Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Orlański Przegląd Filmów Dokumentalnych "Świadectwa"

(WS)
W budynku synagogi, od piątku do niedzieli, mieszkańcy Orli mogli zapoznać się z wyjątkowymi dokumentami
W budynku synagogi, od piątku do niedzieli, mieszkańcy Orli mogli zapoznać się z wyjątkowymi dokumentami Fot. W. Stefanowicz
Dzięki wystawom fotograficznym oraz projekcjom ambitnego repertuaru filmowego Orla stała się ważnym ośrodkiem w życiu kulturalnym mieszkańców powiatu bielskiego.

Poprzez różne działania kulturalne, realizowane w XVI-wiecznej synagodze, chcemy wpłynąć na oblicze tego miejsca. Naszym celem jest stworzenie takiej atmosfery, która mogłaby wpłynąć pozytywnie na mieszkańców, jak też dopomóc samej synagodze - mówił w piątek Sergiusz Martynowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Orlańskiej na otwarciu I Orlańskiego Przeglądu Filmów Dokumentalnych "Świadectwa".

W budynku synagogi, od piątku do niedzieli, mieszkańcy Orli mogli zapoznać się z wyjątkowymi dokumentami. W piątek prezentowano filmy poświęcone ludności żydowskiej. Widzom zaprezentowano "Po-lin" Jolanty Dylewskiej oraz "Oni byli naszymi sąsiadami", film amatorski młodzieży Zespołu Szkół im. Ziemi Orlańskiej.

Obraz świata, który już nie istnieje

- "Po-lin", to obraz świata, który już nie istnieje. Zrealizowałam go dzięki odnalezieniu różnych amatorskich filmów, które rozrzucone były po całym świecie.

Są to zwykłe amatorskie obrazy, które kręcili najczęściej amerykańscy Żydzi jacy odwiedzali swoje rodziny zamieszkałe w przedwojennej Polsce. Przypominają one dzisiejsze filmy kręcone na weselach, chrzcinach czy podczas komunii. Udzieliłam również głosu Polakom, którzy jeszcze pamiętają swoich żydowskich sąsiadów - tłumaczyła Jolanta Dylewska.

Ludzie z tej ziemi

Sobota była dniem, gdzie pokazano obraz Tamary Sołoniewicz i pochodzącego z Orli Mikołaja Nesterowicza "Kresowa Ballada", obrazujący życie miejscowej ludności białoruskiej w okresie przedwojennym. Mocnym akcentem przeglądu był film Agnieszki Arold "Bohater" o Romualdzie Rajsie "Burym", kontrowersyjnym dowódcy antykomunistycznej partyzantki, znanym z pacyfikacji wsi zamieszkałych przez ludność wyznania prawosławnego.

Trzeci dzień przeglądu poświęcono młodym twórcom, realizującym filmy o dniu dzisiejszym wschodniej Białostocczyzny. Można było obejrzeć "Pocztówkę z nieba" Piotra Nesterowicza oraz "O czym szumią knieje, czyli historie z podlaskiego gościńca" - blok filmów Marka Włodzimirowa i Ireneusza Prokopiuka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny