MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strefa buforowa na granicy z Białorusią. Miejscami będzie znacznie szersza niż 200 metrów

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od wtorku 4 czerwca wzdłuż granicy z Białorusią miała obowiązywać tzw. strefa buforowa. Będzie, ale - jak zapowiada szef MSWiA Tomasz Siemoniak - nieco później. Według rozporządzenia zakaz poruszania się w niej będzie pozostawał w mocy przez 90 dni. Choć według słów przedstawicieli rządu strefa ma sięgać 200 metrów od granicy, to w niektórych miejscach będzie znacznie szersza.

Spis treści

Strefa buforowa na granicy z Białorusią

Decyzję o utworzeniu na granicy z Białorusią strefy buforowej premier Donald Tusk, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak ogłosili w środę 29 maja podczas konferencji w Dubiczach Cerkiewnych.

Trwa głosowanie...

Co sądzisz o strefie buforowej na granicy z Białorusią?

– Będzie to pas mniej więcej dwustu metrów tam, gdzie jest to jest konieczne z punktu widzenia skutecznego działania służb państwa polskiego przy granicy – mówił szef rządu.

Tymczasem, jak wskazała dziennikarka Paulina Siegień, zgodnie z tekstem rozporządzenia strefa może sięgać dużo głębiej.

Gdzie będzie obowiązywać zakaz wstępu?

Opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia wskazuje, że strefa buforowa obejmie 26 obrębów ewidencyjnych w powiecie hajnowskim oraz jeden w powiecie białostockim. Konkretnie będą to:

  • 11 obrębów w gminie Czeremcha (powiat hajnowski):Bobrówka, Zubacze, Piszczatka, Berezyszcze, Stawiszcze, Połowce, Wólka Terechowska, Kuzawa, Opaka Duża, Pohulanka

  • 6 miejscowości w gminie Dubicze Cerkiewne: Wojnówka, Starzyna, Górny Gród, Klakowo, Krugłe i Wygon

  • 4 miejscowości w gminie Kleszczele: Dobrowoda, Kuraszewo, Policzna, Biała Straż

  • 1 miejscowość w gminie Hajnówka: Wierzchowski

  • 2 miejscowości w gminie Białowieża: Podolany, Zastawa Krzyże

  • 3 miejscowości w gminie Narewka: Gruszki, Stare Masiewo, Masiewo Nowe

  • 1 miejscowości w gminie Michałowo (powiat białostocki): Brzezina

W niektórych z tych miejsc dodano szczegółowe wytyczne dotyczące tego, gdzie dokładnie będzie obowiązywać zakaz wstępu, takie jak:

„Zakaz przebywania dotyczy obszaru położonego od linii granicy państwowej w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do linii kolejowej relacji Hajnówka – Warszawa”

Szerokość strefy buforowej na granicy

Patrząc na mapy, w przypadku takich miejscowości Policzna i Kuraszewo, odległość od granicy do linii kolejowej to nawet około 6 kilometrów.

Odległość linii kolejowej od granicy Polski z Białorusią.
Odległość linii kolejowej od granicy Polski z Białorusią. Google Maps

Rozporządzenie dotyczące strefy buforowej ma wejść w życie we wtorek 4 czerwca.

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią wprowadzono już w czasie pierwszej fali migrantów wysyłanych przez reżim w Mińsku w 2021 roku.

Był on znacznie szerszy i dotyczył aż 183 obrębów w tym terenów atrakcyjnych turystycznie, jak Białowieski Park Narodowy, słynna stadnina w Janowie Podlaskim czy popularne wśród kajakarzy miejscowości nad Bugiem.

Strefa będzie działać nieco później niż planowano

– Spodziewam się, że do końca tygodnia będzie gotowe rozporządzenie w sprawie strefy buforowej na granicy z Białorusią – poinformował w poniedziałek szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zapowiedział, że rozporządzenie uwzględni interesy lokalnej ludności.

– Przewidujemy kilkudniowe konsultacje tego rozporządzenia, czyli z natury rzeczy ono nie wejdzie jutro w życie. W projekcie była oczywiście podana data, bo oczywiście musi być podana, natomiast chcemy tych konsultacji. Wojewoda podejmuje odpowiednie działania" – zadeklarował. – Oczywiście ten proces nie powinien trwać zbyt długo, bo są potrzeby na granicy, ale nie uważamy, że te konsultacje są jakoś pro forma, więc prosimy o kilka dni, żeby móc się tutaj przejrzeć. (...) Diabeł tkwi w szczegółach, a my chcemy w minimalnym stopniu utrudnić życie obywatelom, mieszkańcom tych terenów, przedsiębiorcom, turystom czy organizacjom, ale jednak zagwarantować przede wszystkim (bezpieczeństwo – PAP) żołnierzy i funkcjonariuszy – dodał.

Minister Siemoniak został także zapytany, czy strefa zakazu wstępu będzie rozciągać się 200 m od granicy, jak deklarowano zapowiadając rządowy projekt, czy jak wynika z treści proponowanego rozporządzenia nawet na kilometr w głąb Polski.

– Chcemy, by te odległości od granicy nie były w żadnym z miejsc większe niż potrzeba, niż służby to uznają za absolutnie niezbędne – powiedział Siemoniak. Zwrócił uwagę, że w praktyce problem dotyczy praktycznie tylko powiatu Hajnówka, a wskazane odległości wynikają z oceny Straży Granicznej, która ma doskonałe rozpoznanie sytuacji.

Konsultacje w sprawie wprowadzenia strefy buforowej odbędą się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w środę i w czwartek – poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Inga Januszko-Manaches. Powiedziała, że zostaną na nie zaproszeni samorządowcy i przedsiębiorcy z terenów, które mają być objęte ograniczeniami, a także media. Dodała, że wojewoda ma przekazać w piątek do MSWiA swoje rekomendacje po konsultacjach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strefa buforowa na granicy z Białorusią. Miejscami będzie znacznie szersza niż 200 metrów - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny