Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katedralne Koncerty Organowe. Przed nami kolejny koncert, już w piątek, 7 lipca. Tym razem wystąpią muzycy z Krakowa

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Marek Stefański - wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej.
Marek Stefański - wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Konrad Mika
Katedralne Koncerty Organowe mają już długą historię i oddane grono słuchaczy. Tegoroczna, XXVIII edycja potrwa do połowy sierpnia. W piątek o godz. 19.15 w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia NMP w Białymstoku (ul. Kościelna 2) wystąpią, pochodzący z Krakowa, tenor Piotr Kusiewicz i organista Marek Stefański.

To już dwudziesty ósmy rok, kiedy możemy przysłuchiwać się wyjątkowej i niepowtarzalnej muzyce w cudownych, liturgicznych wnętrzach.

- Na odbiór muzyki organowej w białostockiej archikatedrze składają się wrażenia wynikłe z atmosfery świątyni, z jej architektury, ze wspaniałości znajdujących się w niej zabytków oraz pięknego dźwięku organów - zapewnia na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury, organizatora wydarzenia, Józef Kotowicz, kierownik artystyczny wydarzenia. - Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku jest miejscem skłaniającym do szczególnej refleksji. Świątynia usytuowana w sercu naszego miasta była świadkiem wielu ważnych wydarzeń naszej diecezji, jak i naszego miasta i regionu. Recitale organowe odbywające się od 1996 roku pod nazwą Katedralne Koncerty Organowe przyczyniają się do przypomnienia i ugruntowania roli, jaką w życiu kulturalnym Polski pełniły i nadal pełnią katedry i są jednym z nieskończenie wielu świadectw chrześcijańskich korzeni Europy.

Już w najbliższy piątek usłyszymy artystów z Krakowa - tenora Piotra Kusiewicza i organistę Marka Stefańskiego

Marek Stefański to wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha (1994). Już na studiach jako organista-solista dwukrotnie odbył z Krakowskim Akademickim Chórem Organum tournée po Europie. Zwieńczone sukcesami koncerty oraz zdobyte nagrody otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali.

W latach 1996-2007 pełnił funkcję organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej, uświetniając swoją grą ważne wydarzenia miejskie i kościelne. Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, w 2022 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego sztuk muzycznych.

Koncertował w Europie, obu Amerykach, Rosji i Izraelu. Propaguje polską muzykę organową, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Brał udział w prawykonaniach utworów współczesnych polskich kompozytorów. Zostały one zarejestrowane. Nagrywał dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i rozgłośni zagranicznych, ma na koncie także nagrania płytowe. Współpracuje z wieloma chórami, wokalistami i instrumentalistami.

W latach 2010-2011 z Radiem Kraków zrealizował cykl audycji „Antologia Organów Krakowa”, a od 2017 roku na jego antenie usłyszeć można było cykl rozmów „Ukryte sacrum”, którego Stefański był pomysłodawcą i współautorem. Z kolei z Radiem Rzeszów prezentował brzmienie wartościowych organów Podkarpacia.

W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 continents – 5 organists” w Seulu w Korei Południowej. Był jurorem podczas międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Rosji. W 2019 roku ukazała się książka „Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim”, wyróżniona tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca. Marek Stefański jest też autorem powieści biograficznej „Dziedzictwo” o prof. Bronisławie Rutkowskim, twórcy polskiej szkoły organowej.

Z kolei Piotr Kusiewicz to muzyk uniwersalny. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku grę na fortepianie (prof. Zbigniew Śliwiński) i śpiew solowy (prof. Jerzy Szymański). Występował na scenach operowych w Polsce (m.in. w Warszawskiej Operze Kameralnej, Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze Krakowskiej), we wszystkich filharmoniach w kraju oraz za granicą (m.in. w Royal Festival Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Théâtre des Champs Élysées w Paryżu).

W swoim repertuarze posiada 140 dzieł oratoryjnych i 20 partii operowych. Jest pierwszym polskim wykonawcą Paroles tissées Witolda Lutosławskiego, które nagrał z NOSPR pod dyrekcją Antoniego Wita dla firmy fonograficznej NAXOS (nagroda w kategorii Best Buy miesięcznika „Grammophone”). Dla tej samej firmy dokonał nagrania Jutrzni Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Symfoniczną FN i Antonim Witem (nominacja do Grammy Awards 2010). Firma DUX wydała nagranie Pieśni o ziemi Gustawa Mahlera zarejestrowane wspólnie z Jadwigą Rappé, WOSPR pod dyrekcją Michaela Zilma (Prix de l’Academie du Disque Lyrique). Jednym z najważniejszych wydarzeń w jego życiu artystycznym był udział w wykonaniu opery Król Roger Szymanowskiego pod dyrekcją Charlesa Dutoit w Paryżu, Montrealu, nowojorskiej Carnegie Hall i w Tokio (1996-2002).

Piotr Kusiewicz jest profesorem śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Często występuje podczas festiwali organowych, współpracuje m.in. z wybitnym polskim organistą Markiem Stefańskim. W 2022 roku został zaproszony do udziału w premierze opery Pucciniego Turandot (cesarz Altoum) na scenie Opery Krakowskiej. Od sezonu artystycznego 2021/22 pełni funkcję doradcy obsadowego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W 2008 roku otrzymał Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice – najwyższe odznaczenie dla osób świeckich, przyznane przez papieża Benedykta XVI. W 2016 roku, w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych, przyznano mu medal Gloria Artis.

W programie koncertu znajdą się utwory m.in.: Alfonso del Sabio X, J.S. Bacha i F. Liszta oraz H.M. Góreckiego.

Bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny