MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Było ciekawie i zaskakująco, na chętnych czekały warsztaty i wykłady

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
- Uważam, że takie warsztaty są bardzo przydatne na przykład dla maturzystów, ale też dla osób z młodszych klas - zapewnia Emilia Lasota z X LO. - Dają dużo więcej niż zwykłe lekcje.
- Uważam, że takie warsztaty są bardzo przydatne na przykład dla maturzystów, ale też dla osób z młodszych klas - zapewnia Emilia Lasota z X LO. - Dają dużo więcej niż zwykłe lekcje. Wojciech Wojtkielewicz
Ciekawe eksperymenty, ale też wykłady i zajęcia czekały na chętnych w piątek na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Noc Biologów to już zimowa tradycja. Pracownicy, doktoranci i studenci UwB po raz kolejny zaprosili starszych uczniów oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w akcji. A przy okazji można też było odwiedzić Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze i obejrzeć unikatowe akwaria w siedzibie biologów.

Chociaż impreza nazywa się Noc Biologów - większość atrakcji odbywała się już od wczesnych godzin popołudniowych. Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się m.in. na czym polega niezwykła zdolność roślin do przetwarzania energii słonecznej w związki odżywcze, jakie tajemnice skrywają grzyby, co wiemy o bakteriach, które występują w naszym organizmie, albo jakie są metody znakowania ptaków. Podczas wykładów naukowcy opowiedzieli dlaczego bakterie, wirusy, grzyby i protisty to wciąż poważne zagrożenia dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, a także gdzie można znaleźć cząsteczki mikroplastiku i jaki wpływ mogą one wywierać na ludzi oraz zwierzęta.

Ciekawe warsztaty i wykłady na Noc Biologów UwB

Na warsztatach sprawdzamy jak komórki zachowują się w różnych roztworach, które różnią się tonicznością - mówi Magdalena Czerniecka z Wydziału Biologii UwB, prowadząca warsztaty ph. "Izotonik i komórki". - Włożymy komórki roślinne i zwierzęce do roztworów izotonicznych, hipertonicznych i hipotonicznych. Będziemy pracować na cebuli i komórkach krwi. Zobaczymy, że to do jakiego roztworu włożymy komórkę ma kluczowe znaczenie.

Magdalena Czerniecka dodaje, że takie akcje jak Noc Biologów to okazja żeby dowiedzieć się czegoś nowego o biologii, czyli nauce o życiu, wszystkim co jest nam bliskie i dotyczy nas czy to pośrednio czy bezpośrednio. Ale też żeby rozszerzyć wiedzę, którą zdobywamy w szkole, a która często jest bardzo teoretyczna. Noc Biologów daje możliwość poeksperymentowania.

Myślę, że dowiemy się tu więcej niż w szkole, na zajęciach - zapewnia Emilia Lasota, uczennica 4 klasy, psychologicznej w X Liceum Ogólnokształcącym, uczestniczka warsztatów. - Chciałabym z warsztatów wynieść nowe wiadomości i doświadczenia.

Dziewczyna dodaje, że w myśli o studiach psychologicznych, więc biologia będzie jej niezbędna. Uważa, że akcje jak ta organizowana na UwB są bardzo potrzebne.

Uważam, że takie warsztaty są bardzo przydatne na przykład dla maturzystów, ale też dla osób z młodszych klas - zapewnia Emilia. - Dają dużo więcej niż zwykłe lekcje.

W tym roku hasłem przewodnim Nocy Biologów są „Tajemnice życia od komórek do biosfery”. Udział we wszystkich wykładach i warsztatach był bezpłatny.

Noc Biologów na Wydziale Biologii UwB to kolejna impreza popularyzująca naukę oraz przedstawiająca zainteresowania i pasje naukowców pracujących w naszej jednostce – twierdzi dr Marek Bartoszewicz, prodziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i koordynator akcji. - Skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, liczymy bowiem, że w każdym z nas jest naturalna dociekliwość i chęć odkrywania tajemnic otaczającej nas przyrody. Uczestnicy mają okazję do wysłuchania dwóch wykładów oraz udziału w przygotowanych przez pracowników, doktorantów i studentów warsztatach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny