MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Wydziale Biologii UwB odbyła się Noc Biologów. Bohaterką 12. edycji wydarzenia była woda

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wydział Biologii UwB
Co skrywa dno jeziora, Makrokosmos w mikroskali, Co w wodzie piszczy, Liczy się każda kropla, Wodny świat ciemną nocą – m.in. na takie spotkania mogli liczyć uczestnicy Nocy Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, która odbyła się w piątek, 13 stycznia. Była to już 12. edycja tej akcji na UwB, a motywem przewodnim imprezy była „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”.

W ramach dwóch bloków wykładowo-dyskusyjnych organizowanych przez Bibliotekę Wydziału Biologii i prowadzonych przez Andrzeja „Petela” Petelskiego uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień na temat wody i jej znaczenia w przyrodzie (dr hab. Elżbieta Jekatierynczuk-Rudczyk, prof. UwB), mikroplastiku w wodzie (dr hab. Piotr Zieliński, prof. UwB), roli torfowisk (dr hab. Danuta Drzymulska, prof. UwB) oraz żyjących na bagnach łosiach (prof. dr hab. Mirosław Ratkiewicz). Z kolei dr hab. Magdalena Grabowska, prof. UwB opowiadała o mikroskopijnych organizmach roślinnych, dr hab. Maciej Karpowicz opowiadał o tym, co może morze, dr Adam Hermaniuk przedstawił płazy i ich środowisko życia, natomiast mgr Adam Zbyryt opowiadał o ptakach, które żyją w pobliżu środowisk wodnych.

Dr Marek Bartoszewicz z kolei opowiadał o cholerze i roli wody w rozprzestrzenianiu się tej choroby. Przy okazji opowiedział o ciekawych kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale. Zachęcał do studiowania Biologii, która oferuje studentom możliwość wyboru jednej z trzech atrakcyjnych specjalności, Mikrobiologii będącej odpowiedzią na deficyt specjalistów w tym zakresie oraz Ekobiznesu pozwalającego zdobyć kwalifikacje m.in. do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i racjonalnego wykorzystywania środowiska naturalnego do zarabiania pieniędzy.

W ramach kolejnych wykładów uczestnicy mogli posłuchać o biologicznych wskaźnikach czystości wody oraz bezkręgowych drapieżnikach wodnych.

Na osoby, które zdecydowały się odwiedzić siedzibę Wydziału Biologii czekała też wystawa „Wodny świat ciemną nocą” oraz pokaz „Woda i ląd – przystosowania płazów i gadów do warunków środowiska”. Jak zawsze, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także laboratoria i warsztaty praktyczne. Ich tematyka była zróżnicowana i bardzo bogata. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o tym, co skrywa dno jeziora oraz co piszczy w wodzie, sprawdzili, jakie czynniki wpływają na jakość wody w lokalnym środowisku, przekonali się, jak przebiega transport wody w roślinach, a także dowiedzieli się o niezwykłej relacji pomiędzy kwiatami, pszczołami i ludźmi. Odkrywali też tajemnice w kropli wody, badali magiczne właściwości wody. „W zasadzie jest mi obojętne” to tytuł warsztatów przygotowanych przez dr Katarzynę Puczko oraz mgr. Wojciecha Pola i mgr Karolinę Mierzyńską. Natomiast „Makrokosmos w mikroskali” to warsztaty, które przygotowali lic. Anna Winiewicz oraz dr Marek Bartoszewicz.

Przez cały czas na Wydziale odbywał się także kiermasz książek zorganizowany przez Radę Samorządu Studentów Wydziału Biologii.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny