reklama

ONR Białystok. Msza z okazji 82. rocznicy ONR koncelebrowana przez kapelana policji

Magdalena Nałęcz, (adek)Zaktualizowano 
Mszę w katedrze białostockiej koncelebrował kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ks. Leon Grygorczyk (zdjęcie archiwalne z mszy w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Białymstoku)
Mszę w katedrze białostockiej koncelebrował kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ks. Leon Grygorczyk (zdjęcie archiwalne z mszy w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Białymstoku) archiwum KWP w Białymstoku
Kuria przeprosiła za sobotnią mszę w katedrze białostockiej, która była częścią obchodów 82. rocznicy założenia ONR. Mszę w katedrze białostockiej koncelebrował kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ks. Leon Grygorczyk. Ksiądz przyznaje, że przebywał w kościele podczas mszy. Dodaje, że tylko się modlił.

- Doceniam przeprosiny Kościoła za to, że otworzył swoje wrota przed ludźmi, którzy głoszą nienawiść i nacjonalizm - powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) pochodzący z Białegostoku poseł PO Robert Tyszkiewicz. Polityk odniósł się do przeprosin za „zachowanie członków ONR w katedrze białostockiej”, które wystosowała Kuria Archidiecezjalna w Białymstoku.

Kuria Archidiecezjalna przeprasza za mszę z ONR

W sobotę ONR świętował obchody 82. rocznicy założenia organizacji. Ich częścią była msza św. odprawiona w białostockiej katedrze, podczas której kontrowersyjne kazanie wygłosił tzw. ksiądz narodowców Jacek Międlar.

Zobacz koniecznie: 82. rocznica powstania ONR. Obchody w Białymstoku. Marsz nacjonalistów (zdjęcia, wideo)

„Kuria zapewnia, iż Kościół białostocki jest apartyjny i jest mu obcy nacjonalizm” czytamy w opublikowanym przez nią oświadczeniu. Ks. Międlar w sobotę stwierdził m.in., że nie należy tolerować „ogarniętej nowotworem złośliwym Polski i Polaków”, a chemioterapią dla niego może być „bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm”.

Archikatedra białostocka dla narodowców z ONR

Mszę w katedrze białostockiej koncelebrował kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ks. Leon Grygorczyk. - Uważam to za absolutny skandal. Policja ma być gwarantem bezpieczeństwa wszystkich obywateli, tak nie powinna wyglądać strawa duchowa serwowana podlaskim policjantom - stwierdził poseł PO.

Dodał, że zbulwersowało go to bardziej niż „znany ze swoich poglądów” Międlar. - Byłem tylko w kościele na mszy, nic więcej. Modlę się za wszystkich ludzi, za posła Tyszkiewicza również - odpierał zarzuty polityka w rozmowie z AIP ks. Grygorczyk.

Ks. Jacek Międlar przebywa w klasztorze zamkniętym, gdzie został skierowany z Zakopanego. Tam ksiądz spędził zaledwie jeden dzień - władze przeniosły go ze względu na uczestniczenie w wiecu ONR. Wcześniej pracował we Wrocławiu, gdzie brał udział w wydarzeniach organizowanych przez nacjonalistów.

Po medialnej burzy otrzymaliśmy list od koordynatora ONR na województwo podlaskie:

"Obóz Narodowo-Radykalny świętował tegoroczną, 82. rocznicę swojego utworzenia w Białymstoku. Setki działaczy, wraz z zagranicznymi delegacjami, uczestniczyło w bogatych i podniosłych uroczystościach zwieńczonych Mszą Świętą w białostockiej katedrze i przemarszem ulicami miasta. Specjalne słowa podziękowania pragniemy złożyć gospodarzom tegorocznych obchodów – Brygadzie Podlaskiej ONR.

Tegoroczna rocznica wywołała burzę medialną i falę komentarzy, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Uznajemy to za spore zaskoczenie i zdziwienie, ponieważ podobne obchody mają miejsce każdego roku – w różnych miastach Polski. Przemarsz ulicami Białegostoku pokazał wysoki poziom zorganizowania naszych działaczy, co dla demoliberalnych mediów, które wolałyby widzieć zanarchizowany i rozbiegany tłum, było nie lada szokiem. Dzięki dyscyplinie naszych działaczy przez cały dzień trwania uroczystości nie doszło do nawet najdrobniejszego, niezgodnego z prawem incydentu, który niechybnie zostałby wykorzystany przez media (zwłaszcza te wspierające poszczególne partie polityczne nie tylko medialnie, ale też finansowo) do ukazania fałszywego obrazu naszej Organizacji, jako chuligańskiej i będącej zagrożeniem dla porządku publicznego.

Wśród licznych komentarzy prasowych i opinii formułowanych przez osoby z życia publicznego po raz kolejny pojawiły się krzywdzące stereotypy zestawiające naszą Organizację z faszystami i nazistami, podparte przy tym zdjęciami sprzed lat, które w drodze ewolucji naszej Organizacji stały się już zupełnie nieaktualne i nie obrazują one prawdziwego, obecnego charakteru ONR-u. Jako katolicy, uznający nauczanie Kościoła za fundament tworzonej przez nas Organizacji, zdecydowanie odrzucamy wszelkie formy totalitaryzmu, zwłaszcza w niemieckim, neopogańskim, opartym na prymitywnym rasizmie, narodowo-socjalistycznym wydaniu. Pragniemy również po raz kolejny przypomnieć, że nasi przedwojenni Ojcowie ideowi, będący dla nas wzorem wartości i postaw, złożyli najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny, ginąc nie tylko z rąk komunistów, ale głównie za sprawą zbrodniczej działalności niemieckiej III Rzeszy. Przedwojenni ONR-owcy umierali, broniąc Polski we wrześniu 1939 r. (np. Przemysław Warmiński), w obozach zagłady Auschwitz (Jan Korolec, Jan Mosdorf – za pomoc Żydom) i Gross-Rosen (Marian Reutt), byli rozstrzeliwani w masowych egzekucjach w Palmirach (Wojciech Kwasieborski, Stanisław Piasecki) i w okupowanej Warszawie (Andrzej Trzebiński). Wielu zginęło, prowadząc niepodległościową działalność konspiracyjną, w ramach Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, która od 1942 r. współtworzyła Narodowe Siły Zbrojne, słynące ze znakomitego wywiadu wojskowego opartego m.in. na działaczach ONR-u. Doktryny obu wrogów (Niemców i Sowietów) były rozpracowane przez przedwojennych działaczy naszej organizacji, koncepcja polskiej powojennej granicy zachodniej opracowana została przez Lecha Karola Neymana (działacza ONR) oraz przez Brygadę Świętokrzyską, która – pod dowództwem Antoniego Szackiego ps. „Bohun” (działacza ONR) – m.in. wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny dla żydowskich kobiet w czeskim Holiszowie.

Zestawianie nas, współczesnych działaczy ONR, podejmujących to wielkie dziedzictwo naszych przodków z ich katami jest nie tylko obrazą dla nas, ale też jawnym opluwaniem pamięci o polskich Bohaterach narodowych. Apelujemy więc o porzucenie fałszywych stereotypów i pilniejsze wgłębienie się w literaturę przedmiotu (np. W. Muszyński, „Duch Młodych. Organizacja Polska i Obóz Narodowo-Radykalny w latach 1934-1944”, Warszawa 2011; J. Żaryn, „Taniec na linie nad przepaścią. Organizacja Polska na wychodźstwie i jej łączność z krajem w latach 1945-1955”, Warszawa 2011; K. Kawęcki, „W imię Wielkiej Polski. ONR ABC w świetle pism programowych”, 2013).

Każdego, kto wyraża chęć, aby razem z nami nieść to wielkie dziedzictwo przedwojennego ONR-u, zachęcamy do wstąpienia w struktury Obozu Narodowo-Radykalnego!

Z poważaniem,
Mateusz Magnuszewski
koordynator ONR na woj. Podlaskie"

Przeczytaj też: ONR Białystok. Ani Tadeusz Truskolaski ani Mariusz Gromko nie chcą zająć stanowiska wobec obchodów

82. rocznica powstania ONR. Obchody w Białymstoku. Marsz nac...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 64

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

q
q

To juz jest śmieszne ze ma się pretensje do księdza, że był na mszy. No jaja, jaja jak cholera.

a
azp11
W dniu 21.04.2016 o 22:20, G napisał:

Rodzina (żona i dwoje dzieci, które ukończyły dobre studia w Warszawie, mają dobrze poukładane w głowie i są dobrymi ludźmi) dom, samochód, pies i dwie kotki... Masz tyle?

Nie mam psa.

K
Kosmitka
W dniu 21.04.2016 o 16:47, G napisał:

No cóż Najsławniejszy Żyd, Jezus z Nazaretu wykazał niewątpliwie tchórzostwo, kiedy po niego przyszli Rzymianie by go aresztować i stracić...Powinien przelać wiadro krwi anie wykazywać" bierne nastawienie, przyzwyczajenie i bezrefleksyjną akceptację status quo, w jakim się znalazł"Temu "księdzu" diabelski ogon wystaje spod komży, jest hipokrytą i nie wiadomo kim w kościele katolickim. Wygłasza wrogie Żydom teksty z krzyżem na piersiach, na którym umarł Żyd...

 

Kosmici inaczej to widzą i oceniając kogokolwiek patrzą na całe jego życie, a nie tylko wybrany epizod.

Jezus nie poszedł na śmierć jako potulny niewolnik, akceptujący bezrefleksyjnie otaczającą go rzeczywistość.

Jezus uważał się za Mesjasza, który miał misję do wykonania.

I ją wykonywał.

Zadanie jego kończyło się śmiercią, a następnie zmartwychwstaniem.

Kosmici porównaliby Jezusa raczej do kamikadze, ponieważ poddanie się aresztowaniu i ukrzyżowaniu, było tylko konsekwencją osiągnięcia wyznaczonego przez niego celu.

Co do krwi, to Jezus ją przelał - wprawdzie nie wiadro, a około 6 litrów, ale tylko tyle krwi ma mężczyzna.

Zatem zdaniem Kosmitów, ten akurat Żyd nie wykazał żadnego tchórzostwa - ale niektórzy twierdzą, że był Galilejczykiem.

G
Gość
W dniu 21.04.2016 o 21:23, okoń napisał:

Koniecznie musisz zapoznać się z kazaniem księdza Jacka Międlara i dowiedzieć się jak być polskim patriotą.

To jest smarkacz, który nic nie wie o życiu. Je i pije za pieniądze parafian, nie ma żony ani dzieci (przynajmniej oficjalnie). Nie wolno mu kochać kobiety ani jej bronić, nie ma swojego domu a nawet swojego kawałka podłogi. Zamiast tego ma: gębę pełną frazesów i dogmatów, rady dla ojców - chociaż sam ojcem nie będzie (przynajmniej oficjalnie), rady dla żon - chociaż żony mieć nie będzie (przynajmniej oficjalnie). Nie wie co to jest wychowanie dzieci, nie wie co to znaczy bronić rodziny i UCZYĆ WŁASNE DZIECI jak być dobrymi Polakami. W zamian może liczyć WYŁĄCZNIE na podszczypywanie biskupa, całowanie w rękę przez parafian, patronowanie polskim faszystom i ...mój krytyczny komentarz.Enter.

G
G
W dniu 21.04.2016 o 21:19, azp11 napisał:

Ty już pewnie dużo osiągnąłeś, skoro rozliczasz i rozstawiasz po kątach. Pochwal się tymi sukcesami.

Rodzina (żona i dwoje dzieci, które ukończyły dobre studia w Warszawie, mają dobrze poukładane w głowie i są dobrymi ludźmi) dom, samochód, pies i dwie kotki... Masz tyle?

G
Gość
W dniu 21.04.2016 o 19:06, Gość napisał:

dokladnie tak mowil towarzysz Gomulka, dobry z ciebie uczen

Prawda w oczy kole? Rada europy już szkaluje katolików.
G
Gość

Rada europy szkaluje katolików. Jak to mamy rozumieć? Dla takiej UE mówię nie.

o
okoń
W dniu 21.04.2016 o 21:02, Gość napisał:

A po co masz chodzić z jakakolwiek flagą? Usiądź, zastanów się, znajdź sobie zajęcie pożyteczne dla rodziny i Rzeczypospolitej.Pamiętaj, że dzisiaj patriotą jest ten, który uczciwie płaci podatki i nigdy i nigdzie nie mówi źle o Polsce i Polakach. Nie tak jak ci ubrani na czarno, krótko ostrzyżeni z zaciśniętymi pięściami koledzy, którzy niczego jeszcze w życiu nie osiągnęli a już chcą rozliczać, rozstawiać po kątach i gwizdać w uszy rodakom...

Koniecznie musisz zapoznać się z kazaniem księdza Jacka Międlara i dowiedzieć się jak być polskim patriotą.
a
azp11
W dniu 21.04.2016 o 21:02, Gość napisał:

A po co masz chodzić z jakakolwiek flagą? Usiądź, zastanów się, znajdź sobie zajęcie pożyteczne dla rodziny i Rzeczypospolitej.Pamiętaj, że dzisiaj patriotą jest ten, który uczciwie płaci podatki i nigdy i nigdzie nie mówi źle o Polsce i Polakach. Nie tak jak ci ubrani na czarno, krótko ostrzyżeni z zaciśniętymi pięściami koledzy, którzy niczego jeszcze w życiu nie osiągnęli a już chcą rozliczać, rozstawiać po kątach i gwizdać w uszy rodakom...

Ty już pewnie dużo osiągnąłeś, skoro rozliczasz i rozstawiasz po kątach. Pochwal się tymi sukcesami.

G
Gość
W dniu 21.04.2016 o 20:54, Gość napisał:

Wolę chodzić z flagą biało czerwoną niż z kolorowymi piórami w ..Brawo ONR.

A po co masz chodzić z jakakolwiek flagą? Usiądź, zastanów się, znajdź sobie zajęcie pożyteczne dla rodziny i Rzeczypospolitej.

Pamiętaj, że dzisiaj patriotą jest ten, który uczciwie płaci podatki i nigdy i nigdzie nie mówi źle o Polsce i Polakach. Nie tak jak ci ubrani na czarno, krótko ostrzyżeni z zaciśniętymi pięściami koledzy, którzy niczego jeszcze w życiu nie osiągnęli a już chcą rozliczać, rozstawiać po kątach i gwizdać w uszy rodakom...

G
Gość
W dniu 21.04.2016 o 17:35, Gość napisał:

Nagonka pewnych środowisk trwa i to ma być normalne w BinBi BibI

dokladnie tak mowil towarzysz Gomulka, dobry z ciebie uczen

G
Gość

Nagonka pewnych środowisk trwa i to ma być normalne w BinBi BibI

A
Amonii

Ten kapelan policji ma chyba generala.
Doi finansowo ta nasza biedna Polskke.
Po co wlasiwie ten kapelan w policji ?
Co na to wszechwladny Zorro ?

G
G
W dniu 21.04.2016 o 15:36, Kosmitka napisał:

(Ciąg dalszy z poprzedniego wpisu)Z wystąpienia ks. Jacka Międlara: No i jak się podoba, Szanownym Ziemianom, wywód księdza?Nie mówi prawdy?

No cóż Najsławniejszy Żyd, Jezus z Nazaretu wykazał niewątpliwie tchórzostwo, kiedy po niego przyszli Rzymianie by go aresztować i stracić...Powinien przelać wiadro krwi anie wykazywać" bierne nastawienie, przyzwyczajenie i bezrefleksyjną akceptację status quo, w jakim się znalazł"

Temu "księdzu" diabelski ogon wystaje spod komży, jest hipokrytą i nie wiadomo kim w kościele katolickim. Wygłasza wrogie Żydom teksty z krzyżem na piersiach, na którym umarł Żyd...

F
Fajko

Wydarzyło się 21 kwietnia
1945
Na drodze z Hajnówki do Białowieży uzbrojona bojówka "Łupaszki" zatrzymała samochód wiozący amatorski zespół teatralny. Całą grupę wyprowadzono do lasu, mężczyzn pobito a kobietom poobcinano włosy.
1947
We wsi Okuniowiec pow. suwalskiego zamordowano Ludwika Omielianowicza, zamieszkałego we wsi Reminkinie. Przy zwłokach pozostawiono kartkę z napisem: "Taką śmiercią ginie każdy żydowski sługa. Komendant Armii Podziemnej PSZ."

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3