Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Studio nagrań będzie pracować niekomercyjnie (zdjęcia, wideo)

Anna Kopeć
Konsoleta sterująca systemem do nagrywania i montażu dźwięku w operze to sprzęt z najwyższej półki. Ma mnóstwo guzików, pokręteł i sterowników, które dają niezwykłe efekty brzmieniowe.
Konsoleta sterująca systemem do nagrywania i montażu dźwięku w operze to sprzęt z najwyższej półki. Ma mnóstwo guzików, pokręteł i sterowników, które dają niezwykłe efekty brzmieniowe. Wojciech Wojtkielewicz
OiFP tworzy nowoczesne studio nagrań. Nasza opera z każdym brzmieniem będzie mogła czynić cuda.

Podlascy filharmonicy koncertujący na stadionie Wembley w Londynie, w słynnej operze w Sydney, we wnętrzu boeinga 787, na dworcu, remizie strażackiej, sali gimnastycznej, kościele, muzeum, w winiarni, w szczerym polu, na leśnej polanie czy w jaskini. Brzmi absurdalnie? Dla wielu osób na pewno tak, ale nie jest powiedziane, że kiedyś nie otrzymamy płyty z muzyką klasyczna wykonywaną, w którymś z tych przedziwnych miejsc. Co ciekawe nasi muzycy wcale nie muszą do nich wyjeżdżać, by takie nagranie zarejestrować.

To nie żart, ani wybujała fantazja dyrygenta czy dyrektora. Takie możliwości daje profesjonalne, nowoczesne studio nagrań, które powstało w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wszystkie nietypowe efekty to zasługa konsolety ProTools HDX 3. To najnowsza zabawka opery.

- To pierwsza tego typu konsoleta w Polsce. Taki sprzęt niewątpliwie podnosi rangę instytucji - podkreśla Grzegorz Falkowski, reżyser dźwięku w operze. - Wzbogaciliśmy się o system nagraniowo-montażowy do rejestracji dźwięku przestrzennego, którego zawsze nam brakowało. Teraz będziemy mogli rejestrować, dowolnie edytować, miksować i przetwarzać wszystkie nasze produkcje. Dzięki niemu z dźwiękiem możemy zrobić dosłownie wszystko.

Nowoczesny sprzęt umożliwia nie tylko zmianę brzmienia, ale także bezprzewodowe połączenie reżyserki dźwięku z zupełnie dowolnym miejscem w operze.

- Nagrania możemy rejestrować na ponad 100 mikrofonów niezależnie od miejsca, w którym dyrygent czy reżyser umieści zespół. Teraz będziemy mogli nagrywać i transmitować nasze wydarzenia nie tylko z głównej estrady, sali kameralnej czy foyer - mówi Grzegorz Falkowski.

Opera będzie rejestrować swoje spektakle operowe, musicale, operetki, bajki muzyczne oraz koncerty oratoryjne i symfoniczne. Nagrania bezpłatnie otrzymają szkoły i przedszkola województwa podlaskiego, które mają utrudniony dostęp do wydarzeń organizowanych przez operę.

Studio nagrań przy ul. Odeskiej 1 powstało z dotacji unijnych. Zgodnie z przepisami przez kilka lat opera nie może na nim zarabiać, czyli np. wynajmować zewnętrznym zespołom. Ma być jednak udostępniane w celach niekomercyjnych.

Prawie 1 mln zł na nowoczesny sprzęt

Opera podlaska wzbogaciła się o 17 kompletów nowoczesnych urządzeń. Wśród nich jest stacja robocza ProTools HDX 3, czyli stół ze wszystkimi sterownikami, przy którym pracuje reżyser dźwięków. Do tego sterownik, trzy zestawy odpowiednich wtyczek, 10 kompletów nowoczesnych mikrofonów oraz dwa przedwzmacniacze mikrofonowe. Całkowita wartość tej inwestycji to ponad 996 tys. zł. Część pieniędzy pochodzi z budżetu państwa (ponad 550 tys. złotych) oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 (to ponad 137 tysięcy złotych)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny