MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powołano członków Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Podlaskiem. To już szósta kadencja

agsa
Powołano członków Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Powołano członków Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Kamil Timoszuk (podlaskie.eu)
Powołano członków Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Ich zadaniem będzie działalność m.in. w zakresie integracji zawodowej i społecznej, wsparcie prawne czy opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez sejmik województwa pod kątem skutków dla osób niepełnosprawnych. W poniedziałek, 4 marca marszałek Artur Kosicki i wręczył powołania członkom rady szóstej kadencji.

To kolejne ważne gremium przy marszałku województwa, którego opinie są niezbędne, jeśli chcemy podnosić jakość życia dla wszystkich grup społecznych w naszym regionie – mówił marszałek. – Wielokrotnie podkreślałem, że cenię sobie współpracę z wszystkimi radami działającymi przy samorządzie województwa – czy to z radą kobiet, czy z radą seniorów. Bo oni najlepiej wiedzą, co jest potrzebne, co należy zmienić, w którym kierunku działać. Często pomysły, które przedstawiają, przekuwane są w konkretne projekty – zaznaczył Artur Kosicki i podkreślił, że zarząd województwa przykłada dużą wagę do działalności na rzecz środowisk osób z niepełnosprawnościami.

Przypomniał, że w Podlaskiem ruszył pierwszy w historii samorządu województwa i jedyny w Polsce projekt o wartości 10 mln zł na likwidację barier architektonicznych w mieszkaniach.

– Wiemy, że dużo dzieje się, jeśli chodzi o przestrzeń publiczną, ale potrzebne są także zmiany w tym najbliższym otoczeniu, w domach, mieszkaniach – mówił marszałek, który jak się wyraził, te zagadnienia zna z doświadczenia swojej rodziny.

Do Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych powołano siedmiu członków. To przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie województwa, przedstawiciele gmin i powiatów oraz reprezentant wojewody. Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami Tomasz Piesiecki zwrócił uwagę, że członkowie rady mają różne niepełnosprawności.

– To dobrze, bo każdy z was ma spostrzeżenia z innej perspektywy. To szansa na więcej uchwał i projektów, a im więcej opinii do uchwał i projektów tym większe możliwości ich dobrej realizacji – mówił. – Kto lepiej niż my, czyli osoby z niepełnosprawnościami, wie, co jest dla nas potrzebne. Wspólnie z zarządem województwa, z panem marszałkiem możemy wiele dobrych rzeczy wspólnie zrobić – dodał.

Podkreślił, że zarząd przykłada dużą wagę do działalności na rzecz środowisk osób z niepełnosprawnościami.

W imieniu członków rady za zaproszenie do gremium dziękował prezes Stowarzyszenia „MY DLA INNYCH” w Białymstoku Rafał Średziński, który został wybrany jej przewodniczącym.

– Od lat samorząd województwa i zarząd pokazują, że są gotowi wspierać działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jesteście otwarci na nasz głos – podkreślił.

A prezes zarządu Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych Rafał Gawkowski poinformował, że poniedziałkowe spotkanie odbyło się w szczególnym dniu – 4 marca przypada Dzień Walki z Otyłością, która jest także uważana za niepełnosprawność.

Wojewódzka Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych jest powoływana od 2003 roku.

Skład rady powołanej Zarządzeniem Marszałka Woj. Podlaskiego Nr 44/2024 z dnia 16 lutego 2024 r.:

  • Rafał Gawkowski - prezes Zarządu Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych;
  • Mariusz Zbigniew Gorski - przedstawiciel jednostki samorządu terytorialnego, Przewodniczący Powiatowej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Zambrowie;
  • Marzena Kryńska - przedstawiciel jednostki samorządu terytorialnego, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowcu;
  • Elżbieta Katarzyna Kujawa - pełnomocnik Regionalny Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR na województwo podlaskie;
  • Agata Pawłowska - przedstawiciel Wojewody, kierownik oddziału w Wydziale Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku;
  • Halina Sobolewska-Wildner - prezes Regionalnego Oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem „Jesteśmy razem” w Księżynie;
  • Rafał Średziński - prezes Stowarzyszenia „MY DLA INNYCH” w Białymstoku.

Źródło: podlaskie.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny