MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krajobraz po wyborach samorządowych. Większa reprezentacja kobiet w Radzie Miasta Białystok. Są nowe twarze i doświadczone radne

OPRAC.: wal
Po wyborach z 7 kwietnia zwiększyła się reprezentacja kobiet w Radzie Miasta Białystok. Jest ich tyle, ile liczy radnych największy klub opozycyjny
Po wyborach z 7 kwietnia zwiększyła się reprezentacja kobiet w Radzie Miasta Białystok. Jest ich tyle, ile liczy radnych największy klub opozycyjny Wojciech Wojtkielewicz
Zwiększy się reprezentacja kobiet w Radzie Miasta Białystok. Będzie ich dwanaście z trzech ugrupowań. Cztery, wybrane z listy jednego ugrupowania, po raz pierwszy złożą ślubowanie, weteranki - po raz czwarty. W trzech okręgach kandydatki przegrały z mężczyznami, w jednym padł remis, a w jednym panie zdobyły większość mandatów. Wiadomo też, że jednej z pań przydanie zaszczyt otwarcia pierwszej sesji rady miasta gdyż jest najstarsza z całej nowej rady miasta.

4 kwietnia 2024 na sesji Rady Miasta Białystok w Pałacu Branickich spotkali się po raz ostatni radni kadencji 2018-2024. Wśród nich dziesięć kobiet. O dwie więcej niż na pierwszej, inauguracyjnej sesji 17 listopada 2018. W czasie kadencji radnymi zostały Katarzyna Ancipiuk (PiS) i Elżbieta Kadłubowska (PO).

Pierwsza przejęła w 2019 mandat po Mariuszu Gromce, który został senatorem, druga w 2022 roku po Marcinie Moskwie (został prezesem KPKM). Obie też postanowiły się, podobnie jak siedem pozostałych pań, ubiegać się o reelekcję 7 kwietnia 2024 roku. Jedynie Ksenia Juchimowicz, wybrana w 2018 roku listy KO i rekomendacji Forum Mniejszości Podlasia, nie zdecydowała się na ponowny start.

Z dziewięciu startujących radnych ponowny mandat uzyskało osiem pań. Ten jeden "przegrany" nie do końca był stracony, bo w tym samym okręgu przejęła go inna kandydatka i to z tej samej listy. Z kolei ten zwolniony przez absencję Kseni Juchimowicz także zdobyła kobieta startująca z tego samego okręgu, tej samej listy i z tego samego miejsca.

W sumie w nowej radzie miasta zasiądzie 12 kobiet. Jedna trzecia z nich debiutuje, większość złoży ślubowanie po raz drugi, ale też nie brakuje weteranek, które do rady miasta dostały się po raz czwarty.

Jeśli chodzi o zdobyte mandaty ze względu na płeć, to:

  • Okręg nr1
  • Cztery mandaty dla mężczyzn, jeden dla kobiet
  • Okręg nr2
  • remis - po trzy mandaty dla mężczyzn i kobiet
  • Okręg nr 3
  • triumf kobiet: - zdobyły trzy mandaty, mężczyźni - dwa
  • Okręg 4: trzy mandaty przypadły kandydatom, dwa - kandydatkom
  • Okręg 5: cztery mandaty dla kandydatów, trzy dla pań
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny