Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marian Buchowski - Życie Ikara. Biografia Edwarda Stachury

Jerzy Doroszkiewicz
Marian Buchowski w biografii Edwarda Stachury "Buty Ikara” sięga do wszystkich możliwych źródeł, a o pisarzu zdaje się wiedzieć niemal wszystko.
Marian Buchowski w biografii Edwarda Stachury "Buty Ikara” sięga do wszystkich możliwych źródeł, a o pisarzu zdaje się wiedzieć niemal wszystko. Wydawnictwo Iskry
Dzięki śpiewaniu piosenek Edwarda Stachury wielu artystów osiągnęło w Polsce status kultowych. "Buty Ikara" szczegółowo opisują życie pisarza.

Sześćsetstronicowa książka niezwykle szczegółowo, czasem dzień po dniu, przybliża życie pisarza. Marian Buchnowski przewertował wszelkie możliwe źródła, wypytał o detale biografii kogo tylko się dało. Na podstawie wspomnień, dostępnych zachowanych dokumentów i archiwaliów stara się przybliżyć czytelnikom postać pisarza, jako niepozbawionego wad, targanego wątpliwościami człowieka. Dzięki temu możemy choćby poznać różne opinie właśnie o piosenkach Stachury. Jedni krytykowali ich prostotę, inni do dziś przestrzegają, by odczytywać je w kontekście prozy i poematów pisarza, jeszcze inni traktuję je jako songi, czyli mizeroty literackie, ale o niezwykłej sile i ładunku emocji.

Można turlać się ze śmiechu czytając relację Stachury ze spotkania autorskiego w PGR Bielany, gdzie w 1967 roku zaprosiła go świetliczanka. Obiecana furmanka po pisarza nie dotarła, ale chwaląc się przed władzami Związku Literatów Polskich, któremu taką notkę przygotował, sprawnością fizyczną, twierdzi że dotarł na piechotę. Znany śpiewak songów Tadeusz Woźniak twierdzi zaś, że Stachura był mistrzem autokreacji, który celowo podróżował na przykład autostopem, by budować swój mit włóczęgi.

Wielbiciele zaglądania znanym osobom do alkowy mają okazję poznać historię małżeństwa pisarza, kolejnych kobiet, które się nim fascynowały - choćby toruńskiej maturzystki czy wreszcie niemal fizycznie uczestniczyć w odnalezieniu poety wiszącego we własnym mieszkaniu.

W tej książce można odnaleźć tysiące okruchów najróżniejszych wspomnień i świadectw, które autor pieczołowicie ułożył w obraz życia pisarza. Choćby wspomnienie 45-sekundowego ujęcia reportażysty Ryszarda Wójcika, który sfilmował spotkanie Stachury z cygańską poetką Papuszą. Podobno w dłoni pisarza ujrzała jego dalszy los. Poruszający i mało znany fakt. Całe "Buty Ikara" pełne są takich niezwykłych historii, ale i prozy życia. Bardzo dobrze skomponowana i zredagowana w wydawnictwie Iskry książka.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny