Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajowa Administracja Skarbowa przekazała cenne eksponaty naukowcom z Instytutu PAN w Białowieży (zdjęcia)

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Krajowa Administracja Skarbowa przekazała cenne eksponaty naukowcom z Instytutu PAN w Białowieży
Krajowa Administracja Skarbowa przekazała cenne eksponaty naukowcom z Instytutu PAN w Białowieży Podlaska KAS
W piątek (10 czerwca) podlaska KAS przekazała Instytutowi Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży skóry zwierząt, które zostały zatrzymane. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku przekazał skóry lisa, wydr, norek, natomiast Urząd Skarbowy w Sokółce skóry żubra. Eksponaty zostaną wykorzystane do celów naukowych oraz edukacyjnych.

Skóry przekazane przez Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku pochodzą z prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Białymstoku śledztwa w sprawie kłusownictwa. W ramach czynności prowadzonych przez Policję ujawniono w tym postępowaniu:

  • jedną skórę lisa
  • 19 skór wydry europejskiej
  • 13 skór norki amerykańskiej

Jak wykazało śledztwo, zostały one pozyskane niezgodnie z prawem. Dlatego też orzeczono ich przepadek na rzecz Skarbu Państwa.

Eksponaty zajęte przez Urząd Skarbowy w Sokółce

Urząd Skarbowy w Sokółce przekazał Instytutowi Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży trzy skóry żubra. Są to fragmenty wyprawionych skór z tylnej części ciała zwierząt. W związku z brakiem wystarczającej dokumentacji potwierdzającej prawnie dozwolone nabycie skóry żubra, orzeczono ich przepadek na rzecz Skarbu Państwa.

Przekazujemy przedmioty wobec, których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Oddajemy niezwykłe eksponaty w godne ręce pana profesora. Cieszymy się, że możemy wesprzeć kolekcję naukową w Białowieży. Mam nadzieję, że przekazane eksponaty będą dobrze służyły nauce oraz edukacji. - mówił Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski

Skóry dołączą do bogatej kolekcji

Przekazane przez podlaską KAS eksponaty zostaną włączone do Naukowej Kolekcji Zoologicznej Instytutu Biologii Ssaków PAN. Stanowi ona jedną z największych kolekcji ssaków na świecie i liczy blisko 200 tys. okazów. Będą one wykorzystane w badaniach naukowych i działalności edukacyjnej Instytutu oraz jako materiał porównawczy w ekspertyzach związanych z nielegalnym obrotem gatunkami chronionymi. Będą więc służyć nauce, edukacji i ochronie przyrody.

Otrzymujemy dużą liczbę skór. Wśród nich są futra wydry, która jest gatunkiem chronionym przez dyrektywę siedliskową. Kiedyś wydry występowały w mniejszej ilości w przyrodzie. Natomiast teraz powracają nad rzeki. Niestety szkoda, że trafiają w ręce kłusowników. Skóry potem są użytkowane w różny sposób. To są unikatowe gatunki, dlatego też są przedmiotem pożądanym. Cieszymy się, że skóry nie trafiły do dalszego obrotu tylko znajdą się w naszej naukowej kolekcji. - mówił kustosz Naukowej Kolekcji Zoologicznej Instytutu Biologii Ssaków Pan prof. Rafał Kowalczyk

W przekazaniu eksponatów, które odbyło się w siedzibie Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uczestniczyli Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski, kustosz Naukowej Kolekcji Zoologicznej Instytutu Biologii Ssaków Pan prof. Rafał Kowalczyk a także Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokółce Katarzyna Ochocka oraz Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku Dariusz Kowalczuk.

Zobacz też:Podlascy funkcjonariusze KAS przechwycili na granicy monety i biżuterię. Przekazali je Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku (zdjęcia, wideo)

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny