MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Napad na konwój więzienny w Białymstoku. Doszło do strzelaniny. Dwóch mundurowych rannych. Tak wyglądały ćwiczenia Victoria 2022

Izabela Krzewska
Ćwiczenia w Areszcie Śledczym w Białystok z udziałem funkcjonariuszy Służby Więziennej, policji i straży pożarnej (15.12)
Ćwiczenia w Areszcie Śledczym w Białystok z udziałem funkcjonariuszy Służby Więziennej, policji i straży pożarnej (15.12) Izabela Krzewska/ Polska Press
Ćwiczenia odbyły się w czwartek (15.12) na terenie oddziału Aresztu Śledczego w Białymstoku. W "manewrach" wzięło udział około 50 osób: w tym funkcjonariusze służby więziennej, policji, straży pożarnej, straży ochrony kolei oraz grupa ratownicza "Nadzieja".

W więzieniu doszło do buntu. Grupa osadzonych zabarykadowała się w magazynie. Po fiasku negocjacji, została wezwana Grupa Interwencyjna Służby Więziennej. Buntownicy zostali obezwładnieni. Jeden z nich wcześniej podpalił prześcieradła i materace. Wybuchł pożar. Więźniowie zostali ewakuowani na plac spacerowy. Funkcjonariusz działu ochrony próbował sam ugasić ogień, ale bezskutecznie. Pożar rozprzestrzenił się na inne pomieszczenia. Musiała interweniować straż pożarna.

Czytaj też:

Inicjator buntu został uznany na "niebezpiecznego". Miał być przewieziony do jednostki o "podwyższonym rygorze". Zaraz po przekroczeniu bramy, pojazd konwojowy został ostrzelany przez dwóch uzbrojonych mężczyzn. Chcieli odbić skazanego. Doszło do wymiany ognia. Dwóch funkcjonariuszy zostało rannych. Na dźwięk policyjnych syren napastnicy uciekli samochodem - wcześniej rzucili w samochód SW świecę dymną. W czasie ucieczki uderzyli w nadjeżdżający radiowóz. Policjanci zatrzymali agresorów. Rannych mundurowych zabrała karetka.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem "Victoria 2022", jakie odbyły się w czwartek (15.12) na terenie oddziału zewnętrznego białostockiego aresztu przy ul. Hetmańskiej.

- Taka jest specyfika Służby Więziennej. Funkcjonariusze i pracownicy muszą być przygotowani na różne trudne i kryzysowe sytuacje, jakie mogą wydarzyć się w jednostce penitencjarnej. Ćwiczenia ochronne, z włączeniem innych służb mundurowych, są więc niezbędne - tłumaczy mjr Małgorzata Błażewicz, dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku.

Zobacz także:

Ćwiczenia obserwowało kierownictwo jednostki, wojewoda podlaski, przedstawiciele miejskiej i wojewódzkiej komendy policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Straży Granicznej, Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei, Białostockiego Oddziału Grupy Ratowniczej "Nadzieja", a także Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Plan zakładał odzwierciedlenie rzeczy, które mogą się wydarzyć, które w kraju wydarzały się. Myślę, że takie ćwiczenia są istotne. Oprócz tego, że pozwalają doskonalić umiejętności i poprawić elementy współdziałania służb, to również wyciągnąć praktyczne uwagi, które będą uwzględniane w kolejnych ćwiczeniach lub planach działania - mówił Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny