Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ zmienia zasady płacenia za leczenie noworodków

(luk)
Lekarz dodaje, że decyzja NFZ powoduje sytuację, w której ogromna grupa noworodków wymagających szczególnej opieki jest traktowana jako dzieci zdrowe
Lekarz dodaje, że decyzja NFZ powoduje sytuację, w której ogromna grupa noworodków wymagających szczególnej opieki jest traktowana jako dzieci zdrowe Andrzej Zgiet
Lekarze nie mają wątpliwości, że są to zmiany na gorsze. I boją się, że może to wpłynąć na pogorszenie jakości opieki nad najmniejszymi pacjentami.

Alarm podnieśli neonatolodzy, bo NFZ nie chce finansować niektórych procedur. Lekarze protestują przeciwko niekorzystnym zmianom, jakie w leczeniu nowo narodzonych dzieci pod koniec grudnia wprowadził prezes funduszu.

- Zarządzenie pojawiło się w chwili, gdy zakończono kontraktowanie na rok 2014, według zasad kwalifikacji obowiązujących w roku 2013 - tłumaczy docent Marek Szczepański, podlaski konsultant ds. neonatologii i kierownik Kliniki Neonatologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Stąd protest lekarzy. Bo okazało się, że z trzech tzw. grup pacjentów, według których szpitale rozliczają się z funduszem, usunięto część procedur i to tych niezbędnych do ratowania zdrowia i życia chorych maluchów. Chodzi o takie czynności, jak monitorowanie podstawowych funkcji życiowych, monitorowanie elektrokardiograficzne czy obserwacja noworodka w inkubatorze.

- Trudno wyobrazić sobie opiekę nad noworodkiem wymagającym intensywnej opieki na przykład bez monitorowania podstawowych funkcji życiowych czy obserwacji ciężko chorego dziecka w inkubatorze - zauważa Marek Szczepański. Wysłał swój protest do NFZ i Ministerstwa Zdrowia.

Lekarz dodaje, że decyzja NFZ powoduje sytuację, w której ogromna grupa noworodków wymagających szczególnej opieki jest traktowana jako dzieci zdrowe. - Postępowanie prezesa NFZ oceniam jako nierozważne, nieprawidłowe i niebezpieczne dla polskich noworodków - zaznacza doc. Szczepański. - Pomijając aspekt finansowy (zmniejszenie przychodu szpitali - red.), usunięcie tych procedur może wpłynąć na pogorszenie jakości opieki nad noworodkami.

Neonatolodzy już wyliczyli, że przez te zmiany szpitale stracą około 20 proc. dotychczasowych przychodów.

- Nakłady na oddziały neonatologiczne pozostały na tym samym poziomie, trudno więc mówić o zagrożeniu - zapewnia Andrzej Troszyński, rzecznik centrali NFZ. W oświadczeniu tłumaczy, że mimo znaczącego spadku liczby urodzeń, oddziały neonatologii otrzymywały więcej pieniędzy. Więcej też było - według funduszu - sytuacji, gdy dzieci były kwalifikowane do leczenia, mimo że takowego nie potrzebowały. Zarządzenie prezesa NFZ uniemożliwia taką praktykę.

Tłumaczenie NFZ zdaniem lekarzy jest nie do zaakceptowania. Liczą na rozmowy i zmianę zasad finansowania.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny