Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jamais Vu" w Białostockim Teatrze Lalek, czyli relacje opowiedziane językiem teatru i tańca. Zobaczcie kolejną premierę Przestrzeni Sztuki

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Wideo
od 12 lat
Już w niedzielę, 3 grudnia o godz. 15 w Białostockim Teatrze Lalek będzie można zobaczyć spektakl "Jamais Vu" gdańskiego zespołu h.art company. To rzecz o relacjach, o tym jak dużo w tej kwestii zależy od nas samych. Spektakl realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok i skierowany jest do młodzieży i dorosłych.

"Jamais Vu" to opowieść o grupie młodych ludzi, którzy poszukują swojej tożsamości. Szereg niewytłumaczalnych interwencji zmusza ich do cyklicznego odkrywania kim są, co czują i w jakich są ze sobą relacjach. Za reżyserię i choreografię w spektaklu odpowiada Artur Grabarczyk – tancerz, pedagog i choreograf, założyciel zespołu h.art copmany. Współreżyserką i dramaturżką jest natomiast Ida Bocian – aktorka, scenarzystka i reżyserka teatralna.

- Przedstawienie jest o młodych ludziach, którzy są w pewnych relacjach i którym co jakiś czas jest zabierana pamięć - mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej Ida Bocian, dramaturżka i współreżyserka spektaklu. - Od nowa muszą odnaleźć te relacje, znaleźć się w tej sytuacji. Niestety, w jakimś stopniu postępują według pewnego schematu i ta pamięć znowu jest im zabierana.

Taniec, ruch i interakcja z publicznością

Głównymi nośnikami historii są taniec i ruch, ale pojawiają się w nim również elementy interaktywne. Twórcy stawiają widzów w roli graczy, od których woli i decyzji zależeć będzie zakończenie spektaklu.

- Prosimy widzów o to, żeby pomogli bohaterom znaleźć być może najlepsze wyjście z sytuacji - dodała Ida Bocian. - To oni mogą w pewnym stopniu zadecydować która z postaci i w jaki sposób może się zmienić (...) Wcale nie musi się udać i nie musi być happy endu. Zobaczymy, co wybierze widownia. Sami jesteśmy bardzo ciekawi, jaki będzie efekt.

Spektakl 'Jamais Vu" to podróż poprzez fizyczność i różnorodne emocje. Może, ale nie musi skłaniać do refleksji nad tym, jakie konsekwencje niosą za sobą nasze wybory i decyzje.

- Jest to taki spektakl, który łączy bardzo mocno teatr tańca z teatrem dramatycznym - zapewniła Agata Gregorkiewicz, jedna z tancerek. - Nie ukrywajmy, że dla części z nas to było wyzwanie. Pracowaliśmy od samego początku nad kreacją swojego bohatera, swojej postaci (...) Dla mnie ten spektakl jest totalnie o relacjach. O tym, że one są bardzo różne, że rzeczywiście drugi człowiek to jest taka trochę inna historia. I z każdym człowiekiem mamy taki swój świat, który budujemy - jeden jest przyjemniejszy, inny jest trudniejszy.

Twórcy spektaklu i wejściówki

Autorami muzyki do spektaklu są trójmiejscy twórcy Zuzanna Henclik - pianistka i studentka Kompozycji na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Bartosz Kalwasiński - inżynier dźwięku i twórca muzyki elektronicznej, obecnie związany zawodowo z Teatrem Muzycznym w Gdyni.

Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasie Białostockiego Teatru Lalek. Spektakl realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok. Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Twórcy spektaklu:

Reżyseria: Ida Bocian, Artur Grabarczyk
Dramaturgia: Ida Bocian
Choreografia: Artur Grabarczyk
Taniec/Performance:

  • Agata Gregorkiewicz,
  • Róża Kołoda,
  • Klaudia Janus,
  • Zosia Wieteska,
  • Jarema Eliasz Serafin,
  • Ida Bocian

Reżyseria muzyki: Zuza Henclik, Bartosz Kalwasiński
Managerka produkcji: Beata Miernik
Branding: Maria Łozińska
Partnerzy: Takie Studio Tańca, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny