Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klaster Obróbki Metali – ostatni etap przed batalią o status Kluczowego Klastra Krajowego

Redakcja
Stan prac nad rekonstrukcją klastra, kryteria wyboru Kluczowych Klastrów Krajowych, przedstawienie nowych członków organizacji i prezentacja technologiczna firmy KarT – to najważniejsze tematy pierwszego w tym roku spotkania członków i kandydatów do Klastra Obróbki Metali.

To organizacja zrzeszająca największe firmy z branży metalowej w woj. podlaskim. 

- Klaster Obróbki Metali jest na ostatnim etapie przygotowania wniosku o ubieganie się o status Kluczowego Klastra Krajowego – mówił Sebastian Rynkiewicz, prezes zarządu KOM i Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju, koordynatora klastra, na spotkaniu we wtorek, 17 marca. – Mamy nową strukturę, władze, pracujemy nad strategią działań na najbliższe lata, ale już teraz spełniamy rządowe wymogi aplikacji do KKK.

metal

Klastrami o statusie krajowym zostanie kilka najsilniejszych tego typu organizacji w Polsce. Podlaski Klaster Obróbki Metali ma szansę na uzyskanie tego poziomu. W bezpośredni sposób łączy się to z dostępem należących do niego przedsiębiorstw do unijnych i krajowych funduszy na rozwój i innowacyjność. Członkostwo i działanie w takim klastrze to dla firm bardzo preferencyjne warunki otrzymania dofinansowania – np. przedsiębiorstwa funkcjonujące w klastrze otrzymają dodatkową punktację przy ocenie projektów.

Rekonstrukcja Klastra Obróbki Metali, czyli przede wszystkim zamknięcie listy członków i przygotowanie strategii działania, potrwa do 30 kwietnia. Konkurs na członkostwo w KKK zostanie ogłoszony prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja.

Starania o status krajowy to tylko jeden z elementów działania klastra. Równie istotna jest praktyczna współpraca w ramach organizacji. W tej chwili trwają prace nad inwentaryzacją usług przedsiębiorstw w celu wykorzystania ich możliwości produkcyjnych. Poza tym firmy będą miały możliwość prezentacji swej oferty na rynkach zagranicznych przez udział w międzynarodowych targach pod marką KOM.

We wtorkowym spotkaniu w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym po raz pierwszy wzięli udział przedstawiciele nowych firm-członków: Agwo-Serwis, Baltras, Aluss i LIT – oraz przedsiębiorstwa zainteresowane nawiązaniem współpracy. Oprócz tematyki ściśle klastrowej wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję do zapoznania się z możliwościami fotowoltaiki, czyli alternatywnych źródłach energii przynoszących duże oszczędności. Swoje osiągnięcia przedstawiła białostocka firma Coral, a jej praktyczne zastosowanie – Agwo-Serwis. Ofertę finansowania szkoleń z Krajowego Funduszu Szkoleniowego zaprezentowała dyr. Janina Mironowicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Przedsiębiorcy dowiedzieli się także o nowych zasadach zagospodarowania odpadów oraz możliwościach dofinansowania firm z branży metalowo-maszynowej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

klaster klaster

Finalnym elementem spotkania była prezentacja firmy KarT, członka Grupy Zaawansowanej Współpracy KOM – najpierw prezentacja osiągnięć przedsiębiorstwa specjalizującego się m.in. w obróbce metali i innych tworzyw, projektowaniu i budowie kompletnych linii produkcyjnych oraz modernizacji maszyn i urządzeń, a następnie wizyta technologiczna w siedzibie firmy.

klaster klaster

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny