Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody im. Lwa Sapiehy wręczone. Stypendium otrzymało dwóch naukowców z Białorusi

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Dzisiaj (6 listopada) przyznano Nagrody im. Lwa Sapiehy. Otrzymali je białoruscy historycy.
Dzisiaj (6 listopada) przyznano Nagrody im. Lwa Sapiehy. Otrzymali je białoruscy historycy. Wojciech Wojtkielewicz
Nagrody im. Lwa Sapiehy przyznawane są co roku przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu. Jednym z fundatorem nagrody jest Uniwersytet w Białymstoku. To właśnie tu, w auli Wydziału Biologii odbyła się dzisiejsza uroczystość. Wyjątkowe wyróżnienie odebrali dr Ihar Mielnikau oraz dr Katsiaryna Kryvichanina.

Idea nagrody powstała w trudnych dla Białorusi czasach. Doszło wtedy do sfałszowania wyborów prezydenckich. Niedługo później, w marcu 2006 roku rozpoczęły się demonstracje na białoruskich uczelniach, studenci wyrażający sprzeciw wobec reżimu Łukaszenki, byli prześladowani, zaś naukowcy masowo zwalniani z uczelni.

- Polskie środowisko akademickie musiało zareagować na te wydarzenia - tłumaczy dyr. Jan Malicki ze Studium Europy Wschodniej UW, sekretarz Kapituły Nagrody. - Nagroda im. Sapiehy jest gestem uznania dla naukowców białoruskich ze strony nauki polskiej.

Nagrodę fundują: Uniwersytet Warszawski, Jagielloński, Wrocławski, im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet w Białymstoku. Wyróżnienie ma na celu uhonorowanie wybitnych zasług naukowych przyczynienia się do szerzenia idei obywatelskich
i demokratycznych. Laureaci otrzymują stypendium, nawiązują współpracę z uczelniami fundatorskimi, prowadzą badania naukowe oraz wykłady na tematy związane z historią lub współczesnością Białorusi.

- Ale przede wszystkim laureat otrzymuje szansę spokojnego życia i spokojnej pracy naukowej - dodaje Jan Malicki.

Jako pierwszy nagrodę odebrał dr Ihar Mielnikau - białoruski historyk i publicysta, który zrobił doktorat z historii wojskowości na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym.

- To jedna z najważniejszych chwil w moim życiu. Ta nagroda wiele dla mnie znaczy - powiedział laureat. - Praca historyka jest szczególnie ważna i potrzebna w dzisiejszych czasach. Wiedza historyczna i szerzenie jej to podstawy w budowie lepszego społeczeństwa - zauważył badacz.

Drugą nagrodę odebrała dr Katsiaryna Kryvichanina – białoruski historyk, badaczka i publicystka, działaczka opozycyjna. Doktorat z zakresu historii społeczno-gospodarczej obroniła w Instytucie Historii NAN Białorusi.

- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Bardzo dziękuję - powiedziała odbierając dyplom z rąk prorektor UwB prof. dr hab. Izabeli Święcickiej.

Katsiaryna Kryvichanina podziękowała również swoim kolegom z Instytutu Historii, tym zwolnionym z pracy przez akcje protestacyjne i tym, którzy odeszli z uczelni na znak solidarności.

- Rok 2020 był rokiem prób dla narodu białoruskiego. Setki tysięcy obywateli na ulicach i w zakładach pracy walczyli o swoją wolność. Na pokojowy protest reżim odpowiedział terrorem i represjami. Z inicjatywy kierownictwa związku zawodowego działającego przy Instytucie Historii i szeregu aktywistów, stanowczo potępiliśmy te działania, przygotowując publiczne oświadczenie na ten temat. Na przestrzeni trzech miesięcy organizowaliśmy publiczne akcje protestacyjne, co wywołało skrajnie negatywną reakcję władz instytutu i Narodowej Akademii Nauk Białorusi. Sprzeciw zakończył się naszą klęską, a wraz ze mną zwolniono kilku pracowników instytutu - opowiadała poruszona laureatka.

Na temat trudnej sytuacji białoruskich naukowców wypowiedział się też sekretarz Malicki. Wspomniał jednego z laureatów nagrody, który obecnie przebywa w białoruskim więzieniu.

- Aleksandr Feduta zdobył nagrodę w 2018 roku. To znakomity literaturoznawca, w kwietniu został porwany w Moskwie. Losy białoruskich naukowców bywają niewiarygodnie skomplikowane. Chcę, żeby pamiętano o Aleksandrze jak wyjdzie z więzienia - zaznaczył dyr Jan Malicki.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny