Nasza Loteria

Jeffrey Deaver – Dwunasta karta. Wyzwoleniec ożywa po 140 latach

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Jeffery Deaver - z wykształcenia dziennikarz i prawnik. Przez kilka lat współpracował z dziennikami `New York Times` i `Wall Street Journal`. Był także doradcą prawnym jednej z większych firm na Wall Street. Zaliczany jest do grona najbardziej poczytnych pisarzy amerykańskich. Światową sławę przyniósł mu `Kolekcjoner Kości` - pierwsza powieść, w której pojawiła się para detektywów: Lincoln Rhyme i Amelia Sachs. Książkę zekranizowano, a w głównych rolach wystąpili Denzel Washington i Angelina Jolie.
Jeffery Deaver - z wykształcenia dziennikarz i prawnik. Przez kilka lat współpracował z dziennikami `New York Times` i `Wall Street Journal`. Był także doradcą prawnym jednej z większych firm na Wall Street. Zaliczany jest do grona najbardziej poczytnych pisarzy amerykańskich. Światową sławę przyniósł mu `Kolekcjoner Kości` - pierwsza powieść, w której pojawiła się para detektywów: Lincoln Rhyme i Amelia Sachs. Książkę zekranizowano, a w głównych rolach wystąpili Denzel Washington i Angelina Jolie. Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Jeffrey Deaver stworzył świetną parę – jeżdżącego na wózku kryminalistyka Lincolna Rhyme’a i jego partnerkę - rudowłosą policyjną detektyw Amelię Sachs. Tym razem będą dociekać, kto za wszelką cenę chce zamordować czarnoskórą nastolatkę.

„Dwunasta karta” to niebanalny kryminał. Wszystko zaczyna się od próby zamordowania 16-letniej Afroamerykanki w czytelni muzeum afroamerykańskiego. Morderca jest tak zdesperowany, że dla odwrócenia uwagi zabija przypadkowych ludzi. Wszystko po to, by dopaść nie spodziewającą się przyczyn ataków nastolatkę.

Co ciekawe – czytelnik od razu zna personalia mordercy, a Jeffrey Deaver pozwala mu wniknąć w jego sposób rozumowania. Nie wie tylko jednego – dlaczego głowa dziewczyny jest tyle warta. A morderstw będzie znacznie więcej. W końcu wytrawny kryminalistyk dojdzie do tego, kto zabija, a dzielna detektyw stawi czoła uzbrojonemu w pistolet maszynowy kilerowi. Ale jeśli ktoś myśli, że po uwięzieniu kata (i to dosłownie), dziewczyna może poczuć się bezpieczna, niech porzuci nadzieję.

Intryga, jaką zbudował Jeffrey Deaver w „Dwunastej karcie” jest wielopiętrowa, a jej korzenie (skojarzenie z serialem o takim tytule nieprzypadkowe) sięgają właśnie jedynego zachowanego egzemplarza gazety sprzed 140 lat. Rozwiązanie okaże się zaś zupełnie współczesne i zrozumiałe dla każdego czytelnika zaznajomionego z prawem własności. Nie zabraknie też szpilek wbijanych w rasistowskie przekonania, które w Ameryce wciąż są żywe.

Dobrze napisany i skonstruowany kryminał z polotem przetłumaczył Łukasz Praski. Wystarcz tylko przyjrzeć stylizacjom języka nastolatków, listom z epoki, czy stylizacji na przekaz od muzułmańskich terrorystów.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny