Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kursk 1943 - gra strategiczna w Muzeum Wojska

(ak)
W sobotę w Muzeum Wojska będzie można rozegrać bitwa na Łuku Kurskim, która była punktem kulminacyjnym II wojny światowej na froncie wschodnim.
W sobotę w Muzeum Wojska będzie można rozegrać bitwa na Łuku Kurskim, która była punktem kulminacyjnym II wojny światowej na froncie wschodnim. www.mwb.com.pl/muzeum
Niepowtarzalna okazja by wcielić się w rolę generałów Wermachtu

Rozegranie największej bitwy pancernej świata to znakomita propozycja na letni, wakacyjny dzień w mieście. Taką możliwość w Białymstoku w sobotę, 21 lutego stwarza Muzeum Wojska organizując kolejne wydarzenie z cyklu Wielkich Gier Wojennych.

Bitwa na Łuku Kurskim była punktem kulminacyjnym II wojny światowej na froncie wschodnim. Rozpoczęła się 5 lipca 1943 roku niemieckim uderzeniem z północy i południa w kierunku Kurska. Wojska niemieckie przełamywały kolejne pasy radzieckiej obrony, ale głębokość pozycji sięgała kilkudziesięciu kilometrów. Sytuacja ta była zaskoczeniem dla niemieckiego dowództwa i zamiast rozwijać potężne uderzenia mas pancernych Wehrmacht i SS musiał zdobywać kolejne, doskonale przygotowane linie umocnień.

Przełomowym momentem tej bitwy było pancerne starcie pod Prochorowką, w którym trzy doborowe dywizje SS zostały zatrzymane, a następnie zmuszone do odwrotu przez Armię Czerwoną. Bitwa pod Kurskiem jest powszechnie uważana za ostatnią niemiecką próbę przejęcia inicjatywy na froncie wschodnim, oraz (obok bitwy stalingradzkiej) za punkt zwrotny w II wojnie światowej. Jednak zwycięstwo armia czerwona przypłaciła ogromnymi stratami. Prawie milion żołnierzy poległo lub zostało rannych. Setki czołgów uległo zniszczeniu. Jednak te wszystkie straty nie miały żadnego znaczenia dla Stalina - radzieckie naczelne dowództwo ogłosiło światu wspaniałą wiktorię nad znienawidzonym faszystowskim wrogiem.

- Pod okiem muzealnych strategów będzie można spróbować swoich sił w historycznej grze planszowej ,,Kursk 1943" wydawnictwa Taktyka i Strategia - mówi Piotr Januszek z białostockiego muzeum. - Odegrać rolę generałów Wehrmachtu lub Armii Czerwonej i przekonać się, jak sami poradzilibyście sobie podczas tytanicznego starcia setek Panter i T-34.

Muzeum zaprasza osoby w wieku 13-18 lat w godz. 11-14. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmowane są mailowo na adres: [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny