MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narada premiera Donalda Tuska z wojewodami w Białymstoku. Szef rządu mówił o zagrożeniach ze strony dywersantów i sabotażystów

OPRAC.: wal
Narada premiera Donalda Tuska w Białymstoku z wojewodami i przedstawicielami służb państwowych
Narada premiera Donalda Tuska w Białymstoku z wojewodami i przedstawicielami służb państwowych Wojciech Wojtkielewicz
O zagrożeniach godzących w bezpieczeństwo nie tylko przy granicy z Białorusią, ale w całym kraju rozmawiał we wtorek 11 czerwca premier Donald Tusk z wojewodami. Narada miała miejsce w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. - W ostatnich tygodniach aresztowaliśmy dziesięć osób bezpośrednio zaangażowanych w akty dywersji i sabotażu w Polsce. I mamy powody, by sądzić, że to nie są ostatnie tego typu zdarzenia - mówił szef rządu na początku narady.

Spis treści

To pierwsze tego typu narada premiera po przejęciu urzędowania z wojewodami. Do Białegostoku przyjechali szefowie rządowej administracji z 16 województw.

- Nieprzypadkowo spotykamy się dzisiaj w Białymstoku. Białystok stał się miejscem symbolicznym. Mówimy tu nie tylko o nielegalnej imigracji, ale także o innych napięciach i zagrożeniach, które wynikają z agresywnej polityki naszych wschodnich sąsiadów - Białorusi i Rosji - mówił szef rządu.

Zobacz: Po słowach Donalda Tuska strach padł na Białystok

Narada premiera Donalda Tuska z wojewodami w Białymstoku

Tusk: Bezpieczeństwo ponad wszystko

Zaznaczył, że pełna mobilizacja administracji państwowej dotyczy nie tylko wschodnich województw.

- Sytuacja jest tego typu, że wymaga pełnej koncentracji od urzędników - mówił Donald Tusk.

Dodał, że dzisiaj mamy z realnym zagrożeniem związanym z aktami dywersji i sabotażu na terenie całego kraju.

- Nie ma innego priorytetu niż szeroko pojęte bezpieczeństwo - podkreślił premier. - To już nie chodzi o ćwiczenia

Koordynacja w sprawie bezpieczeństwa

Szef rządu podkreślił, że dla zapewnienia bezpieczeństwa niezbędna jest nie tylko współpraca wojewodów ze wszystkimi służbami, ale kluczowa będzie także koordynacja działań na poziomie europejskim.

- Niedługo będziemy wybierać władze Unii Europejskiej i będę się upierał, że to Polska musi mieć wpływ na bezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne i bliskie sąsiedztwo. Będziemy więc budowali wpływy Polski w tych dziedzinach – zapowiedział Donald Tusk.

Meldunek szefa delegatury ABW

Przed spotkaniem z wojewodami premier odebrał meldunek w delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku.

Z dużą satysfakcją odebrałem dzisiaj meldunek szefa delegatury ABW, że współpraca pomiędzy służbami i administracją rządową jest w tej chwili wzorowa – bardzo elastyczna i nowoczesna, pozbawiona rutyny – poinformował szef rządu. - Właśnie tego typu model współpracy jest potrzebny. Czyli wszyscy są czujni i gotowi do natychmiastowej interakcji między sobą, niezależnie od tego, jakie służby reprezentują, czy cywilne, czy wojskowe.

Będzie strefa buforowa przy granicy

W poniedziałek obradująca w Białymstoku Rada Ministrów przyjęła uchwałę, na podstawie której zostanie wydanie rozporządzenie o zakazie przebywania w strefie buforowej. Obejmie ona niemal 61 km w obszarze działania placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze .

- Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem obejmie 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km - podało MSWiA.

Zakaz ma nie dotyczyć miejscowości, szlaków turystycznych tak, aby skutki wprowadzanych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i turystów oraz innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny