MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Białymstoku. Port Lotniczy Białystok apeluje do prezydenta miasta o zmianę dzierżawcy Krywlan

wal
Środowisko lotnicze, podlaski biznes, a przede wszystkim mieszkańcy Podlasia chcą połączenia lotniczego ze światem. Lotnisko w Białymstoku jest potrzebne także służbom odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo - podkreśla Karol Halicki, prezes stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok
Środowisko lotnicze, podlaski biznes, a przede wszystkim mieszkańcy Podlasia chcą połączenia lotniczego ze światem. Lotnisko w Białymstoku jest potrzebne także służbom odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo - podkreśla Karol Halicki, prezes stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok T,MAleta
Stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok i Podlaska Izba Lotnicza zaapelowały do prezydenta Białegostoku o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania umowy z obecnym dzierżawcą terenu białostockiego lotniska. Według społeczników jest to niezbędne do przekazania zarządzania białostockim lotniskiem nowemu podmiotowi. Uważają oni, że nowa spółka będzie w stanie szybko zorganizować pasażerski i towarowy transport lotniczy, a także rozwinąć białostockie lotnisko do rozmiarów lotniska regionalnego podwójnego przeznaczenia cywilno-wojskowego.

Jej powstanie zapowiedział w dniu 25.09.2023 r. na dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej Jacek Sasin, minister aktywów państwowych oraz Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. Mają ją tworzyć województwo podlaskie Porty Lotnicze z planowanym udziałem samorządu miejskiego.

- Wyjaśniam, że utworzenie spółki prawa handlowego dedykowanej do zarządzania białostockim lotniskiem „na Krywlanach” pozostaje w kręgu zainteresowania mieszkańców Białegostoku, województwa podlaskiego, przedsiębiorców oraz obecnych i przyszłych użytkowników przestrzeni powietrznej Polski Północno-Wschodniej, również tych odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo publiczne - zaznacza Karol Halicki, szef Stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok, w piśmie do prezydenta.

Dodaje, że proponowany przez marszałka początkowy skład wspólników, uznaje za optymalny z punktu widzenia możliwości operacyjnych i rozwoju lotniska.

- Jednocześnie zachęcam pana do skorzystania z możliwości objęcia części udziałów nowej spółki przez gminę Białystok - podkreśla Karol Halicki

.

Jednocześnie informuje, że wypowiedzenie umowy obecnemu dzierżawcy białostockiego lotniska jest niezbędne z punktu widzenia prawa lotniczego. W okresie trwania wypowiedzenia obecnej umowy nowy podmiot winien uzyskać niezbędne uprawnienia do zarządzenia lotniskiem użytku publicznego, o których mowa w treści ustawy z 12 lutego 2009 r. Prawo lotnicze (Dz. U. 2009 Nr 42 poz. 340).

Prezydent Tadeusz Truskolaski podtrzymuje swoją wcześniejszą wypowiedź, że miasto jest zainteresowane udziałem w spółce, bo to jedyny sposób, aby lotnisko zaczęło w pełni funkcjonować.

- Nie chcę być malkontentem w tej sytuacji, żałuję tylko że ta deklaracja padła tak późno, w kampanii wyborczej, a nie kilka lat wcześniej - dodaje prezydent.

Przypomnijmy, że dzierżawcą terenu jest Aeroklub Polski, a w jego imieniu lotniskiem zarządza spółka Aeropartner. Już wcześniej władze miasta informowały, że prowadzą rozmowy o przejęciu zarządzania Krywlanami i starają się o nowa decyzję środowiskową niezbędna do wybudowania nowej infrastruktury lotniskowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny