Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza na ciekawą konferencję. Będzie można wziąć w niej udział za darmo, a odbędzie się już 6 listopada

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Muzeum Pamięci Sybiru widziane z lotu ptaka
Muzeum Pamięci Sybiru widziane z lotu ptaka Wojciech Wojtkielewicz
Już w najbliższy poniedziałek, 6 listopada w Muzeum Pamięci Sybiru będzie można wziąć udział w ciekawej konferencji. Wstęp jest bezpłatny, a organizatorzy zapraszają nie tylko miłośników historii.

Konferencja historyczna już w poniedziałek

Konferencja będzie zatytułowana „Białystok: historie żydowskie”. Spotkanie jest skierowane do wszystkich zainteresowanych i rozpocznie się w poniedziałek, 6 listopada, o godzinie 10 w siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej 1. Wstęp jest bezpłatny.

Z referatami wystąpią historycy z Uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego i w Białymstoku, a także badacze z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Zainteresowani będą mogli wysłuchać wystąpień na temat historii podlaskich i białostockich Żydów począwszy od XVI wieku po czasy po II wojnie światowej.

O Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie.

Misją placówki jest badanie i upamiętnianie historii ludzi rzuconych przez los w olbrzymią otchłań rozciągającą się między górami Ural a Oceanem Spokojnym, w otchłań ludzkiego upadku i nieludzkiej wręcz siły przetrwania: gdzieś między Syberię a Sybir.

Poprzez pryzmat losów Polaków i innych obywateli wielonarodowej Rzeczypospolitej Muzeum Pamięci Sybiru pokazuje uniwersalne prawdy o ludzkim okrucieństwie i o braterskiej sile przetrwania, o ideologicznym szaleństwie totalitaryzmów i o podstawowych wartościach moralnych wypracowanych przez cywilizację.

Muzeum mieści się w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającym do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego. W latach 1940–1941 oraz w 1944 roku tu właśnie Sowieci ładowali do wagonów mieszkańców Białostocczyzny, aby deportować ich na Sybir. Stąd w 1943 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince Żydów z białostockiego getta. Oryginalny rosyjski wagon towarowy, będący symbolem tamtych dramatycznych chwil, stoi dziś wewnątrz budynku Muzeum na torach ciągnących się wzdłuż starej bocznicy. Pełni rolę bramy, przez którą zwiedzający wchodzą na wystawę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny