MKTG SR - pasek na kartach artykułów

I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych wzbudza wielkie kontrowersje

Marta Gawina
Śledztwo IPN zakończyło się w tej sprawie konkluzją. Nazwała wydarzenia z udziałem Burego zbrodnią o charakterze ludobójstwa - przypominali wczoraj poseł Robert Tyszkiewicz i Adam Musiuk.
Śledztwo IPN zakończyło się w tej sprawie konkluzją. Nazwała wydarzenia z udziałem Burego zbrodnią o charakterze ludobójstwa - przypominali wczoraj poseł Robert Tyszkiewicz i Adam Musiuk. Andrzej Zgiet
Pikietować będzie lewica. Platforma chce edukować. Jest też pomysł, by ofiary Burego upamiętnił Sejm specjalną uchwałą.

W tym roku mija 70 rocznica tragedii wsi Puchy Stare, Zanie, Zaleszany i kilku innych miejscowości. Społeczność, z której się wywodzę odczuwa w tym momencie ból z powodu fałszowania faktów. Ludzie honoru, dla których słowo Ojczyzna było najważniejsze, czyli Żołnierze Niezłomni, w jednym szeregu stawiani są z ludźmi, którym szacunek się nie należy- nie ma wątpliwości dr Adam Musiuk, przedstawiciel mniejszości prawosławnej.

Tak komentuje I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych, który ma odbyć się w najbliższą sobotę o godz. 14. Organizują go wspólnie ONR Białystok, Narodowa Hajnówka i Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny ps. Inka. Swoją obecność na manifestacji zapowiedziały liczne delegacje środowisk kibicowsko-narodowych z całej Polski.

Marsz promowany jest plakatem, na którym są m.in.: Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Danuta Siedzikówna „Inka” oraz Romuald Rajs „Bury”. I to właśnie ten ostatni wywołuje wielkie kontrowersje. Mniejszości białoruskiej i wyznawcom prawosławia kojarzy się jednoznacznie - jako ludobójca. Jego oddział zabijał bowiem dzieci, kobiety, ludzi starszych. Zamordowano 79 osób.

- Marsz będzie odbywał się pod oknami osób, które przeżyły tę tragedię, a także rodzin osób zamordowanych. To szokujące - nie ma wątpliwości Adam Musiuk.

- Trudno jest czcić ludobójców, a za takiego został uznany przez IPN „Bury” - podkreśla Krzysztof Bil-Jaruzelski, szef SLD w Podlaskiem. I o tym lewica chce głośno mówić także w sobotę i także w Hajnówce. O godz. 14 rozpocznie się pikieta na skwerku naprzeciwko urzędu miejskiego. Jej uczestnicy przedstawią swoje stanowisko w sprawie marszu Żołnierzy Wyklętych i uczczą pamięć ofiar oddziału Burego.

- Większość Żołnierzy Wyklętych to wspaniałe postacie. Bohaterowie i patrioci, tacy jak np. Rotmistrz Witold Pilecki, i bez żadnego wahania winniśmy oddawać im część. Jednak trudno jest czcić ludzi, którzy jak Romuald Rajs „Bury”, mają na rękach krew niewinnie pomordowanych ofiar, w tym kobiet w ciąży i dzieci - dodaje Krzysztof Bil-Jaruzelski. Jego zdaniem promowanie marszu wizerunkiem Rajsa to prowokacja wymierzona w rodziny pomordowanych. Tym bardziej w Hajnówce, gdzie o zbrodniach Burego ciągle się pamięta.

Podobne stanowisko zajmuje Platforma Obywatelska.

- Nie należy wykorzystywać tragicznych kart naszej historii do dzielenia ludzi - podkreśla poseł PO Robert Tyszkiewicz. I przypomina wynik śledztwa IPN z 2005 roku. Wydarzenia z 1946 roku z udziałem oddziałów Burego zostały nazwane zbrodnią o charakterze ludobójstwa. - Taka jest prawa historyczna. I nie można tu mówić, że prawda leży po środku. Tylko jak mawia klasyk: prawda leży tam, gdzie leży - dodaje poseł Tyszkiewicz. Zapowiada, że będzie inicjował akcje edukacyjne, czy debaty historyczne, by wydarzenia sprzed 70 lat nie dzieliły ludzi, by doszło do prawdziwego pojednania.

Z kolei Adam Musiuk będzie zabiegał, by Sejm upamiętnił i zadośćuczynił tragedii z 1946 roku. - To ostatni moment, bo jeszcze żyją świadkowie i najbliżsi pomordowanych - dodaje dr Adam Musiuk. Przypomina, że wdowa po Romualdzie Rajsie otrzymała odszkodowanie. Rodziny pomordowanych do dzisiaj nie dostały żadnego odszkodowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny