W poniedziałek 9 maja Władimir Putin był głównym gościem uroczystej parady z okazji Dnia Zwycięstwa. Wojskowa defilada odbyła się tuż obok Kremla - na placu Czerwonym. Podczas przemieszczania się pomiędzy kolejnymi miejscami 69-letni prezydent Rosji dość wyraźnie kulał. Jego ciężki krok na nowo rozbudził pytania, o stan jego zdrowia.
Niezbyt zdrowy styl chodu nie był jedynym zagadkowym symptomem w zachowaniu Putina. W medialnych komentarzach powtarzają się uwagi co do wyglądu jego twarzy, która sprawia wrażenie opuchniętej.
Trzecim sygnałem świadczącym o nienajlepszej kondycji rosyjskiego polityka jest to, że podczas oglądania defiladującego wojska, Putin miał na kolanach gruby koc. Żadnego podobnego okrycia nie mieli na sobie siedzący obok weterani - znacznie od Putina starsi.
Czy Władimir Putin cierpi na jakąś poważną chorobę?
Plotki i medialne spekulacje o tym, że Władimir Putin jest poważnie chory, pojawiły się w 2020 roku. Rosyjski politolog i historyk Walerij Sołowiej twierdzi, że Putin przeszedł wtedy operację z powodu raka, a ponadto prawdopodobnie ma chorobę Parkinsona. Skala plotek stała się na tyle duża, że odniósł się do nich sam rzecznik prezydenta Rosji - Dmitrij Pieskow, który krążące informacje nazwał "bzdurami" i zapewnił, że jego szef jest w "doskonałym stanie zdrowia".
Pytania o kondycję najważniejszego polityka w Rosji powróciły ze zdwojoną siłą tuż po rozpoczęciu wojny przeciwko Ukrainie. Podczas rozmowy w Moskwie z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, Putin zwracał uwagę swoim niezbyt zdrowym wyglądem. Drżały mu ręce i nogi, co jest dość typowym objawem choroby Parkinsona.
Niezdrowy wygląd oraz dziwne ruchy zostały zauważone także podczas spotkania Putina z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu, które odbyło się 21 kwietnia 2022 roku (rozmowa dotyczyła głównie sytuacji w Mariupolu). Podczas rozmowy Putin kurczowo trzymał krawędź stołu, co według wielu miało stopować drżenie ręki.
Lekarze: Bez badań nie można postawić diagnozy
Powracające spekulacje na temat stanu zdrowia Putina były wielokrotnie komentowane także przez lekarzy, w tym neurologów. Specjaliści podkreślają, że nie jest możliwe zdiagnozowanie choroby tylko na podstawie krótkich nagrań dostępnych w Internecie. By jednoznacznie stwierdzić stan chorobowy, konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań bezpośrednio na pacjencie.
Eksperci podkreślają, że choroba Parkinsona oraz parkinsonizm (zespół parkinsonowski) to schorzenia złożone, składające się z bardzo wielu objawów. Są trudne do zdiagnozowania, a drżenie rąk, kulejący krok czy napuchnięcie twarzy mogą być objawami zupełnie innych i różnych chorób.