MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NFZ. Rozmowy będą nagrywane od nowego roku

(luk)
Od nowego roku każda placówka zdrowia będzie musiała nagrywać rozmowy telefoniczne w nocnej opiece zdrowotnej
Od nowego roku każda placówka zdrowia będzie musiała nagrywać rozmowy telefoniczne w nocnej opiece zdrowotnej sxc.hu
Wszystkie rozmowy telefoniczne między placówkami a pacjentem w nocnej opiece zdrowotnej będą nagrywane i archiwizowane. To jedna ze zmian jakie wprowadza NFZ i ministerstwo zdrowia.

Placówki świadczące usługi z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą musiały od nowego roku mieć rejestrator rozmów telefonicznych, a nagrania archiwizować przez co najmniej rok. To zmiana jaka wchodzi w życie dla podlaskich świadczeniodawców najszybciej. Od 2015 roku dodatkowo premiowane będzie posiadanie w zespole pediatry, a także zaplecza diagnostycznego czy RTG.

Zmiany w nocnej opiece zdrowotnej to m.in. efekt tragicznych wydarzeń w Skierniewicach, gdy zmarło 2,5-letnie dziecko, które trafiło do szpitala dopiero po ponad 7 godzinach od pierwszego zgłoszenia. Karetka pogotowia przyjechała dopiero za drugim razem, wcześniej przyjazdu odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Już wtedy minister zdrowia i prezes NFZ zapowiedzieli zmiany w funkcjonowaniu nocnej opieki. Powstał projekt, który ma wejść w życie od 2014 roku. Ma on na celu przede wszystkim poprawę jakości świadczeń udzielanych dzieciom, zwiększenie możliwości przeprowadzenia koniecznych badań diagnostycznych.

- Jako że wszystkie nasze umowy są zawarte do końca 2014 roku, podlaskich świadczeniodawców większość zmian obejmie dopiero od nowego okresu kontraktowania od 2015 roku - mówi Adam Dębski z podlaskiego NFZ. - Ale już od stycznia 2014 wszyscy udzielający świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki będą musieli mieć rejestrator rozmów telefonicznych. Jego brak może skutkować ukaraniem, a w ostateczności nawet rozwiązaniem umowy.

NFZ chce też dodatkowo premiować te placówki, które w miejscu udzielania świadczeń będą zatrudniać pediatrę, a także mieć dostęp do diagnostyki RTG oraz świadczeń diagnostyki laboratoryjnej.

Już wiadomo, że najłatwiej wszystkie nowe wymogi będzie spełnić szpitalom, które świadczą nocną opiekę i dysponują odpowiednim zapleczem.

Białostockie pogotowie, które pełni takie usługi w kilku miejscach województwa, w większości ma też rejestratory rozmów, a tam, gdzie ich nie ma, bez problemu zamontuje nagrywarkę. Ale nie wszędzie ma pediatrę. To specjaliści, których brakuje w całym kraju.

- Posiadanie zaplecza diagnostycznego czy RTG to jeszcze odległa perspektywa - mówi Bogdan Kalicki, dyrektor białostockiego pogotowia. - Ale gdy będzie trzeba, postaramy się je zapewnić. Chociaż zazwyczaj pacjent wymagający takiej diagnostyki powinien ze względu na stan zdrowia szukać pomocy nie w nocnej opiece, ale na szpitalnym oddziale ratunkowym.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny