Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minął już rok, jak podlascy terytorialsi pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej

Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymali zadanie przejęcia odpowiedzialności za ochronę jednego z odcinków granicy polsko-białoruskiej. Dziś mija rok od tego wydarzenia.

Kilka godzin po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, 24 lutego 2022 roku, w brygadach OT z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego wprowadzony został 6 godzinny status gotowości.

Następnego dnia, w trybie natychmiastowego stawiennictwa, do pododdziałów zostali wezwani zostali pierwsi żołnierze WOT. Zgodnie z otrzymanym zadaniem, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej miała przejąć odpowiedzialność za ochronę wyznaczonego odcinka. Nastąpiło to 1 marca 2022 roku.

We wsparcie Straży Granicznej w województwie podlaskim zaangażowani są żołnierze WOT z województw: podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz zachodniopomorskiego. Tymi wszystkimi siłami dowodzi 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi prowadzą patrole piesze oraz mobilne, w tym wspólne patrole z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Wykorzystują do obserwacji sprzęt optoelektroniczny, w tym noktowizory oraz termowizję. Sytuacja jest także monitorowana z powietrza za pomocą bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. W zapewnieniu ochrony zewnętrznej granicy UE żołnierze WOT współdziałają z funkcjonariuszami SG oraz wojskami operacyjnymi.

W kulminacyjnym momencie na Podlasiu i Lubelszczyźnie w ochronę granicy polsko-białoruskiej zaangażowanych było 2 000 terytorialsów.

Dla podlaskich terytorialsów zadanie wsparcia Straży Granicznej rozpoczęło się jednak znacznie wcześniej, bo 3 września 2021 roku, czyli z chwilą wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Już po 72 godzinach od rozpoczęcia operacji żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili wszystkie 115 miejscowości znajdujących się wówczas w strefie objętej stanem wyjątkowym.

Terytorialsi skupili się na spotkaniach z władzami lokalnymi oraz mieszkańcami. Odwiedzili także domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo- lecznicze oraz dom dziecka. Ich zadaniem była ocena zakresu ewentualnego wsparcia mieszkańców oraz monitorowanie sytuacji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny