MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2024 w kraju czy za granicą? Poznaj urlopowe plany Polaków i zobacz, ile wydamy na osobę

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nadchodzące lato przyniesie wiele emocji i przygód. Wielu z nas czeka cały rok na wakacyjny wypoczynek nad morzem, w górach lub nad jeziorami. Gdzie Polacy planują spędzić tegoroczne wakacje? Polska Organizacja Turystyczna przeprowadziła badania, które rzuciły światło na plany urlopowe Polaków na sezon letni 2024.

Spis treści

Polacy ruszają na wakacje

Nadchodzące lato przyniesie wiele emocji i przygód. Jak pokazują badania przeprowadzone pod koniec maja przez Polską Organizację Turystyczną, aż 70% Polaków w wieku 18-65 lat planuje wyjazdy rekreacyjno-wypoczynkowe. To wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Gdzie i jak Polacy zamierzają spędzić wakacje 2024?

Lato to czas, na który czekamy z utęsknieniem przez cały rok. Gdzie Polacy planują spędzić tegoroczne wakacje?
Lato to czas, na który czekamy z utęsknieniem przez cały rok. Gdzie Polacy planują spędzić tegoroczne wakacje? yarruta/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Większość z nas, bo aż 37%, wybiera się na jeden wyjazd, jednak co czwarty Polak planuje co najmniej dwa wyjazdy urlopowe. Niestety, 20% nie planuje żadnych wakacji, ograniczając się jedynie do jednodniowych wycieczek, a 11% wciąż nie podjęło decyzji o wyjeździe.

Wakacje w kraju czy za granicą?

Wielu z nas zdecydowało się na spędzenie wakacji w Polsce – aż 66% osób, które mają już plany, wybrało kraj na główny wyjazd. Zagraniczne wojaże planuje 28% Polaków, co jest wynikiem podobnym do ubiegłego roku. Wybór miejsca wypoczynku często podyktowany jest kwestiami finansowymi. Ponad połowa tych, którzy nie planują wakacji, wskazuje na brak środków jako główny powód. Inne obowiązki i brak potrzeby wyjazdu to kolejne najczęściej wymieniane przyczyny.

Polacy, którzy planują zagraniczne wakacje, najchętniej wybierają wypoczynek nad morzem (56%) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych i kulturalnych. Główne cele to miasta oraz miejsca blisko natury.
Polacy, którzy planują zagraniczne wakacje, najchętniej wybierają wypoczynek nad morzem (56%) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych i kulturalnych. Główne cele to miasta oraz miejsca blisko natury. travnikovstudio/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne/

Plany wakacyjne Polaków różnią się również długością pobytu. Ponad jedna trzecia z nas planuje wyjazd na 4 do 6 noclegów, a 28% na 7 do 10 noclegów. Krótsze wyjazdy, nieprzekraczające 3 nocy, są popularne wśród co piątego Polaka. Wakacje w kraju zazwyczaj trwają krócej – 66% z nas spędzi w Polsce mniej niż tydzień, podczas gdy 63% wyjeżdżających za granicę planuje pobyt dłuższy niż tydzień.

Z kim będziemy spędzać tegoroczne wakacje? Nieważne, czy wyjeżdżamy w kraju, czy za granicę – wakacje spędzamy głównie w gronie rodzinnym. Jedna trzecia Polaków planuje wyjechać z partnerem lub partnerką, a nieco mniej z partnerem i dziećmi. Wakacje w gronie znajomych i przyjaciół wybiera 12% z nas, a 11% decyduje się na samotny wyjazd, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

Jakie kierunki wakacyjnych wyjazdów są najpopularniejsze?

Najczęściej wybieranym celem krajowych wyjazdów wakacyjnych jest wypoczynek i relaks, zwłaszcza nad morzem. Aż 59% Polaków planuje odpoczynek nad Bałtykiem. 36% wybiera się nad morze, 21% w góry, 13% nad jeziora, a 9% do miast. Najpopularniejsze województwa to pomorskie, małopolskie i zachodniopomorskie.

Podczas wyboru miejsca na wakacje w Polsce, Polacy kierują się przede wszystkim atmosferą miejsca (26%) oraz bliskim i łatwym dojazdem (20%).
Podczas wyboru miejsca na wakacje w Polsce, Polacy kierują się przede wszystkim atmosferą miejsca (26%) oraz bliskim i łatwym dojazdem (20%). olesiabilkei/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Polacy wyjeżdżający za granicę również najczęściej wybierają miejsca nadmorskie. 56% z nas planuje wypoczynek nad morzem, a 13% zwiedzanie miast. 30% Polaków planuje wydać na wyjazd zagraniczny powyżej 5000 zł na osobę. Inne popularne kwoty to 4001 do 5000 zł (10%) i od 2001 do 3000 zł (15%).

Czym kierujemy się, wybierając miejsce na wakacyjny urlop? Wybierając miejsce na wakacje w Polsce, Polacy kierują się głównie jego atmosferą i bliskością. 26% docenia niepowtarzalną atmosferę, a 20% łatwy dojazd. Niemal co czwarty Polak woli odpoczywać w kraju niż za granicą, podczas gdy 17% deklaruje odwrotnie. Dla tych, którzy wybierają wyjazd zagraniczny, najważniejsza jest gwarancja dobrej pogody (29%), a 24% uważa, że wyjazd za granicę jest tańszy.

Starsze osoby i te z niższym wykształceniem częściej wybierają wakacje w Polsce, podczas gdy młodsi, wykształceni Polacy z wyższymi dochodami preferują wyjazdy zagraniczne. 71% osób w wieku 35-44 lata i 69% w wieku 55-65 lat planuje wakacje w kraju, natomiast 37% osób w wieku 18-24 lata oraz 33% w wieku 25-34 lata wybiera się za granicę.

Koszt wakacji w 2024 roku

Koszt pobytu jest kluczowy dla 46% Polaków. Ci, którzy wyjeżdżają w kraju, częściej cenią bliskość dzikiej przyrody, podczas gdy wyjeżdżający za granicę stawiają na bogatą infrastrukturę rekreacyjną. Estetyka i komfort miejsca noclegowego są ważne dla 29% z nas, a udogodnienia, takie jak darmowe Wi-Fi, dla 21%. Renoma miejsca noclegowego i zrównoważone praktyki również mają znaczenie dla części Polaków.

Bez względu na to, czy podróżujemy po kraju, czy zagranicę, preferujemy spędzać czas wolny z rodziną. Tylko 12% Polaków wybiera wypoczynek z przyjaciółmi, podczas gdy 11% wyjeżdża samodzielnie.
Bez względu na to, czy podróżujemy po kraju, czy zagranicę, preferujemy spędzać czas wolny z rodziną. Tylko 12% Polaków wybiera wypoczynek z przyjaciółmi, podczas gdy 11% wyjeżdża samodzielnie. stylephotographs/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Koszty wyjazdów krajowych są różne – 30% Polaków zamierza wydać na główny wyjazd od 1001 do 2000 zł na osobę, 20% planuje wydać od 2001 do 3000 zł, a pozostali mniej lub więcej. Jak rozkładają się koszty wyjazdów zagranicznych? 30% Polaków planuje wydać na wyjazd zagraniczny powyżej 5000 zł na osobę. Inne popularne kwoty to 4001 do 5000 zł (10%) i od 2001 do 3000 zł (15%).

Plany wakacyjne Polaków na sezon letni 2024 są zróżnicowane i odzwierciedlają zarówno chęć wypoczynku, jak i różnorodne możliwości finansowe. Bez względu na to, czy planujesz spędzić wakacje w kraju, czy za granicą, najważniejsze jest, aby znaleźć czas na relaks i cieszyć się letnimi chwilami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje 2024 w kraju czy za granicą? Poznaj urlopowe plany Polaków i zobacz, ile wydamy na osobę - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny