Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza opera zaprasza na urodzinowe imprezy

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Już w sobotę darmowy koncert „Opera to moja bajka” i spotkanie z gwiazdami „Doktora Żywago”

Jedni nie wyobrażają sobie już życia kulturalnego w Białymstoku bez gmachu opery, inni nigdy jeszcze w niej nie byli. Teraz będą mieli okazję zabrać dzieci na bezpłatny koncert, usiąść w fotelach przed wielką sceną, by posłuchać songów z musicalu „Korczak” i wziąć udział w dyskusji o roli opery w życiu kulturalnym regionu. To niektóre z atrakcji, jakie czekają na białostoczan już w najbliższy weekend.

Z okazji pięciolecia jego istnienia, już w sobotę, 30 września, w samo południe warto odwiedzić gmach przy Odeskiej. I to najlepiej z dziećmi. Wtedy rozpocznie się koncert „Opera to moja bajka”. Całe rodziny będą mogły posłuchać ulubionych piosenek najmłodszych widzów z bajek muzycznych „Brzydki Kaczorek” i „Adonis ma gościa” w wykonaniu Moniki Ziółkowskiej, Karoliny Kuklińskiej, Rafała Supińskiego, Macieja Nerkowskiego, Bartłomieja Łochnickiego, Wojciecha Ziółkowskiego oraz muzyków OiFP.

Szczęśliwcy, którzy zarezerwowali sobie wejściówki, będą mogli w sali kameralnej pod okiem garderobianej Barbary Rożko zobaczyć i przymierzyć operowe kostiumy, zwiedzić dużą scenę i zobaczyć z bliska scenografię do „Doktora Żywago”.

Za to każdy ma szansę przyjrzeć się z bliska Agnieszce Przekupień, fantastycznej Larze z tego właśnie musicalu. Wraz z Maciejem Nerkowskim (demoniczny Liberiusz) i Julią Dmochowską (Kateriną) opowiedzą o pracy nad „Doktorem Żywago”. Towarzyszyć im będą Barbara Rożko (szefowa garderobianych w OiFP) i Marta Lewkowska (szefowa charakteryzacji) oraz Andrzej Makal (kierownik artystyczny Big Bandu OiFP). Spotkanie pod hasłem „Kultura w dobrej formie” rozpocznie się w sobotę o godzinie 16, w znajdującej się w budynku opery restauracji Forma.

W niedzielę, w samo południe, na dużej scenie będzie można przypomnieć sobie koncertową wersję musicalu „Korczak”. Poruszającą historię wielkiego pedagoga i przyjaciela dzieci i młodzieży Janusza Korczaka przypomną soliści i zespoły chóru, chóru dziecięcego oraz Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej. Partie Korczaka wykona Tomasz Steciuk. Żeby obejrzeć tę wersję spektaklu, trzeba zaopatrzyć się w bilety. Można je kupić w kasie opery przy Odeskiej, a także przez internet.

Bardzo ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny pod prowokacyjnym hasłem: „Schron atomowy czy duma regionu? Opera w architekturze miejskiej i świadomości mieszkańców”.

– Budowa Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku wzbudzała w mieszkańcach emocje od momentu pojawienia się planów inwestycji, a zdania co do zasadności powstania największej instytucji artystycznej w północno-wschodniej Polsce były podzielone – przypomina Joanna Dolecka z opery. – Jednych zachwycała nowoczesna bryła zaprojektowana przez prof. Marka Budzyńskiego, a inni krytykowali projekt nazywając go „schronem atomowym”.

Po pięciu latach od uruchomienia opery w obecności wszystkich zainteresowanych swoimi refleksjami podzielą się Damian Tanajewski – dyrektora OiFP, Grzegorz Berniak – dyrygent OiFP, Maciej Żywno – wicemarszałek województwa, Andrzeja Kłopotowski – dziennikarz, Adam Turecki – architekt, Katarzyna Niziołek – socjolożka, Rafał Supiński i Tomasz Steciuk – soliści OiFP. Po dyskusji będzie urodzinowy tort i wspólne sadzenie drzew na błoniach opery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny