dietetyczne.

Skierowany do pacjentów onkologicznych planer, na bazie swoich doświadczeń, obserwacji i wielu rozmów z chorymi, stworzyła Zuzanna Kozerska. To młoda białostoczanka, która od sześciu lat udziela się jako wolontariuszka w zagranicznych i polskich szpitalach onkologicznych dla dorosłych i dzieci.

– Wszędzie na świecie jesteśmy tacy sami - jeśli dostajemy diagnozę o chorobie nowotworowej, jesteśmy zwyczajnie zagubieni - przyznaje autorka dziennika. - Wydaje mi się, że fajnie w takim momencie dostać taki onkodziennik. Da on w pewien sposób poczucie zaopiekowania.

O ważnej roli publikacji mówiła też Elżbieta Potentas, koordynator organizacyjny Breast Cancer Unit, centrum działającego przy BCO.

– Doskonale wiem jak wiele informacji spływa na pacjenta w momencie, kiedy usłyszy diagnozę. Staramy się w tym im pomóc wieloma działaniami, m.in. poprzez koordynatorów - mówiła Elżbieta Potentas. - Zachęcamy i prosimy wszystkich pacjentów, żeby korzystać z takich narzędzi. Wpisanie i usystematyzowanie sobie terminów wizyt czy badań i doczytanie pewnych informacji, które ułatwią przejść przez ten proces, jest niezwykle istotne.

Na razie powstało sto egzemplarzy planera. W przyszłości w BCO prawdopodobnie pojawi się ich więcej.

- Widzimy, jak ważna dla pacjenta jest przestrzeń organizacyjna. Dlatego zakup onkodzienników będzie kolejną pozycją, którą chcemy realizować w Białostockim Centrum Onkologii – mówiła Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO.

Pomysł wydania onkodzienników finansowo wsparł zarząd województwa podlaskiego.

- Zuzanna jest pięknym przykładem, jak młody człowiek, wrażliwy na potrzeby innych osób, dzieci i dorosłych, postanowił poświęcić swój czas, aby te problemy poznać, zrozumieć, jak ta choroba wpływa na ich życie, jakiej pomocy potrzebują, aby przez tę chorobę przejść w sposób bardziej przyjazny. I stworzyła właśnie taką książkę - mówił Łukasz Prokorym, marszałek województwa podlaskiego.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny