Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białorusini w Białymstoku uczcili pamięć o poetach i działaczach kultury zamordowanych przez NKWD. Czytali poezję pod konsulatem

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Białorusini uczcili pamięć poetów, literatów, działaczy kultury i naukowców rozstrzelanych przez NKWD. Zgromadzili się pod konsulatem.
Białorusini uczcili pamięć poetów, literatów, działaczy kultury i naukowców rozstrzelanych przez NKWD. Zgromadzili się pod konsulatem. Alicja Olchanowska
"Noc rozstrzelanych poetów" to coroczna akcja organizowana przez grupę Solidarni z Białorusią. W nocy 29 na 30 października 1937 roku dokonano masowych morderstw na białoruskich artystach. Dzieła poetów i pisarzy czytano o godz. 18 pod konsulatem. Zapalono też znicze.

DO tragicznych wydarzeń doszło w więzieniu NKWD w Mińsku. Rozstrzelano tam ponad 130 przedstawicieli białoruskiej elity intelektualnej, w tym poetów, pisarzy, badaczy kultury i sztuki.

- To najstraszniejszy dzień w historii Białorusi. Wiadomo, że represje stalinowskie trwały cały czas, ale tutaj to wszystko stało się jednej nocy - mówi Aleksiej Trubkin, dziennikarz Białoruskiego Radia Racja.

Noc Rozstrzelanych Poetów odbywa się w uroczysku Kuropaty. Tam stalinowscy oficerowie przywieźli rozstrzelane ciała. Pamięć o zabitych czczona jest poprzez zapalanie zniczy i czytanie ich dzieł.

W Białymstoku akcja ta obchodzona jest podobnie. 29 października o godz. 18 Białorusini zebrali się pod konsulatem przy ul. Elektrycznej 9. Mieli ze sobą flagi i transparenty z sylwetkami zamordowanych artystów. Czytali wiersze, zapalili znicze, na koniec jedna z uczestniczek zagrała na flecie poprzecznym.

Poezja i literatura upamiętnianych dzisiaj artystów była bardzo długo niedostępna dla czytelników. Dlatego teraz czytanie tych dzieł jest dla Białorusinów szczególnie ważne i stanowi manifest wolności.

- Dopiero w latach 90 można było poznawać te utwory. Teraz możemy je w pełni docenić i czytać na głos - dodaje Trubkin.

Białorusini nie ukrywają, że obecne praktyki Łukaszenki budzą niepokój i przywracają wspomnienia o tych tragicznych wydarzeniach.

- Niestety podobieństwa roku 1937 z rokiem 2021 są oczywiste. Historia nie lubi nieodrobionych lekcji - zauważa Jan Abadowski z Solidarni z Białorusią.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny