Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska bardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami? Instytucja przejdzie metamorfozę

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Muzeum Wojska w Białymstoku
Z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem, Muzeum Wojska w Białymstoku przejdzie metamorfozę. Będzie to możliwe dzięki wsparciu finansowemu w ramach projektu „Kultura bez barier”. Z myślą o pracy z tymi odbiorcami autorzy inicjatywy zaplanowali zakup programu do komunikacji alternatywnej oraz wykonanie tematycznych plansz sensorycznych.

Muzeum Wojska otrzymało dofinansowanie w kwocie blisko 78 tys. w ramach projektu „Kultura bez barier”. Dzięki wsparciu finansowemu, w siedzibie głównej instytucji zainstalowane zostaną m.in. tyfloplan dedykowany osobom z dysfunkcjami wzroku oraz przenośny system FM i pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcjami słuchu.

Szczególne miejsce w projekcie zajmie zapewnienie dostępności osobom w obszarze rozumienia, m.in. dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Z myślą o pracy z tymi odbiorcami autorzy projektu zaplanowali zakup programu do komunikacji alternatywnej oraz wykonanie tematycznych plansz sensorycznych.

Marzena Wilczko poinformowała, że celem jest to, by na stałe włączyć, do grona odbiorców muzealnej oferty, osoby wymagające większej dostępności w obszarach widzenia, czucia, słyszenia oraz rozumienia.

- Najważniejszym działaniem projektowym będą interdyscyplinarne warsztaty poświęcone II wojnie światowej w ujęciu lokalnym. Tematyka wojenna oraz stworzenie przestrzeni do rozmów o wojnie są szczególnie ważne w obecnej sytuacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Głównymi odbiorcami warsztatów będą dorośli, młodzież i dzieci z dysfunkcjami oraz autyzmem, ale też wszyscy zainteresowani wojenną historią naszego regionu - podkreśliła Wilczko.

W ramach inicjatywy założono również szkolenia dla pracowników, a także ich spotkania z przedstawicielami środowisk osób ze szczególnymi potrzebami.

Projekt „Kultura bez barier” jest prowadzony wspólnie przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Kultury bez Barier. Realizacja ma potrwać pomiędzy lipcem 2022r., a czerwcem 2023r.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny