Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni: Bezgraniczna polsko-niemiecka integracja

Krystyna Kościewicz
Uczniowie zespołu Szkół Specjalnych w Hajnówce podczas prezentacji osiągnięć w poznawaniu kultury Niemiec. Projekt "Bezgraniczna polsko-niemiecka integracja” odbył się w ramach Dni Niemieckich w Polsce, dzięki organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Uczniowie zespołu Szkół Specjalnych w Hajnówce podczas prezentacji osiągnięć w poznawaniu kultury Niemiec. Projekt "Bezgraniczna polsko-niemiecka integracja” odbył się w ramach Dni Niemieckich w Polsce, dzięki organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Krystyna Kościewicz
Przez trzy dni hajnowska młodzież niepełnosprawna intelektualnie uczestniczyła w zajęciach plastycznych, muzyczno-ruchowych, zabawach integracyjnych, zajęciach kulinarnych, a nawet w warsztatach fotograficznych 3D.

Miniprojekt realizowany w Hajnówce przez Fundację Wspomagania Edukacji, Integracji Terapii Osób Niepełnosprawnych KAJA nazywał się "Bezgraniczna polsko-niemiecka integracja". Prowadzono go w Zespole Szkół Specjalnych z udziałem 45 uczniów niepełnosprawnych intelektualnie.

- Dni Niemieckie w Polsce to piękna sprawa. Dzisiaj śpiewamy po niemiecku, a wszystkie zrobione przez uczniów potrawy są podpisane po niemiecku - mówi Irena Zin, dyrektorka ZSS w Hajnówce.

- Niewiele dzieci uczy się u nas języka niemieckiego i niewiele jest czasu, aby poznać naszych sąsiadów, Niemców. Dlatego ten projekt nam to umożliwił - tłumaczy Lucyna Wawreszuk, autorka "Bezgranicznej polsko-niemieckiej integracji". - Mogliśmy zorganizować zajęcia plastyczne, taneczne, kulinarne, odbyły się warsztaty fotograficzne 3D, czyli fotografii przestrzennej.

Dzieci same wykonały flagi i mapę przestrzenną Niemiec a także strucle i sałatkę ziemniaczaną.

- Wszystko dlatego, że przyszli do nas domownicy Ośrodka Wsparcia, Terapii Zajęciowej i razem z nami to robili - mówi Lucyna Wawreszuk.

Polsko-Niemiecka Współpraca

Projekt został zrealizowany z okazji XX-lecia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji, która przed rokiem umożliwiła wyjazd uczniów Zespołu Szkół Specjalnych do Berlina i przyjazd berlińskiej młodzieży niesprawnej intelektualnie do Hajnówki.

Trzydniowy projekt promował historię, kulturę i obyczaje niemieckie. Miał też zacieśniać wieloletnią współpracę powiatu hajnowskiego z dzielnicą Berlin Lichtenberg i z okręgiem Nordsee-Treene w Niemczech.

- Teraz każdy w nocy obudzony na pewno będzie wiedział, że niemiecka flaga ma trzy kolory i czarny nie jest na dole - dodaje Lucyna Wawreszuk. - Dzięki temu projektowi mogliśmy bliżej poznać Niemcy. Dzieci nauczyły się wielu nowych zagadnień. Tego wszystkiego nie mogłyby uczyć na lekcjach, bo nie wszystkie mogą uczestniczyć w zajęciach z języka niemieckiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny