Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej oblegane to medycyna, pedagogika i budownictwo. Właśnie kończą się zapisy na uczelnie

Marta Gawina
Najbardziej oblężonym kierunkiem są studia lekarskie: 3800 kandydatów na 200 miejsc. Tuż za nią są pedagogika i budownictwo.
Najbardziej oblężonym kierunkiem są studia lekarskie: 3800 kandydatów na 200 miejsc. Tuż za nią są pedagogika i budownictwo. Fot. sxc.hu
Medycyna, pedagogika i budownictwo. To najbardziej oblegane kierunki na białostockich uczelniach publicznych. Te kończą właśnie rekrutację. Politechnika i UwB zamykają zapisy dzisiaj, uniwersytet medyczny - 13 lipca.

Najbardziej oblegane kierunki na uczelniach publicznych

Najbardziej oblegane kierunki na uczelniach publicznych

* lekarski (UMB) - 3800 kandydatów na 200 miejsc
* lekarsko-dentystyczny (UMB) - 3270 kandydatów na 84 miejsca
* farmacja (UMB)- 1290 kandydatów na 100 miejsc
* pedagogika (UwB) - 975 kandydatów na 340 miejsc
* prawo (UwB) - 969 kandydatów na 200 miejsc
* filologia angielska (UwB) - 626 kandydatów na 120 miejsc
* budownictwo (PB)- 860 kandydatów na 180 miejsc
* logistyka (PB) - 830 kandydatów na 150 miejsc
* zarządzanie (PB) - 761 kandydatów na 270 miejsc
* gospodarka przestrzenna (PB) - 760 kandydatów na 75 miejsc

Oferta jest bogata. Kilkadziesiąt kierunków, ponad siedem tysięcy miejsc. O przyjęciu na pierwszy rok studiów nie decyduje kolejność zgłoszenia, tylko punkty uzyskane na maturze.

- Ja wybieram się na prawo na Uniwersytecie w Białymstoku. Już się zarejestrowałam elektronicznie. Teraz czekam na ogłoszenie wyników - mówi Iza, tegoroczna maturzystka.

Filologia białoruska bez zmian

Taką listę UwB wywiesi 13 lipca. Zainteresowani studiowaniem na tej uczelni muszą się pośpieszyć. Dziś ostatni dzień rekrutacji.

- Dla studentów pierwszego roku przygotowaliśmy około dwóch tysięcy miejsc. Na razie najwięcej osób zgłosiło się na pedagogikę, prawo i filologię angielską - wymienia Irena Wasiluk, sekretarz uczelnianej komisji rekrutacyjnej.

Tylko na tym ostatnim kierunku jest pięć osób na jedno miejsce. Najgorzej rekrutacja wygląda na filologii białoruskiej. Zgłosiło się tylko 15 osób na 50 miejsc. Ale taka sytuacja jest już od kilku lat. Za to sporym zainteresowaniem cieszą się kierunki zamawiane: matematyka i informatyka. To na nich będzie można zdobyć tysiąc zł stypendium co miesiąc.

- Jest lepiej niż w latach ubiegłych. Na matematykę zgłosiło się ponad sto osób, na informatykę 72. Poza tym na tych kierunkach wydłużamy rekrutację - dodaje Irena Wasiluk.

Tysiąc złotych kusi

Zamawiane kierunki, m.in. budownictwo, automatyka i robotyka, ochrona środowiska, cieszą się też popularnością na Politechnice Białostockiej. - Wszędzie mamy więcej kandydatów niż miejsc. Wysokie stypendium do zdobycia na pewno miało na to wpływ. Samo budownictwo jest najbardziej obleganym u nas kierunkiem - mówi Justyna Grodzka, pracownik PB, odpowiedzialna za rekrutację. - Mniej chętnych niż miejsc mamy tylko na leśnictwie. Ale tu wydłużamy rekrutację do 7 września - dodaje. Na pozostałe kierunki zapisy kończą się dzisiaj. Lista zakwalifikowanych ukaże się 19 lipca.

Oblężona medycyna

Rekrutację zakończył już wydział lekarski i farmacja na UMB. Kandydatów są tysiące. - Pierwszą listę przyjętych ogłosimy 7 lipca, ostateczną we wrześniu - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik uniwersytetu.

Na pozostałe kierunki można się rejestrować do 13 lipca. - Na większości już teraz mamy więcej kandydatów niż miejsc. Tylko na fizjoterapii jest 538 osób na 102 miejsca - dodaje prof. Chyczewski.

Niedobór jest jedynie na kierunku pielęgniarstwo. Zapisało się 90 osób, miejsc jest o 12 więcej. Listę przyjętych uczelnia wywiesi 17 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny