Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pierwszy ogień

Joanna Klimowicz
Klasa mechatroniczna z mechaniaka dostała wczoraj świadectwa. Wszyscy oglądali je z ciekawością, porównywali oceny. Ale daleko bardziej interesuje ich nowa matura. Bartłomiej Borowski (na pierwszym planie) mówi: - Niczego się nie boję. Naprawdę!
Klasa mechatroniczna z mechaniaka dostała wczoraj świadectwa. Wszyscy oglądali je z ciekawością, porównywali oceny. Ale daleko bardziej interesuje ich nowa matura. Bartłomiej Borowski (na pierwszym planie) mówi: - Niczego się nie boję. Naprawdę! Bogusław F. Skok.
Maturzyści! Mamy dla Was pokrzepiającą wiadomość: minister edukacji ulitował się i wyznaczy dodatkowy termin egzaminu maturalnego tym z Was, którym szczególne sytuacje losowe uniemożliwią zdawanie w maju.

Tyle dobrych informacji. W poniedziałek definitywnie przystępujecie do matury ustnej. Te egzaminy potrwają aż do 29 kwietnia i pewnie będą sporym stresem dla osób, które nie lubią wystąpień publicznych. Trzeba będzie stanąć oko w oko z komisją, opowiedzieć jej porywająco o swoim temacie, a następnie stawić czoło gradowi pytań.

Obawa przed nowym

Wczoraj wszyscy trzecioklasiści z liceów ogólnokształcących i profilowanych, którzy przystępują do matury, zakończyli rok szkolny i dostali świadectwa. Białystok zaroił się od galowych garniturów, białych bluzek i czarnych spódnic. Nastrój był poważniejszy niż co roku, bo ten rocznik czeka wielki sprawdzian - nowa matura. Chociaż... tu i ówdzie spotykaliśmy maturzystów, pociągających z piersiówki za murami liceum.
- Nie martwcie się, nie będzie źle. My też to przeżywamy razem z wami. Nie będziemy podpowiadać na ucho, ale stworzymy wam takie warunki, abyście dobrze zdali, jeśli oczywiście jesteście dobrze przygotowani - obiecywał Jędrzej Łucyk, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku swoim wychowankom, 24 absolwentom klasy mechatronicznej liceum profilowanego. A "Porannemu" powiedział: - Trzeba było chłopaków przygotować psychicznie. Przez cały czas słyszeli od rodziny, znajomych, o starej maturze, byli przyzwyczajeni do jej kryteriów. Nic dziwnego, że są obawy przed tym, co nowe.

Ustne na pierwszy ogień

A nowe jest wszystko. Począwszy od tego, że matura zaczyna się od egzaminu ustnego. Terminy egzaminów ustnych językowych ułożyli sami dyrektorzy szkół, w zależności od tego, ile mają klas do przepytania. Np. w "mechaniaku" w poniedziałek, 18 kwietnia, 20 osób zdaje język angielski, we wtorek - cztery osoby niemiecki, a dopiero 25 kwietnia wszyscy przystąpią do prezentacji z języka polskiego. Egzaminy pisemne zaczną się 4 maja i potrwają do 31. Będą oceniane przez zewnętrznych egzaminatorów, powołanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Z końcem czerwca abiturienci powinni otrzymać swoje świadectwa, tylko w jednym egzemplarzu.

Przykazania na egzamin ustny z polskiego

1. Pilnuj czasu! Pierwsza część powinna trwać 15 minut, kiedy zdający prezentuje przygotowany temat, a komisja mu nie przerywa. Niektórzy nauczyciele mogą być szczególnie "cięci" na zabieranie im czasu, bo przecież pracują za darmo. Nie przekraczaj więc tych 15 minut! Część druga, polegająca na rozmowie ze zdającym, nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Pytania egzaminatora mogą dotyczyć jedynie prezentowanego materiału i bibliografii.

2. Korzystaj z materiałów pomocniczych, które przygotowałeś: fragmentów filmów, cytatów, fotografii, reprodukcji dzieł sztuki, nagrań. Ale uważaj, aby czas ich wykorzystania nie był dłuższy niż 5 minut.

3. Dobrze się "sprzedaj". Pamiętaj, że oceniane są przede wszystkim Twoje umiejętności: tworzenia spójnej, uporządkowanej i poprawnej od strony językowej wypowiedzi, właściwej interpretacji materiału rzeczowego, dowodzenia tezy, formułowania wniosków, komunikowania się z innymi.

5. Pamiętaj, że łatwo zdać ten egzamin. Wystarczy do tego 30 procent punktów możliwych do zdobycia. Maksymalnie można zdobyć 20 pkt, więc progiem zaliczenia jest 6 pkt. Nie zdasz, jeżeli bardzo się postarasz, np. ostentacyjnie wyjdziesz po prezentacji, nie odpowiadając na żadne pytanie.

6. Gdy dopadnie Cię trema, przypomnij sobie ćwiczenia z psychologiem, które na pewno miałeś w szkole. Pomyśl o czymś miłym, oddychaj głęboko i regularnie, zaplanuj, jaką nagrodę zafundujesz sobie, kiedy zdasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny