Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marta Guzowska – Ślepy archeolog. Esemesy zwiastują kolejne trupy

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Marta Guzowska to polska pisarka i archeolożka, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie”. Marta Guzowska jest autorką takich książek jak „Reguła nr 1”, Głowa Niobe”, „Ofiara Polikseny”, „Chciwość” oraz „Wszyscy ludzie przez cały czas”.Marta Guzowska urodziła się w 1967 roku i dorastała w Brwinowie, niedaleko Warszawy. Z wykształcenia jest archeologiem –miłością do tej dziedziny zapałała już w dzieciństwie po narysowaniu pierwszej mapy i obejrzeniu pierwszej części przygód filmowego Indiany Jonesa. Po ukończeniu studiów archeologicznych ze specjalizacją w basenie Morza Śródziemnego epoki brązu, Guzowska wyruszyła na podbój wykopalisk – pracowała między innymi w Turcji, Izraelu oraz Grecji, lecz zdarzyło jej się mieszkać także w Budapeszcie, Kopenhadze i Freibergu. Od kilku lat pisarka mieszka w Wiedniu, gdzie odreagowuje wychowywanie dzieci, pisząc poczytne kryminały.
Marta Guzowska to polska pisarka i archeolożka, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie”. Marta Guzowska jest autorką takich książek jak „Reguła nr 1”, Głowa Niobe”, „Ofiara Polikseny”, „Chciwość” oraz „Wszyscy ludzie przez cały czas”.Marta Guzowska urodziła się w 1967 roku i dorastała w Brwinowie, niedaleko Warszawy. Z wykształcenia jest archeologiem –miłością do tej dziedziny zapałała już w dzieciństwie po narysowaniu pierwszej mapy i obejrzeniu pierwszej części przygód filmowego Indiany Jonesa. Po ukończeniu studiów archeologicznych ze specjalizacją w basenie Morza Śródziemnego epoki brązu, Guzowska wyruszyła na podbój wykopalisk – pracowała między innymi w Turcji, Izraelu oraz Grecji, lecz zdarzyło jej się mieszkać także w Budapeszcie, Kopenhadze i Freibergu. Od kilku lat pisarka mieszka w Wiedniu, gdzie odreagowuje wychowywanie dzieci, pisząc poczytne kryminały. Wydawnictwo Marginesy
Marta Guzowska, z zawodu archeolożka, pisze ze swadą, nie stroniąc od ukazywania ludzkich słabości. Zarówno męskich jak i damskich.

Dość odważnym pomysłem stało się obsadzenie w roli detektywa niewidomego. Archeolog jest pewny siebie, nie rozczula się, każe się nazywać ślepym, bo… jest ślepy. Po prostu. Ale za to ma zegarek, telefon z funkcją odczytywania esemesów i wybieraniem głosowym i dziesiątki dziś już powszechnych udogodnień. Oraz świetną pamięć i wyczulone powonienie, by rozpoznawać ludzi. Czy nos nigdy go nie zawiedzie?

Kiedy podczas wykopalisk w niewielkiej miejscowości na greckiej Krecie znajdzie dwa świeże trupy małżeństwa z Polski, dostanie esemesa z informacją że to gra. I jeśli nie odgadnie szczegółu nie pasującego do ofiar. Czas rusza, a za pierwszym trupem pojawią się następne. Jako że główny bohater jest facetem i, zdaje się, w dodatku całkiem przystojnym, spędzi kilka nocy z różnymi damami biorącymi udział w wykopaliskach. A i miejscowa patolożka zagnie na niego dość odważny parol. Tymczasem nie z powodu nieumiarkowania w seksie kobiety będą w tej powieści przypominały modliszki, ale cicho, sza.

Marta Guzowska swojego bohatera obdarzyła idealną porcją sarkazmu, a przy okazji nieźle oddała odczucia niewidomych. Zastrzega, że nie należy jej jednak całkowicie wierzyć. Jeśli znacie jakiegoś niewidomego, który jest nałogowym palaczem, pewnie zrozumiecie dlaczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny