Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kariera zawodowa szefa klubu PiS w rękach radnych. Czy zgodzą się na zwolnienie Henryka Dębowskiego z posady w rządowej agencji?

OPRAC.: wal
Henryk Dębowski podczas jednej z sesji białostockiej rady miasta
Henryk Dębowski podczas jednej z sesji białostockiej rady miasta W.Wojtkielewicz
Czy Henryk Dębowski straci posadę wicedyrektora białostockiego oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa? Chce tego dyrektor główny rządowej agencji. Przesądzą o tym białostoccy radni 26 lutego na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Spis treści

Jednym z punktów poniedziałkowej sesji jest projekt uchwały o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku z pracy z Henrykiem Dębowski.

To działanie czysto polityczne

- mówi szef klubu PiS

Zmiany kadrowe w terenie po zmianie rządu

Od lat jest zastępcą dyrektora białostockiego oddziału KOWR. Wiadomo było, że po objęciu władzy w kraju przez koalicję 15 października dojdzie do zmian kadrowych w agencjach rządowych, także rolnych, których działalność nadzoruje minister rolnictwa. W rządzie Donalda Tuska jest nim Czesław Siekierski, a jednym z jego zastępców Stefan Krajewski, lider podlaskich ludowców.

To on 5 lutego przedstawił w Łomży nową dyrektor podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Została nią Małgorzata Kaźmierczak (od lat związana). W odróżnieniu od ARMIR w białostockim oddziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zmiany nie przebiegały tak szybko. Co prawda w jego kierownictwie pojawiła się Agnieszka Zawistowska związana z PSL, ale w randze zastępcy dyrektora. Zarówno stanowisko drugiego wicedyrektora, jak też szefa placówki na razie pozostaje bez zmian. By zostali odwołani, zielone światło – zgodnie z prawem - muszą dać samorządy. Henryk Dębowski jest bowiem białostockim radnym miejski, a dyrektor Jadwigę Zabielska zasiada w sejmiku podlaskim.

Formalnie o wyrażenie zgody na ich odwołanie wnioskuje dyrektor krajowy KOWR. I taki wniosek odnośnie Henryka Dębowskiego został 19 stycznia skierowany przez Henryka Smolarza do Rady Miasta Białystok. Zwraca się w nim o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Dębowskim.

Co zrobią radni miejscy z zastępcą dyrektora?

Zgodnie z ustawa o samorządzie rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

Wierzę, że radni zachowają się tak samo solidarnie jak to było w przeszłości w innych przypadkach – podkreśla Henryk Dębowski.

Tym najsłynniejszym była sprawa radnego Macieja Biernackiego.

- Wiem, co to znaczy być odwoływanym z powodów politycznych. Nie życzę tego nikomu – mówi Maciej Biernacki, dziś niezrzeszony.

Dodaje, że co do wniosku o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Dębowskim, to jeszcze nie zapoznał się z uzasadnieniem.

Jeśli okaże się, że jest w nim chociażby cień podtekstu politycznego, to na pewno go nie poprę – zapewnia Maciej Biernacki.

Los szefa klubu PiS będzie w dużej mierze od zachowania radnych KO, która ma 14 radnych.

- Na razie nie zapoznałem się wnioskiem. Do sesji jest jeszcze trochę czasu. Dopiero po jego przeanalizowaniu podejmę decyzję – mówi Łukasz Prokorym, radny KO, a zarazem przewodniczący rady miasta.

Sejmik na tygodniowej przerwie

Jeśli chodzi o radną Jadwigę Zabielską, to sejmik miał debatować nad wnioskiem dyrektora głównego KOWR, na poniedziałkowej sesji. Został ona jednak przerwana do 26 lutego. W projekt uchwały stanowi, że sejmik odmawia wyrażenia zgody władzom KOWR na rozwiązanie stosunku pracy z radną.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny