Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laura Lippman – To, co ukryte

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Laura Lippman jest jedną z najlepszych i najsławniejszych twórczyń literatury kryminalnej. Mroczny klimat, postaci o pogmatwanych psychikach i życiorysach oraz misternie spleciona fabuła przyniosły jej książkom wszystkie najbardziej prestiżowe nagrody gatunku: Edgar Award, Agatha Award, Anthony, Barry i Shamus Award. To, co ukryte doczekało się ekranizacji. W filmie w reżyserii Amy Berg zagrały m.in. Diane Lane i Dakota Fanning.Niebawem w Marginesach ukaże się najnowsza książka autorki – Miasteczko Wilde Lake.Przekład: Maciej Nowak-Kreyer
Laura Lippman jest jedną z najlepszych i najsławniejszych twórczyń literatury kryminalnej. Mroczny klimat, postaci o pogmatwanych psychikach i życiorysach oraz misternie spleciona fabuła przyniosły jej książkom wszystkie najbardziej prestiżowe nagrody gatunku: Edgar Award, Agatha Award, Anthony, Barry i Shamus Award. To, co ukryte doczekało się ekranizacji. W filmie w reżyserii Amy Berg zagrały m.in. Diane Lane i Dakota Fanning.Niebawem w Marginesach ukaże się najnowsza książka autorki – Miasteczko Wilde Lake.Przekład: Maciej Nowak-Kreyer Wydawnictwo Marginesy
Prolog thrillera „To, co ukryte” to wspomnienie uprowadzenia i zabójstwa trzyletniej Afroamerykanki przez dwie jedenastolatki. Jak doszło do zabójstwa, czy kara była sprawiedliwa i czy nie zechcą znów kogoś porwać – takie pytania stawia Laura Lippman, opisując śledztwo po kolejnym zaginięciu dziewczynki, w momencie kiedy obie 11-latki, już jako dorosłe pany wychodzą z zakładów zamkniętych.

„To, co ukryte” to bardzo ciekawie skonstruowany kryminał z elementami thrillera. Właściwie, wiadomo, kto zabił pierwsze dziecko, ale czy drugie rzeczywiście zostało porwane i kto stoi za porwaniem – oto zagadka. Szczególnie, że dobór postaci przeczy stereotypom. Tu poszkodowana jest wpływowa rodzina prawników z Baltimore, jednego z najstarszych i najszacowniejszych miast w młodej przecież względem europejskiej tradycji Ameryce, konkretnie w Stanach Zjednoczonych. Czarnoskóra matka, która straciła dziecko przez dwie zwyrodniałe 11-latki, dąży za wszelką cenę, by prasa ujawniła zatajone wcześniej ze względu na młody wiek skazanych, nazwiska. Do czego może się posunąć?

Same dziewczyny też szybko staną się podejrzane, a nim dojdzie do rozwiązania zagadki porwania, wiele nowego czytelnik dowie się o motywach ich zbrodni, przyczynach, wpływie matek na córki. Także policjantka prowadząca śledztwo nie będzie osobą bez skazy. To ona przed laty znalazła ciałko zamordowanej Afroamerykanki, a teraz musi odnaleźć kolejną porwaną dziewczynkę, tym razem białą. W książce Lippman to kolor skóry będzie miał znaczenie w rozwiązaniu zagadki, ale nie ma w tej opowieści żadnego rasizmu. On po prostu tkwi w mieszkańcach Baltimore, choć jeszcze bardziej widoczny jest podział na biednych i bogatych, korzystających ze szkół publicznych i prywatnych.

Klasyczny kryminał wzbogacony został przez Laurę Lippman o ciekawe rozgrywki psychologiczne i mrożące krew w żyłach, szczególnie czytelników będących rodzicami, poszukiwania porwanego dziecka. Powieść o niesztampowej konstrukcji i z bohaterami niewolnymi od psychicznych ułomności wyróżnia się wśród setek kryminałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny