Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Eugeniusz Konachowicz nie żyje. Zmarł w wieku 92 lat. Był rezydentem parafii św. ap. i ew. Jana Teologa w Białymstoku

(mac)
Ksiądz Eugeniusz Konachowicz nie żyje. Zmarł w wieku 92 lat
Ksiądz Eugeniusz Konachowicz nie żyje. Zmarł w wieku 92 lat cerkiew.pl
Ksiądz Konachowicz zmarł na progu wejścia do swojego bloku, wracając ze sprawowanej świątecznej Liturgii na Bacieczkach.

21 września br. w wieku 92 lat zmarł ks. mitrat Eugeniusz Konachowicz, rezydent parafii św. ap. i ew. Jana Teologa w Białymstoku. Z racji swojego wieku ks. Eugeniusz był najstarszym kapłanem Cerkwi prawosławnej w Polsce.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana odbędą się 23 września (niedziela) o godz. 10.00 w cerkwi św. ap. i ew. Jana Teologa w Białymstoku. Świętej Liturgii oraz obrzędowi pogrzebu kapłana przewodniczyć będzie arcybiskup białostocki i gdański Jakub.

22 września (sobota) o godz. 19:00, również w cerkwi na Bacieczkach będzie sprawowana panichidapod przewodnictwem biskupa supraskiego Andrzeja, po której rozpocznie się całonocne czytanie Ewangelii.

Ciało duchownego zostanie pochowane na cmentarzu przy parafii pw. Wszystkich Świętych na białostockiej Wygodzie.

W środę rozpoczęła się pięciodniowa wizyta w Polsce delegacji Patriarchatu Aleksandryjskiego na czele z jego zwierzchnikiem, Jego Eminencją Wielce Błogosławionym Teodorem II, Papieżem i Patriarchą Aleksandrii i całej Afryki.

Papież Afryki patriarcha aleksandyjski Teodor w Białymstoku ...

Ks. Eugeniusz Konachowicz urodził się 20 lutego 1926 r. w Kleszczelach w rodzinie Jana i Anny. W latach 1947-1949 niósł posługę w monasterze św. Onufrego w Jabłecznej. W 1949 roku został dyrygentem - psalmistą w swej rodzinnej miejscowości. Posługę tę pełnił przez ponad 22 lata. W dniu św. Ducha 18 czerwca 1951 r. w Kleszczelach wstąpił w związek małżeński z Marią Noskowicz. Pracę z chórem cerkiewnym łączył z pracą z dziećmi (uczył śpiewu i języka cerkiewnosłowiańskiego) oraz z pracą kulturalną na rzecz środowiska lokalnego (wspólnie z nauczycielem języka ukraińskiego prowadził amatorski zespół teatralno-wokalny). W latach 1967-1969 został wybrany na przewodniczącego koła Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Kleszczelach.

Święcenia diakońskie (15 marca 1970) oraz kapłańskie (22 marca 1970) otrzymał w katedrze w Białymstoku z rąk biskupa białostocko-gdańskiego Nikanora (Niesłuchowskiego). Pracę duszpasterską rozpoczął od stanowiska proboszcza parafii w Jurowlanach w dekanacie sokólskim. W 1971 roku został mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Jałówce w dekanacie gródeckim i kierował nią przez blisko 33 lata. Przez ponad 53 lata, tj. w latach 1951-2004 pracował jako katecheta w różnych miejscowościach: Kleszczele, Jurowlany, Jałówka, Wiejki, Podozierany, Łuplanka Stara, Zaleszany, Zubry, Cisówka, Nowosady i Szymki, przy czym najdłużej w Szkole Podstawowej w Szymkach.

Od 2004 roku z powodu znacznej utraty wzroku został przeniesiony w stan spoczynku i zamieszkał w Białymstoku. Na co dzień jednak nie zaniedbywał swojej posługi kapłańskiej. Bardzo często był spowiednikiem duchowieństwa dekanatów gródeckiego i sokólskiego diecezji białostocko-gdańskiej, jak też wielu jej wiernych. Od 2018 roku był rezydentem parafii św. ap. i ew. Jana Teologa w Białymstoku.

Źródło: cerkiew.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny