Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
22 lutego 2024 roku jest 728. dniem wojny. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w środę w rozmowie z Radiem Swoboda, że kiedy Ukraina otrzyma od swoich sojuszników myśliwce F-16, będzie miała prawo do samoobrony, w tym do uderzania w rosyjskie cele wojskowe poza Ukrainą - podał portal Ukraińska Prawda.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
17:4322.02.2024

Matka Nawalnego: Mówią, że jeśli nie zgodzę się na tajny pogrzeb, zrobią coś z ciałem mojego syna

17:0822.02.2024

SSU zatrzymała byłego szefa komitetu wykonawczego obwodu czernihowskiego. Skonfiskowała mu milion dolarów

SSU zatrzymała byłego szefa komitetu wykonawczego obwodu czernihowskiego i konfiskuje mu prawie 1 milion dolarów. W zamian za pieniądze były urzędnik obiecał skreślenie z rejestru wojskowego osób odpowiedzialnych za służbę wojskową na podstawie fikcyjnych zaświadczeń o zdolności do służby ze względu na stan zdrowia. Trwa śledztwo, które ma na celu ustalenie okoliczności przestępstwa i pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich osób zamieszanych w aferę korupcyjną – sprawcom grozi do 10 lat więzienia z konfiskatą mienia.

16:3322.02.2024

Rosjanie ostrzelali Kurachowe. Wiele osób rannych

Rosjanie ostrzeliwali Kurachowe z KAB-ów – dziewięć osób zostało rannych. Poinformowała o tym prokuratura regionalna w Doniecku. U rannych stwierdzono zamknięte urazy głowy, siniaki i wstrząśnienie mózgu, po czym przewieziono ich do szpitala.

15:5822.02.2024

Putin odbył w czwartek krótki lot zmodernizowanym bombowcem

Rosyjski dyktator Władimir Putin odbył w czwartek krótki lot zmodernizowanym bombowcem strategicznym Tu-160M, po czym oświadczył, że może on zostać przyjęty na uzbrojenie – podała agencja Reutera, powołując się na media rosyjskie.

Ponaddźwiękowy bombowiec Tu-160M, zdolny do przenoszenia głowic jądrowych, wyleciał z Putinem na pokładzie z lotniska w Kazaniu, po czym pół godziny później wylądował.

Putin uznał samolot za „godny zaufania”.

Wcześniej rosyjska telewizja państwowa podała, że przed lotem Putin odwiedził zakłady, gdzie bombowiec jest produkowany.

Tu-160M może przenosić 12 rakiet manewrujących lub 12 nuklearnych pocisków krótkiego zasięgu. Jest w stanie przelecieć non stop 12 tys. km bez tankowania.

15:4322.02.2024

Rosyjska armia zajęła kolejną wieś w Donbasie. Rośnie zagrożenie dla ważnej twierdzy Ukraińców

15:1822.02.2024

Miedwiediew: Rosja nie spocznie, dopóki nie zajmie Kijowa

Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Rosja nie spocznie, dopóki nie zajmie Kijowa, a Odesę nazwał „rosyjskim miastem”.Miedwiediew powiedział, że aby „osiągnąć cele operacji specjalnej, będziemy musieli dotrzeć do Kijowa”. Według niego, jeśli Kreml nie zrobi tego teraz, „zrobi to za jakiś czas”. Kreml uważa, że ​​Kijów stanowi „zagrożenie dla istnienia Rosji”, a zresztą jest „rosyjskim miastem”. Miedwiediew wspomniał także o Odessie, którą nazwał „miastem rosyjskim”. „Odessa, wróć do domu, czekaliśmy na Odessę w Federacji Rosyjskiej” – powiedział.

15:0022.02.2024

Za Putina więcej osób zostało skazanych, niż za Nikity Chruszczowa i Leonida Breżniewa

W ciągu ostatnich sześciu lat sprawowania władzy w Rosji przez Władimira Putina więcej osób zostało skazanych za tzw. ekstremizm, niż za "antysowietyzm" w czasach Nikity Chruszczowa i Leonida Breżniewa w Związku Sowieckim - powiadomił w czwartek niezależny rosyjski portal Projekt.

Serwis opublikował analizę, której autorzy badali sprawy karne i administracyjne wnoszone do rosyjskich sądów w latach 2018–23, czyli w czasie czwartej kadencji prezydenckiej Władimira Putina. Praca została zadedykowana Aleksiejowi Nawalnemu, "przyjacielowi Projektu, który został zabity przez Putina".

Z raportu wynika, że w ciągu ostatnich sześciu lat ponad 116 tys. osób padło ofiarami represji, z czego 11 442 osobom postawiono zarzuty karne, a około 105 tys. odpowiadało za wypowiedzi i udział w wiecach przed sądami administracyjnymi.

Autorzy badania porównali uzyskane dane z podobnymi statystykami z czasów ZSRS. Dziennikarze poinformowali, że w Rosji za czasów Putina więcej osób zostało skazanych za "ekstremizm" i krytykę władzy, niż w czasach, gdy krajem rządzili kolejno Nikita Chruszczow i Leonid Breżniew, czyli w latach 1956-82.

W okresie 2018-23 do sądów wpłynęły sprawy przeciwko 5613 osobom oskarżonym na podstawie artykułów uznawanych przez obrońców praw człowieka za represyjne (ekstremizm, usprawiedliwianie terroryzmu, "fałszywe informacje" na temat armii i jej "dyskredytacja"). To nieco więcej, niż za panowania Chruszczowa, kiedy na podstawie artykułów dotyczących "agitacji i propagandy antysowieckiej" oraz "celowego rozpowszechniania fałszywych informacji" skazano 4883 osoby - zauważył portal. Od czasów Chruszczowa do 1985 roku na podstawie tych artykułów ukarano 3234 osoby.

Dziennikarze Projektu doszli do wniosku, że pod względem skali represji Putin "już dawno przewyższył niemal wszystkich sowieckich sekretarzy generalnych, z wyjątkiem jednego – Józefa Stalina"

14:3722.02.2024

Rząd Danii ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości prawie 250 mln dolarów

Rząd Danii ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości prawie 250 mln dolarów – Ekstra Bladet. Również duński minister obrony Troels Lund Poulsen powiedział, że pierwsza duńska partia myśliwców F-16 przybędzie na Ukrainę tego lata. Poulsen nie podał dokładnych dat.

12:5722.02.2024

Rosjanie kontynuują ataki lądowe na Ukrainie

Na kupiańsko-łymańskim odcinku frontu wojska rosyjskie nadal próbują zdobyć Syńkiwkę i posuwają się naprzód w pobliżu wsi Terny, a w okolicach Bachmutu starają się zająć tereny wzdłuż rzeki Doniec - oznajmił w czwartek kapitan Illa Jewłasz, rzecznik służby prasowej wschodniej grupy wojsk Chortyca.

"Jeśli chodzi o Czasiw Jar, wszystko wygląda w klasyczny sposób (dla Rosjan): wróg przeprowadza frontalne ataki (w kierunku tej miejscowości). (...) Jeśli chodzi o Kliszczijiwkę i Andrijiwkę, wróg stara się dotrzeć do rzeki Doniec i zająć tam stanowiska obronne. Każda umocniona pozycja pomaga utrzymać obronę, dlatego przeciwnik próbuje odzyskać utracony teren. Nasi wojskowi robią jednak wszystko, co w ich mocy, aby temu zapobiec" - zapewnił Jewłasz.

10:2122.02.2024

Cudzoziemcy w Gwardii Narodowej Ukrainy. Zełenski podpisał dekret

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę dekret zezwalający cudzoziemcom i bezpaństwowcom na służbę w Gwardii Narodowej Ukrainy. Dotychczas mogli oni walczyć na froncie w szeregach Legionu Międzynarodowego.

Cudzoziemcy, którzy legalnie przebywają na terytorium Ukrainy, nie byli wcześniej karani i spełniają wymagania dotyczące służby wojskowej określone w ustawie "O obowiązku wojskowym i służbie wojskowej", mogą zostać dobrowolnie, na podstawie umowy, przyjęci do służby wojskowej w Gwardii Narodowej Ukrainy - czytamy w dekrecie.

04:2822.02.2024

Stoltenberg: Po otrzymaniu samolotów F-16 Ukraina będzie mogła atakować rosyjskie cele poza swoim krajem

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w środę w rozmowie z Radiem Swoboda, że kiedy Ukraina otrzyma od swoich sojuszników myśliwce F-16, będzie miała prawo do samoobrony, w tym do uderzania w rosyjskie cele wojskowe poza Ukrainą - podał portal Ukraińska Prawda.

Stoltenberg podkreślił, że obecnie nie da się dokładnie określić, kiedy na Ukrainie będą rozmieszczone myśliwce F-16. Zaznaczył, że wszyscy sojusznicy Ukrainy chcą, aby amerykańskie samoloty znalazły się tam jak najszybciej, ale dodał, że efekty dysponowanie tymi maszynami będą lepsze, jeśli piloci będą dobrze wyszkoleni, podobnie jak ekipy obsługi technicznej i inny personel pomocniczy.

"Więc myślę, że powinniśmy posłuchać ekspertów wojskowych, kiedy będziemy gotowi lub kiedy sojusznicy będą gotowi rozpocząć wysyłanie i dostarczanie F-16. Im szybciej, tym lepiej" - powiedział szef NATO.

Według Stoltenberga każdy sojusznik Ukrainy będzie samodzielnie decydował o dostarczeniu Kijowowi F-16, a partnerzy mają różną politykę. "Ale jednocześnie wojna na Ukrainie jest aktem agresji, a Ukraina ma prawo do samoobrony, w tym do uderzania w rosyjskie cele wojskowe poza Ukrainą" - stwierdził.

03:4022.02.2024

Brytyjskie firmy zasilają rosyjską machinę wojenną? Szokujące dane

02:1822.02.2024

MSZ Kanady wezwało rosyjskiego ambasadora w związku ze śmiercią Nawalnego

MSZ Kanady wezwało w środę ambasadora Rosji Olega Stepanowa w związku ze śmiercią w kolonii karnej rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i zaapelowało do Kremla o przeprowadzenia pełnego i przejrzystego śledztwa w sprawie tej śmierci oraz do natychmiastowego wydania jego ciała rodzinie.

Rzecznik rządu Kanady oświadczył, że wyższy rangą urzędnik rządowy przekazał Stepanowowi potępienie Kanady w związku ze śmiercią Nawalnego. Rosyjskiego ambasadora zapewniono też, że Kanada dołączy do partnerów w pociągnięciu do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za jego śmierć.

21:4421.02.2024

Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) wymagają od osób przekraczających granicę estońsko-rosyjską wypełnienia kwestionariuszy dotyczących ich stosunku do Unii Europejskiej i wojny na Ukrainie - poinformował w środę niezależny portal Meduza.

Portal opublikował zdjęcia formularza, w którym wymaga się podania danych osobowych, takich jak dane paszportowe, miejsca zamieszkania w Rosji i za granicą, informacji dotyczących służby wojskowej oraz identyfikatora urządzenia mobilnego.

W dokumencie wymagane jest także wskazanie przez podróżnych, czy mają krewnych mieszkających w Rosji lub na Ukrainie, powiązań z pracownikami służb specjalnych, nazwisk znanych im osób walczących po stronie Ukrainy oraz ich "stosunku do działań Unii Europejskiej, która wspiera nacjonalistyczny reżim na Ukrainie".

20:3121.02.2024

Wycofanie się Ukrainy z Awdijiwki pokazuje, że sytuacja na froncie jest niezwykle trudna, jednak Ukraińcy wielokrotnie przekraczali oczekiwania; NATO nadal stoi po stronie Ukrainy - oświadczył szef NATO Jens Stoltenberg w środę na wspólnej konferencji prasowej w Brukseli z premierem Gruzji Iraklim Kobachidze.

"Gruzja jest bliskim partnerem NATO i w pełni popieramy jej suwerenność i integralność terytorialną. NATO w dalszym ciągu wzywa Rosję do wycofania się z uznania terytoriów Gruzji za niepodległe państwa. Wszelkie - wysuwane ze strony Rosji - groźby aneksji okupowanych regionów Gruzji są niedopuszczalne" - powiedział szef NATO. Rosja uznała niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. Oba separatystyczne, wspierane przez Moskwę terytoria leżą w międzynarodowo uznanych granicach Gruzji, ale nie są kontrolowane przez władze w Tbilisi.

19:4721.02.2024

Prezydent Wołodymyr Zełenski wyznaczył cel: milion dronów FPV; widzimy już efekty zmiany podejścia do tego rodzaju uzbrojenia, fundusze dla ukraińskich producentów wzrosły, podobnie ich możliwości - powiedział ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow w opublikowanym w środę wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda.

6 lutego Zełenski podpisał dekret o utworzeniu nowego rodzaju wojsk - Sił Systemów Bezzałogowych.

Jak podkreślił Fedorow, ukraiński rząd opracował plan przepisów i regulacji, które należało zatwierdzić, aby uprościć i przyspieszyć produkcję i dostarczanie dronów na pierwszą linię frontu. "W ciągu 1,5 roku przyjęliśmy około 20 rewolucyjnych uchwał, które zmieniły zasady gry i otworzyły rynki dla rozwoju innowacji i technologii" - powiedział minister.

18:0521.02.2024

Iran dostarczył Rosji około 400 rakiet balistycznych ziemia-ziemia – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na sześć źródeł.

Wśród pocisków przekazanych Rosji było wiele rakiet balistycznych krótkiego zasięgu z rodziny Fateh-110, takich jak Zolfaghar – podały trzy źródła irańskie. Zdaniem ekspertów ta rakieta wystrzeliwana z mobilnej wyrzutni może razić cele znajdujące się w odległości 300-700 km.

Dostawy rozpoczęły się na początku stycznia po zawarciu porozumienia w tej sprawie pod koniec zeszłego roku przez przedstawicieli wojska rosyjskiego i irańskiego w Teheranie i Moskwie – twierdzi jedno z irańskich źródeł.

Źródło w armii irańskiej poinformowało, że doszło już do co najmniej czterech dostaw, a w najbliższych tygodniach będą kolejne.

Inny wysoki rangą przedstawiciel Iranu powiedział, że niektóre pociski przetransportowano okrętami przez Morze Kaspijskie, a inne samolotem.

16:2721.02.2024

Siły rosyjskie rozstawiły 48 wyrzutni pocisków Iskander wzdłuż granicy z Ukrainą – poinformował w środę wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Wadym Skibicki w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

"Było ich 46, a teraz jest 48. Doszły dwie wyrzutnie. (Rosjanie) stworzyli dodatkową grupę taktyczną, która jest wykorzystywana właśnie do wystrzeliwania rakiet balistycznych z terytorium Rosji" – oznajmił Skibicki.

Siły rosyjskie regularnie atakują Ukrainę rakietami balistycznymi krótkiego zasięgu Iskander.

Według danych HUR lądowa część wojsk rosyjskich na Ukrainie liczy obecnie około 470 tys. żołnierzy.

14:5821.02.2024

Liczebność rosyjskiego zgrupowania sił lądowych na Ukrainie wynosi obecnie około 470 tys. żołnierzy - poinformował w środę przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Wadym Skibicki w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

"Jeśli mówimy o tym, co zmieniło się w (ciągu ostatnich dwóch lat), to jest to wielkość zgrupowania (rosyjskich wojsk) na naszym terytorium. Obecnie komponent lądowy liczy około 470 tys. żołnierzy. I to jest tylko komponent lądowy, ponieważ nie uwzględniam lotnictwa oraz marynarki wojennej, które również biorą udział w operacjach, w atakach" - podkreślił generał.

Ponadto, jak zauważył, w szeregach wroga pojawił się nowy element, który nie był obecny na początku agresji - zgrupowanie Gwardii Narodowej (Rosgwardii). "Dziś na tymczasowo okupowanych terytoriach rozmieszczono grupę Rosgwardii. To prawie 33 tys. żołnierzy. Są to ludzie, którzy zapewniają działania władz okupacyjnych, ochronę obiektów strategicznych i, w razie potrzeby, mogą wykonywać zadania obronne na tymczasowo okupowanych terytoriach" - oświadczył Skibicki.

10:4421.02.2024

Rosyjskie wojska kontynuują i najprawdopodobniej zintensyfikowały ataki lądowe na osi wzdłuż wioski Robotyne w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, którą Ukraina odzyskała podczas kontrofensywy latem 2023 roku i od tego czasu znajduje się na linii frontu - podało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rosyjska 58. Armia Ogólnowojskowa oraz rosyjskie siły powietrznodesantowe operujące na tym obszarze doznały ciężkich strat podczas ukraińskiej kontrofensywy, jednak niskie tempo operacji od tego czasu i stałe rosyjskie wysiłki rekrutacyjne prawdopodobnie umożliwiły rosyjskim siłom na tej osi powrót do pierwotnego stanu.

"Rosyjskie siły zintensyfikowały ataki w kilku punktach wzdłuż linii frontu w ostatnim tygodniu, prawdopodobnie z zamiarem rozciągnięcia sił ukraińskich" - napisano.

10:4121.02.2024

Ambasadorowie krajów członkowskich przy Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie dotyczące 13. pakietu sankcji przeciwko Rosji - poinformowała w środę na platformie X (d.Twitterze) belgijska prezydencja w Radzie UE.

"Jest porozumienie. Ambasadorowie przy UE właśnie uzgodnili, co do zasady, 13. pakiet sankcji w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Pakiet ten jest jednym z najszerszych zatwierdzonych przez UE. Zostanie on poddany procedurze pisemnej i formalnie zatwierdzony 24 lutego" - czytamy w komunikacie prezydencji.

10:3321.02.2024

We wtorek ukraińskie siły zbrojne ostrzelały pociskiem z wyrzutni rakietowej HIMARS zgrupowanie rosyjskich żołnierzy w okupowanej części obwodu donieckiego na Ukrainie; zginęło co najmniej 60 najeźdźców, którzy czekali na przybycie swojego dowódcy - poinformowała rosyjska redakcja BBC.

"W środku dnia ukraińskie wojsko uderzyło dwoma pociskami rakietowymi HIMARS w poligon w pobliżu wsi Trudiwskie w rejonie (powiecie) wołnowaskim w obwodzie donieckim" - czytamy w komunikacie opublikowanym na profilu rosyjskiej redakcji BBC na Telegramie

Jak powiadomiono, w momencie ataku na poligonie przebywali żołnierze 36. Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, której stałym miejscem stacjonowania jest miasto Borzja w Kraju Zabajkalskim na Syberii. "W momencie uderzenia członkowie 4., 5. i 6. kompanii tej brygady byli ustawieni w szeregu i oczekiwali na przybycie dowódcy 29. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego, generała Olega Moisiejewa" - dodano.

W posiadaniu rosyjskiego serwisu BBC znalazło się ponad 10 zdjęć i nagrań wideo z miejsca zdarzenia, wykonanych bezpośrednio po ataku. Materiały te ukazują dziesiątki martwych rosyjskich żołnierzy.

Ukraińskie władze dotychczas nie skomentowały tych doniesień.

09:3221.02.2024

Pierwszych czterech ukraińskich pilotów ma zakończyć latem szkolenie na myśliwcach F-16 - podała w środę stacja CNN. Piloci rozpoczęli treningi w październiku 2023 roku w amerykańskim stanie Arizona. Pentagon poinformował, że proces szkolenia potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Jak powiadomiła rzeczniczka Gwardii Narodowej Arizony kapitan Erin Hannigan, druga grupa, również czterech pilotów, rozpoczęła szkolenie w styczniu, a trzecia czwórka uczy się specjalistycznych terminów języka angielskiego, niezbędnych do pilotowania myśliwca czwartej generacji.

Oczekuje się, że wszyscy piloci ukończą szkolenie między majem a sierpniem - powiedziała Hannigan, choć dokładny harmonogram zależy od postępów w realizacji programu.

W poniedziałek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat poinformował, że infrastruktura na Ukrainie już jest dostosowywana do przyjęcia amerykańskich myśliwców F-16. Jak zaznaczył partnerzy Ukrainy są już gotowi przekazać te maszyny.

W niedzielę portal Ukrainska Prawda przytoczył wypowiedź ministra obrony Litwy Arvydasa Anuszauskasa na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa: "Myślę, że zobaczymy je (F-16) na Ukrainie w czerwcu".

08:5021.02.2024

Po dwóch latach od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę straty ludzkie można szacować na setki tysięcy, o czym świadczą dane ogłaszane przez obie strony, jednak dokładna skala tych strat jest nieznana - ocenia w środę AFP.

Zarówno Moskwa, jak i Kijów nie informują o stratach własnych sił zbrojnych podczas trwającej dwa lata wojny.

Rosja ukrywa dane o ofiarach cywilnych na terenach okupowanych, jak na przykład w zniszczonym przez wojska rosyjskie Mariupolu w obwodzie donieckim. Ze względu na brak dostępu do terytoriów będących pod okupacją nie ma żadnych niezależnych szacunków dotyczących zabitych cywilów - zauważa AFP.

W czerwcu 2023 roku władze ukraińskie poinformowały, że zdołano odnaleźć - i policzyć - ciała 10 368 ofiar cywilnych. "Uważamy za prawdopodobne, że liczby są pięciokrotnie wyższe, a więc około 50 tysięcy" ofiar cywilnych - powiedział Ołeh Hawrysz, doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Również Organizacja Narodów Zjednoczonych przyznaje, że liczba ofiar jest "znacząco wyższa" niż 10 tysięcy, które była w stanie oficjalnie potwierdzić.

Podczas samego tylko oblężenia Mariupola, w okresie od lutego do maja 2022 roku, zginęło - według władz ukraińskich - około 25 tys. ludzi. Nie ma żadnego bilansu dotyczącego innych miast, na przykład Bachmutu w obwodzie donieckim.

Obie strony informują o domniemanych stratach wojsk przeciwnika. Armia ukraińska podała we wtorek, że w ciągu dwóch lat wojny na pełną skalę liczba rannych i zabitych wojskowych rosyjskich sięgnęła 405 tysięcy. Rosyjski resort obrony w grudniu 2023 roku podawał liczbę 383 tysięcy zabitych bądź rannych żołnierzy ukraińskich.

Własne dane podają strony trzecie. Dziennik "New York Times" szacował latem 2023 roku, powołując się na oficjeli amerykańskich, że straty armii ukraińskiej to 70 tys. zabitych i 100-120 tys. rannych. Po stronie rosyjskiej bilans ten wynosił 120 tys. zabitych i 170-180 tys. rannych. Z kolei szacunki ministerstwa obrony W. Brytanii ze stycznia br. mówiły o ponad 350 tys. zabitych bądź rannych wojskowych Rosji.

07:1721.02.2024

Przewieźliśmy na Ukrainę już ponad 2 tys. samochodów podarowanych przez Łotyszy i skonfiskowanych, zwłaszcza pijanym kierowcom - mówi PAP Reinis Poznaks, organizator inicjatywy Twitter Konwój. Pomagamy, bo obawiamy się, że jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosji, to będziemy następni - dodaje.

Inicjatywa Twitter Konwój (łot. Twitera konvojs) ruszyła cztery dni po rosyjskiej napaści na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. "Dlaczego to robimy? Bo obawiamy się, że jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosji, to będziemy następni" - zaznacza Poznaks.

W ramach akcji na Ukrainę trafiają samochody podarowane przez Łotyszy, kupione z datków oraz skonfiskowane - przede wszystkim pijanym kierowcom. Na Łotwie możliwe jest konfiskowanie samochodów kierowcom, w których krwi stwierdzono ponad 1,5 promila alkoholu. Zgodnie z decyzją władz pojazdy mogą być za darmo przekazywane walczącej z Rosją Ukrainie.

Twitter Konwój zrzesza ok. 800 wolontariuszy, którzy zawożą auta z Rygi na Ukrainę. Konwój wyrusza na Ukrainę co piątek, początkowo grupy wyjeżdżały nawet dwa razy w tygodniu. Dotychczas w ramach inicjatywy przekazano ok. 2,2 tys. aut.

Dziś, niemal dwa lata po rozpoczęciu przez Rosję wojny na pełną skalę, wciąż wielu Łotyszy przekazuje Ukrainie swoje samochody. To już chyba jest jak tradycja: kiedy ktoś wymienia samochód i nie chce zajmować się sprzedażą, oddaje auto nam - podkreśla rozmówca PAP. "Oczywiście przed wyjazdem sprawdzamy samochód, bo wiemy, że Ukraińcy potrzebują transportu, a nie problemu" - zapewnia.

07:1021.02.2024

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy z wtorku na środę 13 z 19 dronów typu Shahed i pocisk rakietowy Ch-59 - poinformowała armia ukraińska w komunikacie. Rosjanie odpalili na cele na terytorium Ukrainy również pociski rakietowe: jeden S-300 i cztery Ch-22.

W komunikacie na Telegramie armia ukraińska informuje, że Rosjanie odpalili drony z terytorium Kraju Krasnodarskiego na południu Rosji. Kilka z sześciu dronów, które nie zostały strącone, "nie osiągnęło celu" - głosi komunikat.

Zestrzelony pocisk Ch-59 został odpalony z terytorium obwodu biełgorodzkiego, sąsiadującego z Ukrainą.

Z obwodu rostowskiego, sąsiadującego z okupowanym obwodem donieckim, Rosjanie wystrzelili cztery pociski manewrujące Ch-22 i pocisk S-300. Armia ukraińska nie informuje o ich strąceniu.

22:3020.02.2024

Samoloty wroga wystrzeliły pociski w obwodzie charkowskim

Siły Powietrzne meldują o wystrzeleniu kierowanych pocisków przez samoloty taktyczne w obwodzie charkowskim.

22:2720.02.2024

Nie żyje cała rodzina. W ich dom uderzył "Lancet" wroga

W regionie Sumy w wyniku uderzenia „Lancetu” w dom mieszkalny zginęła pięcioosobowa rodzina. Do tragedii doszło we wsi Nowa Słoboda w powiecie Konotop. W wyniku uderzenia zginęła matka i dwóch synów, a także ich bliscy: babcia i kobieta, która przyjechała z wizytą.

22:1920.02.2024

Władimir Kara-Murza: Putin jest na 100 proc. odpowiedzialny za wojnę i śmierć Nawalnego

Władimir Kara-Murza odsiadujący 25 lat więzienia w rosyjskim więzieniu w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego: „Jedno wiem dokładnie i stanowczo – Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za śmierć Aleksieja Nawalnego. Bo Aleksiej był jego osobistym więźniem I tylko na jego osobiste rozkazy mogli truciciele z 2. Służby FSB, śledczy, prokuratorzy i sędziowie wydający sprawy i wyroki, wyżsi urzędnicy więzienni, którzy stworzyli warunki tortur. Ten człowiek niósł ze sobą śmierć przez całe 25 lat swojej władzy - od tamtej jesieni, kiedy w nocy wysadzono w powietrze spokojnych ludzi śpiących w swoich mieszkaniach. Potem była Czeczenia, Nord-Ost, Biesłan, Gruzja, Syria, Ukraina. Najlepsi giną - najodważniejsi, najbardziej szczerzy, najbardziej zaniepokojeni „Wszyscy wracają – z wyjątkiem tych, którzy są bardziej potrzebni.” I tylko mściwy, tchórzliwy, chciwy starzec nadal trzyma się w śmiertelnym uścisku, niszcząc każdego, w kim widzi zagrożenie dla swojej władzy”.

21:4520.02.2024

Przejęto willę Gazpromu we Francji. Jest warta 120 mln euro

We Francji przejęto willę Gazpromu za 120 milionów euro. Francuski sądzamroził własność willi Irina Maria położonej w Roquebrune-Cap-Martin na Lazurowym Wybrzeżu, podaje Le Monde. Decyzja została podjęta w ramach śledztwa dotyczącego prania pieniędzy. Formalnie willa należy do rosyjskiego miliardera Samvela Karapetyana, ale za prawdziwego właściciela willi uważa się spółkę zależną Gazpromu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny