MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek województwa podlaskiego broni zarządu w sprawie niskiej frekwencji na referendum

(adek)
Marszałek województwa podlaskiego broni zarządu w sprawie niskiej frekwencji na referendum
Marszałek województwa podlaskiego broni zarządu w sprawie niskiej frekwencji na referendum Andrzej Zgiet
Referendum w sprawie budowy lotniska regionalnego w województwie podlaskim okazało się klapą. frekwencja

Oświadczenie Zarządu Województwa Podlaskiego po referendum wojewódzkim

"Szanowni Państwo,

Referendum wojewódzkie w sprawie budowy portu lotniczego w naszym regionie nie uzyskało frekwencji wystarczającej do tego, aby uznać je za ważne. Ideą referendum jest podejmowanie, lub konsultowanie ważnych decyzji w sposób demokratyczny. W imieniu Zarządu Województwa dziękuję więc wszystkim, którzy zechcieli współdecydować w kwestii lotniska biorąc udział w niedzielnym głosowaniu.

Zarząd Województwa Podlaskiego, aby wykonać orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zwołania referendum, podjął wszystkie możliwe działania, aby referendum zorganizować oraz poinformować o nim mieszkańców Województwa Podlaskiego. Rozmaite oskarżenia mówiące o niedopełnieniu tego obowiązku uważamy za insynuacje bezzasadne, głęboko niesprawiedliwe i nieuzasadnione żadnymi rzeczowymi dowodami.

Wykorzystaliśmy wszelkie kanały informacyjne, aby z informacją o referendum dotrzeć do wszystkich mieszkańców regionu. Umowa z Pocztą Polską na dystrybucje blisko pół miliona ulotek informacyjnych - została zawarta z tą właśnie spółką ze względu na jej wielodekadowe doświadczenie, największe zaplecze pracowników i zaufanie społeczne, jakim jest darzona ta państwowa firma. Ponadto zwróciliśmy się też ku mediom narodowym, tj. Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, w których emitowaliśmy spoty informujące o referendum. Media komercyjne również zostały zaangażowane w ten proces: zarówno papierowe, czyli lokalne i regionalne gazety, rozgłośnie radiowe, portale internetowe (o charakterze lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim), media społecznościowe. W sposób szczególny zadbaliśmy, aby największe miasta regionu, zamieszkane przez największe społeczności otrzymały wszelkie pakiety informacji. Spoty radiowe w regionalnej rozgłośni, bannery informacyjne w Internecie, ogłoszenia w telewizji, gazetach regionalnych dodatkowo Łomży i Suwałkach zostały wzmocnione spotami emitowanymi w lokalnych rozgłośniach radiowych, ogłoszeniami w lokalnych portalach informacyjnych oraz w tamtejszej prasie.

Ponadto przekazaliśmy również informacje i plakaty z obwieszczeniami o referendum jednostkom samorządu terytorialnego, a także wysłaliśmy kilkaset listów z ulotkami do wszystkich parafii różnych wyznań w województwie z prośbą o poinformowanie wiernych o referendum. Przedstawiciele Zarządu Województwa brali tez udział w medialnych debatach, dyskusjach, audycjach i konferencjach prasowych.

Uprawnieni mieszkańcy Województwa Podlaskiego, którzy wzięli udział w głosowaniu, opowiedzieli się niemal jednoznacznie za jego budową. Wyniki referendum pokazują jednoznacznie, że najbardziej zainteresowani budową portu lotniczego w wymiarze regionalnym są mieszkańcy Białegostoku i okolicznych gmin. Właśnie dlatego Zarząd Województwa postanowił wspierać władze Białegostoku, a także Suwałk w budowie lotnisk lokalnych na terenie tych miast.

Jesteśmy wciąż otwarci na kwestię budowy lotniska regionalnego. Jesteśmy jednak odpowiedzialni, bo chcemy, aby lotnisko było kolejnym impulsem rozwojowym dla województwa, a nie jedynie obciążeniem finansowym, którego konsekwencją byłoby pogorszenie jakości usług publicznych w wyniku ich niedofinansowania. Lotnisko regionalne może stać się szansą jedynie wtedy, gdy otrzymamy stosowne wsparcie ze strony rządu. Dlatego biorąc pod uwagę opinię obywateli naszego regionu zwrócimy się w tej sprawie do Rządu RP i Komisji Europejskiej. Uważamy, że tak duża inwestycja musi być realizowana w sposób odpowiedzialny, dla dobra nas wszystkich.

Marszałek Województwa Podlaskiego

Jerzy Leszczyński"

Zobacz też: Referendalny nielot. 96 proc. chce lotniska. Ale referendum jest nieważne

W niedzielnym referendum dotyczącym budowy lotniska uczestniczyło około 13 proc. podlaskich wyborców. Prawie wszyscy byli za lotniskiem. Na próżno? Zaważyła frekwencja. Nie dopisał nawet Białystok, gdzie do urn poszło tylko niecałe 24 proc. wyborców

- Jest to dramatyczna porażka organizatorów, nie mieszkańców. Na rzeczy oczywiste wydatkowano 4 mln zł. Taką kwotę wyrzucono w śnieg, bo błota nie ma. I tak wiadomo, że ci którzy poszli głosować, są za lotniskiem - uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Fakty o referendum

Frekwencja w największych miastach i powiatach Białystok - 23,7 proc.

Łomża - 2,36 proc.
Suwałki - 6, 29 proc.
powiat augustowski - 8,70 proc.
powiat białostocki - 17,89 proc.
powiat bielski - 12,84 proc.
powiat hajnowski - 11,12 proc.
powiat grajewski - 7,69 proc.
powiat kolneński - 3,94 proc.
powiat łomżyński - 3,37 proc.
powiat moniecki - 12,7 proc.
powiat sejneński- 6,70 proc.
powiat siemiatycki - 7,39 proc.
powiat sokólski - 12,92 proc.
powiat suwalski - 5,95 proc.
powiat wysokomazowiecki - 9,44 proc.
powiat zambrowski - 6,22 proc.

Wyniki referendum

Liczba głosów ważnych - 122647.

Głosów nieważnych - 763.

Za lotniskiem głosowało 117790 osób

Przeciwko budowie - 4857 osób

Przeczytaj też: Referendum ws. budowy lotniska regionalnego. Poszło ok. 14 procent (wideo)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny