MKTG SR - pasek na kartach artykułów

86. rocznica rozpoczęcia tzw. "Operacji Polskiej" NKWD. Województwo podlaskie w Sokołach upamiętni ofiary sowieckiej zbrodni

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wicewojewoda Tomasz Madras, wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski oraz członkowie Fundacji Młode Kresy przedstawili program obchodów z okazji 86. rocznicy rozpoczęcia przez NKWD tzw. "Operacji Polskiej"
Wicewojewoda Tomasz Madras, wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski oraz członkowie Fundacji Młode Kresy przedstawili program obchodów z okazji 86. rocznicy rozpoczęcia przez NKWD tzw. "Operacji Polskiej" Wojciech Wojtkielewicz
Obchody związane z 86. rocznicą rozpoczęcia przez NKWD tzw. "Operacji Polskiej: były tematem konferencji prasowej zorganizowanej we wtorkowe popołudnie. Na Rynku Kościuszki wicewojewoda Tomasz Madras, wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski oraz Mirosław Kapcewicz prezes Fundacji Młode Kresy zaprosili na uroczystości, które odbędą się w piątek o przedstawili program wydarzenia.

Operacja Polska, czyli kolejne ludobójstwo dokonane przez sowietów

Operacja Polska NKWD, często określana jako „Operacja antypolska”, była zbrodnią popełnioną przez władze Związku Sowieckiego na ludności narodowości polskiej w latach poprzedzających II Wojnę Światową.

Była to zbrodnia o charakterze ludobójstwa, ponieważ celem jej była eksterminacja Polaków zamieszkujących, przede wszystkim, zachodnie rejony ZSRS. Z rąk NKWD zginęło ponad 100 tys. Polaków, a drugie tyle padło ofiarą wywózek na Syberię i do Kazachstanu. Ta rocznica 11 sierpnia związana jest z rocznicą podpisania rozkazu szefa NKWD Jeżowa, który rozpoczął tę operację - przekazał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Pierwszy pomnik poświęcony "Operacji Polskie NKWD" znajduje się w woj. podlaskim

W Sokołach na Podlasiu znajduje się prawdopodobnie jedyny w Polsce pomnik Ofiar „Operacji Polskiej NKWD”, odsłonięty w grudniu 2022 roku. Właśnie w Sokołach, w rocznicę rozkazu szefa NKWD Jeżowa z 11 sierpnia 1937 roku rozpoczynającego „operację” odbędą się uroczystości 86. Rocznicy tej zbrodni.

W najbliższy piątek 11 sierpnia o godz. 11 w kościele Wniebowzięcia NMP w Sokołach rozpoczniemy uroczystości mszą. Później odbędą się uroczystości pod pomnikiem oraz konferencja prasowa. Bardzo dziękuję fundacji Młode Kresy za inicjatywę. Zapraszamy wszystkich na uroczystości - zapraszał wójt Sokół Józef Zajkowski.

Inicjatorem wydarzenia jest fundacja Młode Kresy

Z inicjatywą organizacji wydarzenia wyszła fundacja Młode Kresy. Fundacja w swoich szeregach skupia głównie Polaków pochodzących z terenów dawnej I oraz II Rzeczypospolitej.

Nawiązujemy również do czasów dzisiejszych. Widzimy co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Widzimy jaką politykę wobec mniejszości polskiej stosuje pseudo prezydent Aleksander Łukaszenka. Wręcz naśladuje wzorce sowieckie. Widzimy co się dzieje również w Rosji. Napadła na niepodległą Ukrainę. Próbuje zawłaszczyć jej teren. Tak jak w tamtych czasach dokonuje ludobójstwa. Giną przede wszystkim Ukraińcy, ale także inne narodowości w tym Polacy - wyjaśnił Mirosław Kapcewicz prezes Fundacji Młode Kresy.

Program obchodów

Wydarzenie rozpocznie o 11.00 od mszy świętej w kościele Wniebowzięcia NMP w Sokołach. Następnie o godz. 12.00 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem. O godz. 13.15 zaprezentowane zostaną dwa referaty. Pierwszy poświęcony ludobójstwu NKWD na Polakach, a drugi o aktualnej sytuacji Polaków na Białorusi. O godz. 14.20 przewidziano pokaz filmu "Zakazana narodowość".

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny