Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grafiki 3D na płocie przy ulicy Fabrycznej

Agata Sawczenko
Tłum ludzi, przede  wszystkim młodzież, ale też pasjonaci grafiki, koneserzy sztuki i zwykli przechodnie przyszli na otwarcie nowej wystawy.
Tłum ludzi, przede wszystkim młodzież, ale też pasjonaci grafiki, koneserzy sztuki i zwykli przechodnie przyszli na otwarcie nowej wystawy. Wojciech Wojtkielewicz
Magiczne, fantastyczne, ale też te pełne realizmu - takie prace można oglądać w nietypowej galerii przy ul. Fabrycznej. Ich autorzy to młodzi białostoczanie, którzy świetnie sobie radzą w profesjonalnym świecie grafiki.

Wystawa prac białostockich grafików, którzy w kreatywny sposób wykorzystują oprogramowanie i sprzęt komputerowy, by rozwijać swoje pasje - to najnowsza, ósma już odsłona Galerii na Płocie przy Zespole Szkół Społecznych STO przy ul. Fabrycznej.

Wczoraj zawisły tu prace zarówno magiczne, fantastyczne, jak i pełne realizmu. "Białostocka grafika 3D/2D" to zarówno grafiki artystyczne, jak i użytkowe. Ich autorzy to młodzi białostoczanie: Piotr Jabłoński, Marcin Panasiuk oraz członkowie białostockiego studia Dabarti, które powstało z inicjatywy Tomasza Wyszołmirskiego.

- Tym razem postanowiliśmy zmienić konwencję i pokazać białostoczanom, jak młode pokolenie grafików pochodzących z Białegostoku znakomicie radzi sobie w profesjonalnym świecie grafiki - mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS STO.
Autorzy prac wybrali Białystok na miejsce zamieszkania, ale to nie przeszkadza im współpracować z firmami graficznymi w Polsce i na świecie. - Warto chwalić się takimi ludźmi - nie ma wątpliwości Ewa Drozdowska.

- Białystok to niesamowite miasto, bardzo podoba mi się jego kameralny klimat. A dzisiaj świat jest w zasięgu ręki wszędzie. Wystarczy, że ma się internet - mówi Marcin Panasiuk.

Na płocie zawisły prace, wykonane w różnych technikach: zaczynając od digital painting'u, poprzez technologie produkcji 3D, na grafice użytkowej kończąc. - Digital painting to malowanie cyfrowe. Wszystko się dzieje w programach komputerowych. To w sumie niczym nie różni się od malowania tradycyjnego, tyle tylko, że dzięki większej palecie barw mamy większe możliwości - tłumaczy Piotr Jabłoński, który tworzy prace w klimacie fantasy i sf.

Nowością towarzyszącą wystawie jest konkurs literacki "Słowa wyjęte z obrazu". To projekt skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i liceów, którzy chcieliby stworzyć krótkie teksty prozatorskie zainspirowane grafikami tegorocznej wystawy.

Już wczoraj pod niektórymi pracami pojawiły się propozycje podpisów, wymyślone przez 14-letnią Martę Makuszewską - dziewczynkę, która uwielbia powieści fantastyczne i sama próbuje swoich sił w tym gatunku literackim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny