Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MSWIA wznawia prace nad utworzeniem gminy Grabówka. Najwcześniej stanie się od nowego roku. Zostanie odłączona od Supraśla

OPRAC.: wal
Przez te wszystkie lata mieszkańcy Grabówki nie stracili nadziei na samodzielną gminę
Przez te wszystkie lata mieszkańcy Grabówki nie stracili nadziei na samodzielną gminę Archiwum
Znowu jest szansa, że na mapie administracyjnej woj. podlaskiego pojawi się nowy samorząd. Po latach oczekiwania mieszkańcy Grabówki ujrzeli zielone światło na utworzenie własnej gminy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło prace nad uporządkowaniem statusu prawnego miejscowości.

Spis treści

T

o będzie akt sprawiedliwości, a zarazem naprawienie krzywd po tym, jak paskudnie z mieszkańcami Grabówki postąpił rząd PiS – mówi były podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Osiem lat walki z PiS

Przypomnijmy. Gmina Grabówka miała być utworzona 1 stycznia 2016 r. z pięciu supraskich wsi - Zaścianki, Sobolewo, Grabówka, Henrykowo i Sowlany. Tak zdecydował ówczesny rząd PO-PSL. Stało się to po ponad dekadzie starań grupy niezadowolonych mieszkańców, którzy zarzucali władzom gm. Supraśl zaniedbania inwestycyjne na ich obszarze i nierówne traktowanie ich miejscowości.

Jesienią 2015 roku władze w kraju przejęło PiS. 28 grudnia 2015 r. nowy rząd uchylił rozporządzenie poprzedników. Do powstania samorządu nie doszło. Po skardze posłów Platformy, 1 czerwca 2017 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że PiS zlikwidował gminę niezgodnie z konstytucją (poszło o błędy proceduralne i brak niezbędnych konsultacji z mieszkańcami). Uchylił rozporządzenie uchylające.

Nadzieje odżyły po 15 października

Teraz w końcu coś się ruszyło. Mieszkańcy grupy inicjatywnej dążącej do utworzenia gminy Grabówka spotkali się niedawno z kierownictwem MSWIA spod szyldu KO-TrzeciaDroga-Lewica, czyli koalicji z wyborów 15 paźdźiernika.

- Podczas spotkania zostały omówione kolejne działania mające na celu uporządkowanie statusu prawnego miejscowości – czytamy w komunikacie MSWIA.

To piękna wiadomość dla naszej społeczności – napisał w mediach społecznościowych Radosław Sakowski mieszkaniec Zaścianek, a także radny gminy Supraśl w kończącej się kadencji.

Zobacz:Podlasianie uciekają na wieś! TOP 20 największych wsi w województwie podlaskim 2023

Kolejny krok po stronie MSWiA

Podobne, symetryczne spotkanie w MSWiA jak z mieszkańca, miała miejsce w przypadku małopolskiej Szczawy, gdzie mieszkańcy też chcą utworzenia samodzielnej gmin, a których nadzieje zostały przerwane w podobny sposób, jak w przypadku Grabówki. Obie grupy inicjatywne potwierdziły oczekiwania i wolę samodzielności.

Minione lata nic pod tym względem nie zmieniły. Jeśli ktoś liczył, że sprawa się rozejdzie po kościach, że ludziom się odechce, to się głęboko przeliczył – mówi Robert Tyszkiewicz.

Komunikat po spotkaniu w MSWIA jest sygnałem, że prace zmierzające do usamodzielnienia się już się rozpoczęły.

- Po ośmiu latach bezprawia w sprawie gminy Grabówka wraca praworządność i demokracja do naszych samorządów – napisała w mediach społecznościowych Katarzyna Todorczuk, która była na spotkaniu w MSWA.

Finałem wznowionych prac będzie wydanie rozporządzenia o utworzeniu nowej gminy. Na pewno nie zacznie funkcjonować w tym roku. Ze względów podatkowych i finansowych nowe jednostki samorządu terytorialnego tworzy się wraz z początkiem kolejnego roku. Odpowiada za to pełnomocnik rządu, który w ciągu pół roku ma przygotować nową gminę do samodzielności.

- To oznacza, że nowe rozporządzenie o utworzeniu gminy Grabówka powinno ujrzeć światło jeszcze w obecnej połowie roku. Wierzę, że tak się stanie – mówi poseł Robert Tyszkiewicz.

Kolejnym krokiem pełnomocnika będzie przygotowanie nowej gminy do wyboru jej władz. Powinno to nastąpić w ciągu pół roku od jej utworzenia.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny