Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku ponownie zorganizuje zajęcia dla polskich i ukraińskich uczniów

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
dr Wojciech Olszewski, Wydział Fizyki UwB
Uniwersytet w Białymstoku już po raz drugi otrzymał finansowe wsparcie od Centrum Nauki Kopernik i Fundacji Deloitte na organizację naukowych zajęć, integrujących dzieci i młodzież z Polski oraz Ukrainy. Uczniowie będą spotykać się w działających na UwB i w podlaskich szkołach Klubach Młodego Odkrywcy, żeby eksperymentować, kształtować kompetencje XXI wieku, ale też wzbogacać swoją wiedzę o zwyczajach i kulturze obu narodów.

Zajęcia, które ruszą już 21 lutego, zostaną przeprowadzone w ramach projektu pt. „Kompetentni i zintegrowani przez eksperymentowanie”, którego autorkami są dr Anna Rybak z Wydziału Matematyki UwB i dr Alina Stankiewicz z Wydziału Biologii UwB. Ich wniosek został nagrodzony w konkursie pt. „Razem dla lepszej przyszłości z KMO”, który zorganizowały Centrum Nauki Kopernik i Fundacja Deloitte, a nagroda wyniosła 12 tys. zł.

- Już po raz drugi otrzymaliśmy finansowe wsparcie na przygotowanie zajęć dla polskich i ukraińskich uczniów w ramach Klubów Młodego Odkrywcy - - mówi dr Anna Rybak koordynatorka projektu z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Nawiązując do różnych dyscyplin nauki, organizatorzy zająć chcą skupić się tym razem na rozwijaniu umiejętności z zakresu STEAM: Science - nauka, Technology - technologia, Engineering - inżynieria, Arts - sztuka i Maths - matematyka, oraz kształceniu kompetencji XXI wieku (według modelu 4K: krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja, kooperacja).

- Celem projektu jest również integracja uczniów, a także wzbogacenie ich wiedzy o zwyczajach i kulturze obu narodów oraz wzmacnianie więzi pomiędzy KMO a podlaskimi szkołami, w których uczą się dzieci narodowości ukraińskiej - dodaj dr Anna Rybak.

Zajęcia będą odbywać się na UwB i w szkołach, w których działają Kluby Młodego Odkrywcy. Wezmą w nich udział klubowicze i zainteresowani uczniowie ukraińscy, ale spotkania są także otwarte dla innych uczniów z regionu, w tym z zagranicy (np. z Białorusi, Czeczenii), którzy chcą poznać zasady działania Klubów i odkrywać wiedzę poprzez eksperymentowanie.

Projekt realizowany będzie od lutego do maja 2024 r. Pierwsze spotkanie na naszej uczelni odbędzie się 21 lutego. Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy: [email protected].

Dodaje, że oprócz zajęć stacjonarnych, projekt zakłada też organizację wycieczek (m.in. do Planetarium UwB i Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego) oraz „Piknik Klubowy 2024”, który odbędzie się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Tegoroczne działania nawiązują do projektu „Eksperymentujemy naukowo”, który był realizowany na UwB w ubiegłym roku, także w ramach konkursu „Razem dla lepszej przyszłości z KMO”. W zajęciach wzięło w sumie udział 158 uczniów, w tym 75 z Ukrainy i Białorusi. Odbyło się 20 spotkań, których tematy nawiązywały do różnych dyscyplin nauki: biologii, chemii, fizyki, matematyki. Uczniowie dowiedzieli się np. jak zrobić tęczę i czy otaczający nas świat jest uporządkowany, poznawali też tajemnice zwierząt i podążali śladami Archimedesa oraz Eulera.

Największa podlaska uczelnia od 2018 roku jest parterem regionalnym Centrum Nauki Kopernik (Warszawa) w programie Klub Młodego Odkrywcy i sprawuje pieczę nad opiekunami klubów i sympatykami programu z całego województwa.

Na Uniwersytecie w Białymstoku działają w tej chwili trzy Kluby Młodego Odkrywcy o profilu matematycznym i dwa o charakterze fizycznym. Klub „My, matematyczni podróżnicy” skupia uczniów klas II-IV szkół podstawowych, Klub „My, tropiciele matematyki” powstał z myślą o uczniach klas V-VIII szkół podstawowych, natomiast KMO „My, matematycy” to oferta dla uczniów szkół średnich. Zajęcia wszystkich Klubów odbywają się raz w miesiącu na Wydziale Matematyki UwB. Kluby o profilu fizycznym to: „Newton, Einstein, a teraz My” (dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych) i „Ciekawskie dziobaki” (dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych). Zajęcia tych Klubów odbywają się na Wydziale Fizyki UwB.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny