Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru wydało książkę „Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni”. Na premierze publikacji pojawił się ambasador Japonii

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
O dzieciach, które z ogarniętej wojną domową Rosji trafiły do Japonii, można przeczytać w publikacji wydanej przez Muzeum Pamięci Sybiru. Na spotkaniu promującym książkę „Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni” pojawił się ambasador Japonii w Polsce.
O dzieciach, które z ogarniętej wojną domową Rosji trafiły do Japonii, można przeczytać w publikacji wydanej przez Muzeum Pamięci Sybiru. Na spotkaniu promującym książkę „Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni” pojawił się ambasador Japonii w Polsce. Wojciech Wojtkielewicz
O dzieciach, które z ogarniętej wojną domową Rosji trafiły do Japonii, można przeczytać w publikacji wydanej przez Muzeum Pamięci Sybiru. Na spotkaniu promującym książkę „Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni” pojawił się ambasador Japonii w Polsce.

Gdy w 1917 roku wybuchła rewolucja październikowa, całe byłe imperium rosyjskie opanował chaos. W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się Polacy zamieszkujący Syberię (zarówno polscy dobrowolni osadnicy, jak izesłańcy z czasów carskich), a szczególnie tysiące polskich dzieci. Najczęściej były sieroty wojenne, dzieci zagubione a także te, których rodzice nie mogli zapewnić im godnych warunków życia. I to właśnie z pomocą dla tych najmłodszych przyszedł rząd Imperium Japońskiego.

- Zaproponował grupie polskich dzieci pobyt na swoim terenie. Wycieńczone, głodne i bardzo często mocno schorowane, właśnie w Japonii otrzymały pomoc - mówi Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Podlaska instytucja postanowiła przyjrzeć się bliżej temu tematowi. Wydana w serii „Male historie Sybiru” publikacja „Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni” przedstawia poruszającą historię tego, jak w 1920 r. rząd Japonii i Japoński Czerwony Krzyż pomogły tysiącom polskich dzieci – potomków osadników i zesłańców – wydostać się z ogarniętej wojną domową Rosji. Przez Japonię „dzieci syberyjskie” dotarły do niepodległej już Polski.

Autorką książki jest dr. Sylwia Szarejko z Muzeum Pamięci Sybiru. Przy tworzeniu publikacji informacji szukała m.in w wydawanej w Tokio gazecie “Echo Dalekiego Wschodu”, która informowała Japończyków o akcji pomocowej.

- Miałam też dostęp do wspomnień dzieci syberyjskich, które po latach spisywały swoje doświadczenia w Japonii. To było najpiękniejsze - że mimo tego dramatu, które one przeżyły w Rosji ogarniętej wojną domową, wspominały pobyt w Japonii jako moment ocalenia i powrót do człowieczeństwa. I mówiły o tym z wdzięcznością. Mimo trudu, w jakim się dzieci się znalazły, najważniejszy był dla nich gest przyjaźni Japończyków w stronę Polski - przyznaje autorka.

Z książki dr Szarejko dowiedzieć się można, jak przebiegła ta wielka akcja, kto był w nią zaangażowany (po polskiej i po japońskiej stronie) oraz jakie były dalsze losy dzieci.

Spotkanie promujące książkę odbyło się w czwartek (19 października) w Muzeum Pamięci Sybiru. Gościem specjalnym wydarzenia był ambasador Japonii w Polsce, Akio Miyajima.

- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Japonia i Polska to dwa kraje kwitnącej przyjaźni - zwrócił się do uczestników spotkania ambasador. - Powinniśmy pamiętać o tym wyjątkowym epizodzie polsko-japońskiej historii.

Publikacja jest dwujęzyczna - polsko-japońska. Okazją do jej powstanie było stulecie tamtych wydarzeń.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny