II Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce już 26.02.2017....

  II Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce już 26.02.2017. Burmistrz: To prowokacja (zdjęcia, wideo)

  Andrzej Zdanowicz, (adek)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Tak wyglądał I Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

  Tak wyglądał I Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce ©Andrzej Zdanowicz

  To będzie ostatnia niedziela lutego. Marsz ma przejść przed soborem Świętej Trójcy. Wtedy w środku prawosławni wierni będą modlić się o przebaczenie win.
  Tak wyglądał I Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

  Tak wyglądał I Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce ©Andrzej Zdanowicz

  Jest już oficjalne zgłoszenie Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Organizatorami są Narodowa Hajnówka i ONR Białystok. Zgłoszenie złożył Dawid Poleszuk znany w środowisku hajnowskich narodowców.

  Przeczytaj też: II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych ma odbyć się 26.02.2017 (zdjęcia, wideo)

  Zna go też policja. Był już skazany za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. A i teraz jest jednym z bohaterów prokuratorskiego śledztwa dotyczącego grupy pseudokibiców związanej z handlem narkotykami, organizacją ustawek, pobiciami na zlecenie, czy stręczycielstwem.

  Był on też oficjalnym organizatorem ubiegłorocznego Marszu Wyklętych i idąc na jego czele wykrzykiwał hasła m.in. gloryfikujące Romualda Rajsa ps. „Bury”. To właśnie eksponowanie tej postaci budzi największe kontrowersje. „Bury” przez miejscową ludność kojarzony jest jako zbrodniarz, który palił okoliczne prawosławne wsie i mordował ich mieszkańców.

  Zobacz również: Białystok. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia, wideo)

  Na plakacie zapowiadającym tegoroczny marsz ukazywana jest postać nie budząca kontrowersji, czyli pochodząca z Narewki Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, ale trudno się spodziewać, by podczas marszu nie eksponowano innych postaci. Tym bardziej że organizatorzy na swym profilu na Facebooku nie ukrywają swej niechęci do mieszkającej w Hajnówce mniejszości białoruskiej i prawosławnej.  „Mobilizujemy się, nakręcamy się wzajemnie” – czytamy na profilu „Narodowa Hajnówka”. – „Zapraszajcie swoich znajomych z FB do wydarzenia. Hajnówka jaskinią zła. Zbyt wiele osób nie przyjmie nas z otwartymi rękoma – szczególnie starsze osoby, które żyją propagandą komunistyczną mówiące o NSZ jako zaplutych karłach reakcji.”

  Przeczytaj także: Dzień Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku. Uroczystości na Rynku Kościuszki (zdjęcia)

  W tym roku organizatorzy obrali też prowokacyjną trasę marszu. Przejdzie on m.in. obok prawosławnego Soboru pw. Świętej Trójcy. Marsz zaplanowano na niedzielne popołudnie między godz. 16 a 19. Właśnie wtedy, gdy narodowcy będą przechodzić obok świątyni, wierni i duchowni z całej Hajnówki, w ramach obchodów ostatniej niedzieli przed Wielkim Postem zbiorą się, by modlić się o przebaczenie win. Wśród nich będą też bliscy ofiar „Burego”.

  Sprawdź także: I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych wzbudza wielkie kontrowersje


  – Smutek wielki – mówi ks. Michał Niegierwicz, proboszcz soboru. – Ktoś po raz drugi chce zepsuć dobre stosunki między ludźmi w Hajnówce.

  – Patrząc na czas i trasę przemarszu trudno nie uznać go za prowokację – mówi Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. – Mam wiele wątpliwości i właśnie naradzam się z prawnikami, jak na to zgłoszenie marszu zareagować.

  Co ciekawe, w organizacji tegorocznego marszu nie bierze udziału Stowarzyszenie Historyczne im Danuty Siedzikówny „Inki” oraz jego przedstawiciel Bogusław Łabędzki, katecheta i radny z ramienia PiS. To on był jednym z inicjatorów ubiegłorocznych uroczystości.

  Hajnówka: I Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 27.02.2016 (zdjęcia, wideo)

  – Nie zostaliśmy zaproszeni do współorganizacji tego marszu – tłumaczy nam teraz. – A ja mam inne prywatne plany i nie będzie mnie tego dnia w Hajnówce.

  Tak wyglądał I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (105)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (105) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych