Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Andrzej Świetlik otworzy wystawę Błądzić, jak się patrzy (zdjęcia)

(dor)
Grzegorz Ciechowski
Grzegorz Ciechowski Andrzej Świetlik
Andrzej Świetlik, mistrz portretu i fotograf gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej będzie dziś w Białymstoku.

Kolejnym gościem Operowej Galerii Fotografii będzie Andrzej Świetlik, mistrz portretu, twórca związany z grupą artystyczną Łódź Kaliska i fotograf gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Wystawę „Błądzić, jak się patrzy” przygotował specjalnie dla Opery i Filharmonii Podlaskiej. Przy okazji wernisażu odbędzie się spotkanie z autorem, które poprowadzi Michał Heller we wtorek, 18 grudnia o godzinie 18.30 w Sali kameralnej przy Odeskiej 1.

– Wystawę „Błądzić, jak się patrzy” przygotowałem ze zdjęć starych, nowszych i nowych – opowiada Andrzej Świetlik. – Poukładane w ciąg narracyjny opowiadają historię wieloletniego błądzenia fotografa w poszukiwaniu czystości stylistycznej swoich prac. Większość to portrety ciekawych osób, ale pojawiają się też przerywniki innego rodzaju.

Kim jest Andrzej Świetlik?

Andrzej Świetlik (ur. 1951 r. w Złotowie) – współtwórca grupy artystycznej Łódź Kaliska, w której pracuje nieprzerwanie do dzisiaj. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykładowca fotografii w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej w Warszawie na kierunku Grafika. Autor portretów wybitnych osób świata kultury i nauki, m.in. Zbigniewa Brzezińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Zbigniewa Religi, Jacka Kuronia, ks. Adama Bonieckiego i wielu innych wybitnych postaci. Portretował również uznanych artystów, wśród których znaleźli się m.in. Grzegorz Ciechowski, Edyta Geppert, Kora, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Stanisław Soyka, Adam Nowak oraz John Cleese, Danny de Vito, Gerard Depardieu, Marcin Dorociński i Wojtek Smarzowski. Fotografie Świetlika są także na około 50 okładkach płyt, m.in.: Obywatel G.C. „Obywatel świata”, Republika „1991”, Maanam „Derwisz i Anioł”, Edyta Geppert „Historie prawdziwe” czy Justyna Steczkowska „Dziewczyna Szamana” oraz na wielu plakatach. Autor wystaw indywidualnych, m.in.: „Portrety świetliste” (1993), „Ciszej nieco” (1995), „Jak dzieci” (1997), „Bajki” (2000), „Lekcja tańca” (2012), „Błękitny Świetlik” (2013) i „Ciechowski – Świetlik” (2017). Z grupą Łódź Kaliska uczestniczył w około 350 wystawach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Pekinie, Tokio, Budapeszcie, Pradze, Marsylii, Rzymie, Wiedniu i Montelimar we Francji. Ich prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wrocławiu i Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zachęty w Szczecinie, Olsztynie i Łodzi oraz kolekcjach prywatnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny