Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Majewski – Ryk kamiennego lwa. Wszyscy ściągali haracze od Żydów

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Janusz Majewski – arystokrata polskiego kina, lwowiak, pisarz, scenarzysta, reżyser wielu kultowych filmów.Urodził się 5 sierpnia 1935 roku we Lwowie. Bakcylem kina zaraził się już w wieku siedmiu lat, kiedy na gwiazdkę dostał dziecięcy projektor filmowy. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, której Wydział Reżyserii ukończył w 1959 roku. W latach 1983–1990 przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2006 jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. W latach 1987–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii, a w latach 1969–1991 wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także gościnnie m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski.Reżyser ponad stu filmów i spektakli Teatru Telewizji. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do wielu nagród. Jego najwybitniejsze filmy to m.in.: Błękitny pokój (1965), Sublokator (debiut pełnometrażowy – 1966), Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię (1969), Zazdrość i medycyna (1973), Zaklęte rewiry (1975), Sprawa Gorgonowej (1977), Lekcja martwego języka (1979), Królowa Bona (1980), C.K. Dezerterzy (1985), Po sezonie (2005), Mała matura 1947 (2010).Pod pseudonimem Patrick G. Clark napisał komedię z gatunku czarnego humoru Upiór w kuchni, którą dwukrotnie reżyserował dla Teatru Telewizji – w 1976 i 1993 roku.W 2001 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą „Orła" w kategorii „Za Osiągnięcia Życia", a w 2013 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.21 marca 2011 Janusz Majewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi.
Janusz Majewski – arystokrata polskiego kina, lwowiak, pisarz, scenarzysta, reżyser wielu kultowych filmów.Urodził się 5 sierpnia 1935 roku we Lwowie. Bakcylem kina zaraził się już w wieku siedmiu lat, kiedy na gwiazdkę dostał dziecięcy projektor filmowy. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, której Wydział Reżyserii ukończył w 1959 roku. W latach 1983–1990 przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2006 jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. W latach 1987–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii, a w latach 1969–1991 wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także gościnnie m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski.Reżyser ponad stu filmów i spektakli Teatru Telewizji. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do wielu nagród. Jego najwybitniejsze filmy to m.in.: Błękitny pokój (1965), Sublokator (debiut pełnometrażowy – 1966), Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię (1969), Zazdrość i medycyna (1973), Zaklęte rewiry (1975), Sprawa Gorgonowej (1977), Lekcja martwego języka (1979), Królowa Bona (1980), C.K. Dezerterzy (1985), Po sezonie (2005), Mała matura 1947 (2010).Pod pseudonimem Patrick G. Clark napisał komedię z gatunku czarnego humoru Upiór w kuchni, którą dwukrotnie reżyserował dla Teatru Telewizji – w 1976 i 1993 roku.W 2001 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą „Orła" w kategorii „Za Osiągnięcia Życia", a w 2013 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.21 marca 2011 Janusz Majewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi. Wydawnictwo Marginesy
Janusz Majewski, znany reżyser i równie utalentowany pisarz, powraca do okupowanego przez hitlerowców Lwowa, by tropić podłości, jakich dopuszczali się mieszkańcy tego miasta w czasach Holokaustu.

Sznyt galicyjskiego inteligenta miesza się z przebiegłością i doświadczeniem polskiego oficera policji państwowej, lwowski bałak z perfekcyjną niemczyzną, a zrozumienie ludzkich ułomności z niezłomnością w karaniu niczym nie uzasadnionych podłości. Te wszystkie cechy gromadzi główny bohater serii Janusza Majewskiego – nadkomisarz Rafał Król. We Lwowie, podobnie jak pochodzący z tego miasta autor, czuje się ów tęgi policyjny łeb znakomicie. Majewski pisarz wykorzystał tu cudowny zabieg oprowadzania czytelnika po swoich ukochanych zaułkach, uliczkach czy gmachach, zmuszając Króla do poruszania się tropem pewnego Ukraińca i pewnej urzędniczki, która do chudej okupacyjnej pensji musi sobie dorabiać tęgim i co w jej wypadku istotne – płatnym chędożeniem.

Rafał Król, jak na bohatera sensacyjnej powieści kryminalnej, ma odpowiednio pikantne poczucie humoru, błyszczy wiedzą ogólną, znajomością historii. Czytelnik mimochodem może poznać skomplikowaną strukturę mieszkańców Lwowa, Janusz Majewski przemyca też smutne fakty masakry lwowskiego więzienia, czy wymordowania profesorów lwowskiego uniwersytetu. Fantastycznym akcentem jest podróż do pewnego klasztoru męskiego, nota bene prawosławnego, by w imieniu podziemnego polskiego państwa chronić duchownych przed napadami polskiej bandy udającej… Ukraińców. W stylu jakiego nie powstydziłby się sam Hans Kloss Rafał Król odbija z więzienia hitlerowskiego jednego z Polaków, wreszcie wpada na szmalcowników zajmujących się wyłudzaniem haraczy od ukrywających się Żydów. A że wcześniej brał udział w śledztwie przeciwko Ricie Gorgonowej, nawet w warunkach wojennych szmalcownicy staną przed polskim sądem.

Janusz Majewski w iście mistrzowski sposób miesza w „Ryku kamiennego lwa” łotrzykowskie opowieści z hitlerowskimi mordami na Polakach i Żydach, z czułością oddaje kolory, zapachy, a nawet smaki lwowski potraw, a jednocześnie tka intrygę godną wysokobudżetowego pełnometrażowego filmu. Bo jego Rafał Król, to człowiek, który pojęcie „czas honoru”, jak tylko może wciela w życie mimo okupacyjnej nocy. Bez względu na status społeczny i narodowy krzywdzonych.

Zobacz też:
Zakończył się 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Co mówi co kondycji polskiego kina?

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny