Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura na weekend. Rozdajemy bilety na koncerty!

Redakcja
Ciekawe seanse i nietypowe koncerty - wszystko w klimacie kultury niezależnej W weekend w Białostockim Ośrodku Kultury kolejna odsłona imprezy. Mamy bilety na koncerty w operze i Famie!

Energetyczny weekend z festiwalem ¿Underground/Independent?

Będzie energetycznie, twórczo i refleksyjnie. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co kształtuje i charakteryzuje prawdziwie niezależne duchy? A większość twórców i bohaterów prezentowanych działań do takiego grona właśnie się zalicza. To ludzie, którzy kroczą swoją drogą i zaświadczają działaniem, że warto realizować marzenia - mówi Maciej Rant, koordynator festiwalu ¿Underground/Independent?, który organizuje Białostocki Ośrodek Kultury.

Przed nami kolejny weekend z kulturą niezależną. To okazja do obejrzenia filmów, które nigdy nie pojawią się na ekranach multipleksów. W piątek o godz. 18 wyświetlany będzie film „Cały ten cukier”, w sobotę o godz. 17 dokument o seniorkach-siatkarkach „Optymistki”, o godz. 19 „Just Eat It”, a w niedzielę o godz. 18 „Tónlist: muzyka po islandzku”. Po nim zaplanowano dyskusję „Dlaczego Białystok nie może być drugą Islandią?”

Na muzycznej scenie pojawi się także ubiegłoroczny laureat Paszportu Polityki - zespół Stara Rzeka (w piątek o godz. 20.30) i Perera Elsewhere (w sobotę o godz. 20.30). Do niedzieli czynne są też festiwalowe wystawy rysunków Agnieszki Szczepaniak i komiksów Łukasza Kowalczuka.

Dokładny na najbliższy weekend znajduje się tutaj.

Wybierz się na koncert Starej Rzeki lub Sashy Perery.
To projekt muzyczny Kuby Ziołka (kompozytora, multiinstrumentalisty i wokalisty znanego z Innercity Ensemble, Alameda 3, Ed Wood, Hokei, T'ien Lai, Kapital). Artysta, zainteresowany fuzją natury i techniki, tworzy muzykę na przecięciu dźwięków akustycznych, elektrycznych i elektronicznych, przy użyciu gitar, efektów, sampli, instrumentów dętych i głosu. Zagra w piątek, 11 marca o godz. 20.30 w klubie Fama.

Perera Elsewhere to nowy projekt solowy tej urodzonej w Londynie, rezydującej w Berlinie artystki, która swoim cyklem „Grimetime parties” i audycjami radiowymi przyczyniła się do powstania Fundacji Grime i Dubstepu w Berlinie.

Dla naszych Czytelników mamy bilety na te wydarzenia. Aby otrzymać jeden z nich należy krótko uzasadnić dlaczego chcieliby Państwo wysłuchać wybranych koncertów. Na odpowiedzi czekamy do piątku do godz. 11 pod adresem [email protected]. Należy podać nazwę wykonawcy i swoje dane: imię, nazwisko i nr kontaktowy.

Orkiestra pod batutą kobiety. Zobacz na żywo
Jest tylko kilka kobiet dyrygentek. Ewa Strusińska jest jedną z nich i jest zaliczana do najwybitniejszych na świecie. W piątek, 11 marca o godz. 19 przy ul. Podleśnej 2 pod jej batutą orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej zagra utwory Karola Szymanowskiego i Sergiusza Rachmaninowa. Wystąpi pianista Piotr Sałajczyk. Dla naszego Czytelnika mamy dwuosobowe zaproszenie. Aby je otrzymać należy odpowiedzieć na pytanie dlaczego piątkowy wieczór chcecie Państwo spędzić z muzyką klasyczną. Na odpowiedzi czekamy do piątku, 11 marca do godz. 11 pod adresem [email protected]. Należy podać imię nazwisko i nr kontraktowy.

Wystawa, wielkanocne tradycje i spotkanie u Sleńdzińskich
Na wystawie Szałkowskiego zobaczymy wileńskie zaułki, malownicze uliczki, zabytki architektury, współczesne budynki.
Tegoroczne święto będzie już 17. spotkaniem z niezapomnianą atmosferą polskich i wschodnich rubieży - podkreśla Rafał Cierniak, prezes białostockiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, które organizuje Dni Kultury Kresowej.

Najbliższe wydarzenia odbędą się w siedzibach Galerii Sleńdzińskich. W piątek, 11 marca o godz. 17 przy ul. Legionowej 2 otwarta zostanie ekspozycja „Leon Szałkowski. Fotografia”. Wernisaż będzie połączony ze spotkaniem z artystą. Wystawa zdjęć współczesnego wileńskiego fotografa przedstawia Wilno z lat 80. i 90. XX wieku - malownicze uliczki i zaułki, zabytki architektury, współczesne budynki, przyciągające uwagę detale. Artyście udało się uchwycić niezwykłą atmosferę miejsc, zarejestrować sceny z życia codziennego, których nastrojowość dopełnia kolorystyka sepii.

Autor urodził się w podwileńskiej wsi Bojary. Fotografią interesuje się od szkoły podstawowej. Zafascynowanie pracami Jana Bułhaka, Józefa Czechowicza, Stanisława Fleury sprawiło, że sam rozpoczął wycieczki po uliczkach i podwórkach starówki wileńskiej, zaczął utrwalać je na kliszy fotograficznej.

W sobotę, 12 marca o godz. 16 w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie „Palmy, Pascha, Pesach - Wielkanoc na Kresach”. To multimedialna prezentacja Tomasza Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęcona wiosennym tradycjom świątecznym na wielokulturowych Kresach. Tajniki wicia palm wileńskich, pisania pisanek na Wołyniu, Podolu i Huculszczyźnie, przepisy na tradycyjną paschę i baby, święcone w kresowych dworach i pałacach oraz salwy na Wielkanoc, kaczanie jajek i pełne humoru wspomnienia świąt z dzieciństwa to najważniejsze wątki prezentacji, które zostaną poruszone. Będzie to opowieść o świętach różnych wyznań obchodzonych na wiosnę w kresowych miastach, miasteczkach i wsiach, ilustrowana oryginalną ikonografią z epoki oraz okraszona nieznanymi piosenkami.

Zaś w niedzielę, 13 marca o godz. 12 w galerii przy ul. Waryńskiego 24a odbędzie się spotkanie poetyckie z Alicją Rybałko - wilnianką, obecnie mieszkanką Niemiec, autorką poezji, tłumaczką literatury litewskiej i szwedzkiej, doktorem nauk biomedycznych. Wstęp jest bezpłatny.

Nowości w Arsenale
W piątek, 11 marca o godz. 18 miejska galeria sztuki współczesnej zaprasza na ekspozycje „Black Mesa” Rafała Dominika oraz „Następne teraz” Gizeli Mickiewicz. Intensywne i zróżnicowane pod względem formalnym prace artysty sytuują się w zupełnie innym obszarze niż oszczędne rzeźby artystki. Mimo wielu różnic i odmiennego stosunku do materii artystycznej obojga artystów ich wystawy w Galerii Arsenał nie są zestawione przypadkowo.

Cała noc z Niezgodną
W piątek, 11 marca o godz. 23 w kinach Helios odbędzie się Nocny Maraton Niezgodnej. Będzie to niezwykła noc z ekranizacjami jednego z najciekawszych fenomenów literackich ostatnich lat. Zrealizowane z wielkim rozmachem trzy części wizjonerskiej superprodukcji science fiction również w kinie odniosły ogromny sukces. Tej nocy na ekranie będzie można obejrzeć trzy produkcje: „Niezgodna”, „Seria Niezgodna: Zbuntowana” oraz premierowo „Seria Niezgodna: Wierna”.

Piosenka białoruska
W piątek, 11 marca o godz. 19 w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 odbędzie się koncert galowy festiwalu „Piosenka Białoruska 2016”. Wystąpią zespoły z Podlasia, które prezentują folklor, opracowane piosenki ludowe i muzykę estradową.

Bajki w Wedlu
W niedzielne przedpołudnie, 13 marca warto z dziećmi wybrać się do Pijalni Czekolady Wedel na tradycyjne Bajkowe Poranki. Aktorzy Teatru Dramatycznego - Marek Tyszkiewicz i Katarzyna Siergiej - przedstawią przygody Nusi z książek autorstwa Piji Lindenbaum. Po czytaniach odbędą się kreatywne zabawy z Pomysłową Kredką. Początek o godz. 10.30. Wstęp jest bezpłatny.

Recital w synagodze w Tykocinie
W sobotę, 12 marca o godz. 17 z okazji i zbliżającego się święta Purim w Wielkiej Synagodze w Tykocinie odbędzie się koncert „Piosenki krakowskiego Kazimierza”. Zaśpiewa je Marta Bizoń w towarzystwie pianisty Aleksandra Brzezińskiego i skrzypka Tomasz Góry. Dźwięki i słowa piosenek klezmerskich towarzyszyły mieszkańcom Kazimierza codziennie. Dzisiaj są świadectwem historii, wspomnieniem o świecie i ludziach w nim żyjących, o świecie, którego już nie ma, o świecie, który pozostał już tylko w muzyce i słowach. Bilety w cenie 15 zł dostępne są w Muzeum w Tykocinie i w kasie białostockiego Ratusza.

Jacek Kleyff i Słoma w Choroszczy
Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zaprasza w sobotę, 12 marca o godz. 19 na koncert Jacka Kleyffa i Słomy. Jacek Kleyff to charyzmatyczna osobowość, erudyta pełen dowcipu i niebywałego dystansu do siebie. Jacek Kleyff regularnie koncertuje w kilku składach osobowych. Śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość. Po twórczość Jacka sięgają też inni artyści: Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz, Kuba Sienkiewicz czy zespół Akurat, a fragmenty jego przenikliwych i lapidarnych tekstów na stałe trafiły do języka potocznego.
W listopadzie 2013 roku do sklepów trafiła najnowsza, pierwsza od 14 lat, solowa płyta Jacka pt. „Znalezienie”, na której gościnnie wystąpili m.in. Stanisław Soyka, Magda Umer, Wacław Jaszczuszyn, Jerzy SŁOMA Słomiński, Tomasz Jaśkiewicz czy Ania Patynek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny