Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Julia Fiedorczuk – Bliskie kraje

Jerzy Doroszkiewicz
Julia Fiedorczuk urodziła się w 1975 roku. Jest poetką, tłumaczką, adiunktem w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w roku 2000 tomem poetyckim Listopad nad Narwią, za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Autorka kilku zbiorów wierszy: Bio (2004), Planeta rzeczy zagubionych (2006), Tlen (2009) i tuż-tuż (2012), a także zbioru opowiadań Poranek Marii (2010) oraz powieści Biała Ofelia (2012). Laureatka wielu nagród, w tym austriackiej nagrody Huberta Burdy (2005). Jej utwory zostały przełożone na 17 języków, w tym walijski, japoński i islandzki. Mieszka w Warszawie.
Julia Fiedorczuk urodziła się w 1975 roku. Jest poetką, tłumaczką, adiunktem w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w roku 2000 tomem poetyckim Listopad nad Narwią, za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Autorka kilku zbiorów wierszy: Bio (2004), Planeta rzeczy zagubionych (2006), Tlen (2009) i tuż-tuż (2012), a także zbioru opowiadań Poranek Marii (2010) oraz powieści Biała Ofelia (2012). Laureatka wielu nagród, w tym austriackiej nagrody Huberta Burdy (2005). Jej utwory zostały przełożone na 17 języków, w tym walijski, japoński i islandzki. Mieszka w Warszawie. Wydawnictwo Marginesy
Zbiór opowiadań poetki i pisarki Julii Fiedorczuk „Bliskie kraje” pozwala wejść w świat ludzi pogodzonych z losem, nie oczekujących od życia niczego, widzących miłość w najprostszych gestach albo odrzucających jej istnienie.

„Ma gest, pomyślała, ma pieniądze. Jaka ta miłość jednak jest w chuj prosta” myśli sobie bezdomna Ewka, bohaterka tytułowego opowiadania „Bliskie kraje”. Brudna, śmierdząca, zastanawiająca się sama nad sobą, czy jest jeszcze w ogóle kobietą, spotyka się z bezinteresownym, acz dobrym traktowaniem przez nałogowego alkoholika. W jej świecie podarowanie papierosa, postawienie piwa to coś wyjątkowego. Obdarowanie czasem to już… miłość? Czy przypadkowy ciąg zdarzeń odmieni życie Ewki, czy brudna i śmierdząca kobieta być może pierwszy raz w życiu zrozumie czym jest miłość, że ta prawdziwa powinna być bezinteresowna, a przynajmniej, że tego nauczyła nas „wielka literatura”.

Julia Fiedorczuk nie daje łatwych odpowiedzi. Ukazuje galerię postaci, do których zresztą z uporem powraca, jak aktorów pewnych psychodram, które dyktuje życie, a może które stwarzamy sobie sami. Chorobliwą nieśmiałością, przyzwoleniem na przekraczanie granic. W świecie jej bohaterek przypadkowy seks w ubikacji, ba, nawet gwałt na nieopierzonej nastolatce, nie są niczym nadzwyczajnym. One przyjmują te fakty właściwie obojętnie, jak coś nieuniknionego, zaś sama pisarka zdaje się mówić - „obok waszego pięknego świata, w którym stać na was nie tylko na kupienie książki, ale też poświęcenie uwagi, by ją przeczytać, żyją ludzie, o których nic nie wiecie”.

„Bliskie kraje” to galeria postaci i zdarzeń, jakie uruchomiła potęgą swojej wyobraźni Julia Fiedorczuk. Galeria pełna melancholii, niewypowiedzianego cierpienia, ale i pogodzenia się ze światem. Bo przecież trzeba jakoś żyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny